Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

01.05.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Obchodzony 1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, przez wielu Polaków traktowany jest po macoszemu. Skojarzenie z poprzednim ustrojem sprawia, że zapominamy często iż święto to nie jest wytworem czasów komunistycznych, a   świętem robotników zapoczątkowanym przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku.

1 maja czczono rocznicę strajku robotników w Chicago, w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Pierwszy raz święto to obchodzono w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii,  już w 1890 roku. Początkowo miało ono postać często nielegalnych demonstracji i strajków, później manifestacje pierwszomajowe zostały uznane i były obchodzone oficjalnie.

W Polsce, pierwsze pochody odbywały się  głównie na terenach zaboru rosyjskiego. Organizował je II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Pochody te kończyły się starciami z wojskiem i represją władz carskich. Tradycja świętowania 1 maja trwa w naszym kraju od 1891 roku.  

Później 1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, by w  PRL-u stać się świętem państwowym. Od tego czasu ulicami miast co roku przechodziły pochody pierwszomajowe, które gromadziły niemal wszystkich mieszkańców.

Zakłady pracy, ośrodki kultury, szkoły, zbierały się o wyznaczonej godzinie, by uformować uroczysty orszak, który przechodził wyznaczoną trasą i kończył się po minięciu trybuny honorowej, z  której przechodzący tłum pozdrawiali  najwyżsi rangą dygnitarze partyjni i urzędnicy państwowi.

Za sprawą papieża Piusa XII od 1955 roku1 maja w kościele katolickim obchodzone jest  Święto Józefa Rzemieślnika.  W ten sposób  świeckiemu Świętu Pracy nadano religijne znaczenie, a  Kościół  zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych. 

W dobie rosnącego bezrobocia święto to nabiera szczególnego znaczenia. Uświadamia, jak ważne jest posiadanie pracy, która określa nas w społeczeństwie i jak bardzo praca bądź jej brak oddziałuje na każdego z nas. Jak powiedział Joseph Conrad „Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ anonim
  Środa, 01.05

  Zwłaszcza wsród nauczycieli widać tę Solidarnosć pracowniczą i stosunek do nich rządowej TVP nie wspominając samego rządu.

 2. 2
  +2
  ~ Zakaly
  Środa, 01.05

  O tak nauczyciele pokazali ze sa zwykli zadymiarze a dzieci to maja gleboko w d. Teraz czas by pozegnali sie z zawodem ci co im ten zawod nie pasuje. Rzad powinien połowę nierobów zwolnić. Chcieliście belfry prawdy to pisze.

 3. 3
  --1
  ~ lac
  Środa, 01.05

  @zakaly : Z edukacją dzieci doskonale sobie poradzą ślusarze, parkieciarze, magazynierzy, fryzjerki oraz onr-owskie kibolstwo, a także cała reszta tych PiSowskich nizin społecznych, które znają się na wszystkim, ale jak przychodzi co do czego, to najlepiej im wychodzi życie za darmochę, typu "pincet na każde", pozyskaną z podatków innych obywateli. "Nauczą" dzieci matematyki angielskiego czy fizyki. A potem okaże się, że Polacy nadają się tylko na zmywak albo na budowę do Niemiec, bo wszystkie w miarę mózgowe etaty w całej Europie zajmą Pakistańczycy, Hindusi, Chińczycy i Wietnamczycy. I wtedy nie pomogą Żołnierze Wyklęci, Bóg-Honor-Ojczyzna i inne podobne dyrdymały...

 4. 4
  +2
  ~ polak
  Środa, 01.05

  nie nawidzę komunistycznego syfu!!!!

 5. 5
  +1
  ~ Kryśka 123
  Środa, 01.05

  To prawda ciało pedagogiczne w tym "wyborcze słupy" powinny porządnie się zastanowić , czy aby na pewno zawód pedagoga to ich powołanie ? Bo z etyką zawodową , tu i ówdzie jest co raz gorzej i gorzej .....

 6. 6
  +1
  ~ xxx
  Środa, 01.05

  https://www.info.elblag.pl/25,25019,Miejskie-uroczystosci-majowe-niekompletne-felieton-Slawomira-Kuli.html

 7. 7
  0
  ~ Zen
  Czwartek, 02.05

  Do lac: Ty lac, ślusarze, parkieciarze czy fryzjerki, wykonują swój zawód i im należy się szacunek, a nie wyzwiska, że to niziny społeczne. Każdy zawód ma określoną rolę w społeczeństwie i jest potrzebny.

 8. 8
  0
  ~ lac
  Czwartek, 02.05

  @ ty zen: a gdzie tu "wyzwiska i niziny społeczne" dotyczące ślusarzy, parkieciarzy czy fryzjerek ???? Czytanie ze zrozumieniem sie kłania....

 9. 9
  --1
  ~ Zen
  Czwartek, 02.05

  Lac a co mają do tego żołnierze wyklęci? To są bohaterowie, a ojczyzna powinna być najważniejsza dla każdego Polaka. Naród bez historii i tradycji, to już nie naród. A te wszystkie negatywne zjawiska w społeczeństwie to wina komuny i ich potomków.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0084710121155