Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś do Elbląga przyjeżdża Prezydent Duda. Spotka się z żołnierzami na zakończenie Anakondy 18

06.12.2018, 09:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś do Elbląga przyjeżdża Prezydent Duda. Spotka się z żołnierzami na zakończenie Anakondy 18
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Prezydent RP Andrzej Duda w czwartek (6 grudnia) odwiedzi Elbląg. Wizyta ta związana jest z uroczystym zakończeniem ćwiczeń Anakonda 18 oraz podsumowaniem procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód.


W czwartek 6 grudnia 2018 roku o godz. 11.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Głowie państwa towarzyszył będzie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Powodem ich wizyty jest zakończeniem ćwiczeń Anakonda 2018, największych ćwiczeń Sił Zbrojnych w tym roku, a także certyfikowanie Dowództwa oraz przekazaniem w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.

Ćwiczenie Anakonda 18 (7 listopada - 6 grudnia) jest sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia jest procedowana certyfikacja zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL), prowadzona przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący.

Od 1 grudnia w Elblągu przebywa kilkudziesięciu inspektorów zespołu certyfikującego utworzonego przez Allied Land Command (LANDCOM), którzy sprawdzają zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności. Pozytywna ocena łączy się z przekazaniem dywizji w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.

Żołnierze DWDP-W od wielu miesięcy przygotowywali się do certyfikacji. W tym czasie doskonalili swoje procedury i wiedzę, brali udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą oraz zgrywali się w komórkach organizacyjnych dowództwa. Podczas ćwiczenia żołnierze dowództwa dowodzą jednostkami z różnych krajów podczas działań o wysokiej intensywności. Realizują również, m.in., zadania w ramach współpracy cywilno-wojskowej. 3 grudnia żołnierze oddziału CIMIC (ang. Civil-Military Co-operation), w ramach ćwiczenia „Anakonda – 18”, zorganizowali i przeprowadzili spotkanie w Referacie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Elblągu. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz Placówki Straży Granicznej w Elblągu. Za pomoc serdecznie dziękujemy

- informuje mjr Dariusz Guzenda z Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

 

Źródło: mon.gov.pl.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ chyba, że...
  Wtorek, 04.12

  Chyba klon, bo Duda jest na pogrzebie Busha.

 2. 2
  +19
  ~ anty polityk
  Wtorek, 04.12

  Duduś w Elblągu koń by się uśmiał.

 3. 3
  +10
  ~ Mati
  Wtorek, 04.12

  Popatrzcie na te jego małe złożone rączki. Co to przypomina....

 4. 4
  --15
  ~ w zastępstwie za Zielarza
  Wtorek, 04.12

  Walczyć, trenować, Olimpia musi panować !

 5. 5
  +23
  ~ mieszkaniec-mieszaniec;)
  Wtorek, 04.12

  Sz. P. Andrzej Du%a, proszę czuć się jak nie u siebie. Jest Pan u nas zawsze nie mile widzianym gościem! Z ciekawości: czy ma pan może długopis, bo chciałbym autograf... nieee, no o co ja pytam. Pewnie że Pan ma! Długopis zawsze w pogotowiu, prawda? :)

 6. 6
  +3
  ~ znudzony
  Wtorek, 04.12

  a co zielarz chla?

 7. 7
  +15
  ~ Zbychu
  Wtorek, 04.12

  Niech przy okazji wkopie ten słupek bo po co ma ponownie przyjeżdżać przed eurowyborami.

 8. 8
  +14
  ~ Twój email
  Wtorek, 04.12

  Skąd znam gościa na zdjęciu ? Wydaje się być podobny do technika Maliniaka z kultowego serialu „Czterdziestolatek”, ale pop przeczytaniu kilku linijek artykułu dowiedziałem się że to Andrzej DU_A, który przywiózł medal z zimowych igrzysk w Pjongczang w Korei i to złoty ! Kancelaria twierdzi, że to "Medal Honorowego Obywatela miasta Seul", natomiast wiele osób uważa, że to wyróżnienie otrzymał za osiągnięcie sportowe, kwestią sporną pozostaje za które konkretnie: 1) Slalom gigant. Zjazd pomiędzy poszczególnymi zapisami konstytucji? 2) Curling. Za precyzyjne szczotkowanie lodu przed kamieniem prezesa biało czerwonej drużyny. 3) Skoki narciarskie. Złoty medal za skok ze średniej skoczni na Trybunał Konstytucyjny.

 9. 9
  +20
  ~ tropiciel oszołomów
  Wtorek, 04.12

  Poseł Krasulski liczy na darmowego kielicha i zgrzewkę spirytusu NATO-wskiego, a poseł Wilk w sztabie dywizji obsadzi pociotków.

 10. 10
  +4
  ~ enjoy
  Wtorek, 04.12

  youtube -> WU-HAE „Krakowiaczek” :D

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.