Niedziela, 5.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przygotowania do „Anakondy-18” wciąż trwają

27.10.2018, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przygotowania do „Anakondy-18” wciąż trwają
Fot. kpt. Paulina Montewka

Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód uczestniczył w przygotowaniach Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód do ćwiczenia pk. „Anakonda-18”.

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) cały czas przygotowują się do certyfikacji, której ostatnia faza nastąpi na początku grudnia bieżącego roku podczas ćwiczenia "Anakonda - 18".

Podczas przygotowań zgrywają się w komórkach organizacyjnych, a także doskonalą swoje procedury oraz wiedzę biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą. Szkolą również żołnierzy z jednostek, które podczas ćwiczenia znajdować się w podporządkowaniu dowódcy dywizji gen. bryg. Krzysztofa Motackiego.

Miniony tydzień był dla żołnierzy dowództwa dywizji okresem niezwykle wytężonej pracy. W dniach 22 - 25 października w koszarach przy ul. Łęczyckiej oraz w Pułku Wparcia Dowodzenia DWDP-W przy ul. Królewieckiej w Elblągu przebywało kilkudziesięciu żołnierzy z różnych dowództw oraz jednostek zarówno polskich jak i zagranicznych.

W tych dniach, w dowództwie prowadzono równolegle kilka różnych przedsięwzięć realizowanych w ramach przygotowań do ćwiczenia "Anakonda - 18". Były to, m.in., szkolenie żołnierzy, którzy podczas Anakondy znajdować się będą w Zespole Podgrywającym Podwładnych Ćwiczącego Szczebla  (ang. LOCON - Low Command), a także szkolenie z umiejętności posługiwania się programami, które podczas ćwiczenia będą wykorzystywane na stanowiskach pracy.

Kulminacyjnym momentem tego tygodnia była synchronizacja (ang. CAR - Combined Arms Rehersal), która odbyła się 25 października. Jej celem było skoordynowanie działań elementów, które podczas ćwiczenia będą podporządkowane dowódcy Wielonarodowej Dywizji.

Obok żołnierzy dowództwa brali w niej udział również dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski wraz z grupą oficerów dowództwa korpusu zastępca dowódcy 7 Brygady Zmechanizowanej z Czech ppłk Zdenek Mikula, zastępca dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski, szef sztabu litewskiej Brygady "Żelazny Wilk" ppłk Aurelijus Motiejunas, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii płk Robert Matysek, a także przedstawiciele innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu. 

Ćwiczenie pk. ANAKONDA-18 (AN-18) będzie największym ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowanym przez Polskę. Będzie ono sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. Minister Obrony Narodowej pełni rolę osoby programującej oraz zlecającej przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia. Funkcję Kierownika Ćwiczenia pełnił będzie Dowódca Operacyjny RSZ.

W AN-18 uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. AN-18 zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii ćwiczenie będzie prowadzone w Estonii, Litwie i na Łotwie.

Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: (LIVEX) ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada 2018 roku oraz (CPX) ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo prowadzone od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku. Poprzedzona ona zostanie ćwiczeniem studyjnym (TTX), podczas którego najważniejsi dowódcy NATO oraz SZ RP dokonają przeglądu procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym.

Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL).


http://anakonda.do.wp.mil.pl/pl/index.html


Tekst: mjr Dariusz Guzenda
Zdjęcia: kpt. Paulina Montewka
Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód
ul. Łęczycka 10 - 12
82-300 Elbląg
Tel.: 727 041 232

E-mail: hqmndne@gmail.com
www: mndne.wp.mil.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ ???
  Sobota, 27.10

  Wojskowa poczta na gmailu?

 2. 2
  +3
  ~ Yanks Go Home
  Sobota, 27.10

  A to podobno Rosja się zbroi i zagraża Polsce - ciekawe, że to już kolejne manewry NATOwskiego i jankeskiego okupanta na polskiej ziemi w tym roku, ale propaganda bredzi wciąż o "rosyjskim zagrożeniu" i "prowokacjach".

 3. 3
  +4
  ~ dwdw
  Sobota, 27.10

  No właśnie. Dlaczego mają pocztę na gmailu zamiast na własnym serwerze MONu?

 4. 4
  +1
  ~ kovalski
  Sobota, 27.10

  w razie nie daj Borze wojny też ci wszyscy dowódcy będą spali w hotelach tak jak to robią teraz ??? za moich czasów takie ćwiczenia robiło się na poligonach a nie ogrzewanych salach .

 5. 5
  0
  ~ Ixiński
  Sobota, 27.10

  Za twoich czasów ortografia też była

 6. 6
  +3
  ~ Ehhhhh
  Sobota, 27.10

  Wojsko się bawi w wojnę i przesuwaniu kijkiem kartoników , a w innych , potrzebnych na co dzień społeczeństwu formacjach brakuje pieniędzy na wszystko...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.