Środa, 22.05.2019, Imieniny: Julia, Wieslawa, Helena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wieczorem 16. PDZ rozpoczęła świętowanie. Przed nami jeszcze uroczysty apel i piknik militarny

21.09.2018, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wieczorem 16. PDZ rozpoczęła świętowanie. Przed nami jeszcze uroczysty apel i piknik militarny
Fot. Ryszard Biel

Choć 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Kazimierza Jagiellończyka nie stacjonuje już w Elblągu, to najwyraźniej ma do niego sentyment. W naszym mieście trwają obchody święta jednostki. Rozpoczęły się wczoraj (20 września) mszą świętą i uroczystym capstrzykiem. Dzisiaj (21 września) w programie jest uroczysty apel i piknik militarny.

Sztab 16. PDZ wyprowadził się w ubiegłym roku z Elbląga do Białobrzegów pod Warszawą. Jednak to w naszym mieście jednostka obchodzi swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się we czwartek (20 września) mszą świętą w Kościele Garnizonowym. O godz. 20 na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbył się uroczysty capstrzyk. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Jednak na tym nie koniec świętowania. Dzisiaj (21 września) dalsza część obchodów odbędzie się na Starym Mieście. Na godzinę 11.30 zaplanowano uroczysty apel z okazji 99. rocznicy powstania 16. PDZ. W godzinach od 10.30 do 16 na ulicy Stary Rynek będzie się odbywał piknik militarny.

Wrzesień to miesiąc jednostki. Święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 14 września i związane jest z tradycjami bojowymi 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. 14 września został wybrany nieprzypadkowo – jest to bowiem dzień okupiony krwią poległych żołnierzy 16. Dywizji Piechoty w walce o Łowicz w 1939 roku.

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana powstała w 1919 roku, jako 16. Pomorska Dywizja Piechoty i funkcjonowała w strukturach Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej do 1939r. Wiosną 1949 r. 16. Dywizja Piechoty przeniesiona została do Elbląga i przeformowana na 16. Dywizję Pancerną. Datą szczególną dla 16 dywizji był rok 1989. Zapoczątkowane zmiany ustrojowe stały się początkiem restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP. W wyniku wprowadzonych zmian 16. Dywizję Pancerną z dniem 1 stycznia 1990 r. przeformowano na 16. Dywizję Zmechanizowaną. Dwa lata później na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Dywizja Zmechanizowana otrzymała nazwę wyróżniającą „Pomorska”, patronem związku taktycznego ustanowiono Króla Kazimierza Jagiellończyka. 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / 16.PDZ rozpoczęła świetowanie ( zdjęć 60 )
Dodano: 2018-09-21 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Kubus Puchatek
  Piątek, 21.09

  Jak zostane ministrem Obrony Narodowej.To przywróce stacjonowanie jednostki do Elblaga.Będą sie cieszyły dziatki,żony ,kochanki i sąsiadki

 2. 2
  +7
  ~ dares
  Piątek, 21.09

  tylko świętują, normalnie raz w miesiącu świętuja i jakie to koszta, żenada

 3. 3
  +6
  ~ Gagatek
  Piątek, 21.09

  Darmowy ochlaj i wyżerka....

 4. 4
  +4
  ~ dares
  Piątek, 21.09

  Gagatek i to często tak mają, i to za pieniądze z podatków, to jest przegięcie

 5. 5
  +6
  ~ jan
  Piątek, 21.09

  idac przed stare miasto myslalem ze otworzyli muzeum sprzetu wojskowego bo same starocie jakies skoty ponad 40 letnie i inne zabytki z czasow komuny i tym ma nas bronic nasza dzielna armia ?ze wstydu by tymi starociami sie nie chwalili ale wiadomo najwazniejsza msza a sprzet co tam wystarczy bo NATO "obroni"polske

 6. 6
  +2
  ~ jw 2234 sz
  Piątek, 21.09

  małe sprostowanie w Elblągu stacjonowała 16 Kaszubska Dywizja Pancerna

 7. 7
  +3
  ~ Gosc
  Sobota, 22.09

  Do jan.Jestes w błędzie. Nie msza jest najważniejsza.Najwazniejsze jest 500+ to jest priorytet władzy.Glosy trzeba kupić więc nie dziw się,że sprzęt mamy taki jaki mamy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.