Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zwolnienia lekarskie pod kontrolą

03.01.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zwolnienia lekarskie pod kontrolą

Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich? Ile przeprowadzono kontroli i ile osób utraciło prawo do zasiłku. Kto ma prawo kontrolować wykorzystanie zwolnienia lekarskiego?  Kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich zawsze budzą wiele emocji, a kreatywność chorych jest coraz większa. ZUS poinformał, jak w okresie od lipca do listopada wyglądały kontrole chorych na naszym terenie.

 

Każdemu z nas może przydarzyć się choroba. Ale musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się, sprawdzenia  przez pracodawcę, lub ZUS czy faktycznie tego zwolnienia potrzebuje. Właściciel firmy ma prawo do kontroli pracownika deklarującego  niezdolność do pracy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego jeśli ma podejrzenia lub sygnały, że pracownik robi rzeczy zabronione przebywając na zwolnieniu np. pracuje lub wyjechał na wczasy. Każdy płatnik jest odpowiedzialny za kontrolę zwolnień lekarskich swoich pracowników i powinien pamiętać, że wypłata zasiłków odbywa się z naszych wspólnych środków.


Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.

 

Zdarzały się przypadki, gdy podczas wizyty pod wskazanym przez chorego  adresem, kontrolerzy nikogo nie zastali. Nieobecny, w złożonym wyjaśnieniu podał, że nie było go w domu, ponieważ udał się z chorym dzieckiem do lekarza (otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem). Jak mogła wyglądać ta opieka skoro  chory opiekował się chorym dzieckiem? Inna chora Pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę  i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji. Pewien Pan będący na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn, jeden z uczestników wiedząc o tym poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego.


Wszystkie te osoby zapewne zapomniały, że ubezpieczony, który w okresie niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub też wykorzystywał zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego.

 

W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2018r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu  kontrolował 490 zwolnień lekarskich co do prawidłowości wykorzystania oraz 1761 co do zasadności wystawienia zwolnień. W konsekwencji wydane zostały 236 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 168 tys. zł. Części z tych osób Zakład wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień.

 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ To już paranaoja
    Czwartek, 03.01

    No to jeszcze zabierzcie zaległe urlopy wydajcie nakazy pracy w soboty (bo przecież w waszym (czyli pracodawcy) mniemaniu to taki sam dzień jak każdy inny) dajcie dzień wolny w tygodniu i wmowcie pracownikowi że to sobota wolna, zmniejszcie dobowa przerwę do 6 godzin tygodniową do 12, wprowadźcie 90 godzinny tydzień pracy I WITAMY W MURZYNSKIM KRAJU DOBREJ ZMIANY NA europejskim KONTYNENCIE

  2. 2
    +3
    ~ Bez ..zmian .
    Czwartek, 03.01

    Konfidenci byli za PZPR , ale widać , że i teraz mają się dobrze .

  3. 3
    +3
    ~ Joshua
    Czwartek, 03.01

    Zamiast kontrolować wystawiających zwolnienie (często za łapówkę), gnębi się lud, a ponado sami na sibie donosimy. Nam nie potrzeba kataklizmu czy wojny. Wystarczy powiedzieć "dam Ci 3 zł więcej niż koledze" - sami się wykończymy. Co za ludzie . . .

  4. 4
    +15
    ~ ???
    Czwartek, 03.01

    Ciekawe czy się odbywa kontrola chorujących zbiorowo? np policjantów a to dość spora grupa

  5. 5
    +6
    ~ mieszkaniec
    Czwartek, 03.01

    Wystawianie fałszywych i niewiarygodnych zwolnień przez lekarzy powinno być karane , Lekarz , który wystawia zwolnienia nie robi to za frajer ,tylko ma z tego korzyść materialną , Dziś się liczy kasa , a kto kupuje to drogie"" BRYKI "" pod szpitalami można zobaczyć

  6. 6
    +6
    ~ Twój email
    Czwartek, 03.01

    Dlaczego konsekwencje wystawienia ZAKWESTIONOWANEGO zwolnienia chorobowego w takich wypadkach ponosi tylko pracownik ? Skoro było ono wystawione bezpodstawnie ? Ktoś to zwolnienie wystawił i jak domniemam była to osoba do tego uprawniona ?

  7. 7
    +6
    ~ Antyludzki kraj
    Czwartek, 03.01

    Kontrole ZUS mają tylko jeden cel pozbawić jak największą Rzeszę ludzi świadczeń. Na szczęście mieszkam w innym kraju i tam nie ma prawa nikt Cię kontrolować na zwolnieniu bo to co napisze lekarz jest święte poza tym zaraz poszlaby skarga i odechciało by im się kontroli. Ale co tu oczekiwać przecież to Polska.

  8. 8
    +10
    ~ Roma
    Czwartek, 03.01

    Proszę powiedzieć ile przeprowadzono kontroli bardzo chorych policjantów, nauczycieli ,pracowników sądów, najlepiej bez narażenia biednego robotnika

  9. 9
    +7
    ~ Roma
    Czwartek, 03.01

    Proszę powiedzieć ile przeprowadzono kontroli bardzo chorych policjantów, nauczycieli ,pracowników sądów, najlepiej bez narażenia biednego robotnika

  10. 10
    +5
    ~ Janko Muzykant
    Piątek, 04.01

    Ja bym się zabrał za nagłe epidemie w śród policji i nauczycieli w niektórych miastach, jakie miały miejsce przy końcu roku 2018. Tam dopiero lekarze uczestniczą w drenażu ZUS. Wszyscy o tym wiedzą, ale nic w tym kierunku nie robią. A dla przykładu kazał bym lekarzom zwrot wypłaconych wynagrodzeń za te zwolnienia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.8908410072327