Środa, 26.01.2022, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miejski dron wykryje smog. Prezydent Wróblewski: To kolejny krok na rzecz poprawy powietrza w mieście

31.10.2018, 10:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Miejski dron wykryje smog. Prezydent Wróblewski: To kolejny krok na rzecz poprawy powietrza w mieście
Fot. Ryszard Biel

Wyposażony jest w czujniki badające jakość powietrza, a z wymiennymi bateriami może unosić się nawet godzinę nad ziemią. Mowa o dronie, który zakupiony został przez miasto, aby lepiej wskazywać te miejsca, gdzie tworzy się smog i te gospodarstwa domowe, gdzie mogą być spalane szkodliwe dla zdrowia odpady. Urządzenie zostało zaprezentowane dziś podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.


- Chcielibyśmy przedstawić kolejny krok w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Przypominam Państwu, że od 2017 roku dofinansowujemy wymianę pieców, tzw. kopciuchów, które nie spełniają norm na ogrzewanie ekologiczne. W ciągu 2 lat z programu skorzystało 213 osób, które złożyły wnioski do Urzędu otrzymując wsparcie. W ciągu trwania programu wydaliśmy już na ten cel 350 tys. zł – mówił na wstępie prezydent Wróblewski


- Teraz prezentujemy miejskiego drona, którego zadaniem będzie wspomaganie miejskich służb w działaniach zmierzających do lokalizowania tych miejsc, gdzie pojawiać się będzie przekroczenie norm jakości powietrza wynikające na przykład ze spalania odpadów w piecach. Zależało nam na tym, aby zakupu dokonać jeszcze u progu sezonu grzewczego – wyjaśniał prezydent


Urządzenie ma nowoczesne detektory do badania jakości powietrza, kiedy wykryje, że w konkretnym miejscu spalane jest szkodliwe paliwo interwencję może podjąć Straż Miejska. Przy analizie pobranych próbek swoją pomoc oferują nam laboratoria Elbląskiego Parku Technologicznego – mówił dalej prezydent – Podjęliśmy również współpracę z Politechniką Gdańską by na podstawie danych dostarczanych przez drona stworzyć mapę zagrożeń smogowych na terenie miasta

– informował prezydent


- Zakup drona pokazuje, że nie działamy akcyjnie. Z efektów pracy drona korzystać będzie Referat Ochrony Środowiska, Straż Miejska, Elbląski Park Technologiczny i Politechnika Gdańska. To najlepiej wydane 40 tys. zł – mówił Tomasz Świniarski kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Mamy nadzieję, że dron pozwoli nam wyegzekwować opalanie pieców paliwem wolnym od odpadów – dodał


- Dron udało się zakupić w promocyjnej cenie, ponieważ firma wchodzi z tym produktem na rynek polski, a urządzenie elementy, które w razie uszkodzenia pozwalają na tańszy serwis i szybszą wymianę podzespołów. Tak jak wspominał prezydent dane uzyskiwane z drona będą podstawą do stworzenia wspólnie z Politechniką Gdańską mapy smogowej, chcemy aby taka mapa powstała na wiosnę przyszłego roku – mówił dalej Świniarski


Transmisja obrazu z drona odbywa się w czasie rzeczywistym. Dron może być obsługiwany w dzień i po zmroku. Najważniejsze dwa pomiary jakie przeprowadzać będzie dron dotyczą stężenia w powietrzu pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5

– wyjaśniał Świniarski.

 

UM Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Os
  Środa, 31.10

  W um jest kilkanaście osób ds ochrony środowiska, straż miejska to oni powinni latać po mieście a nie dron.

 2. 2
  +2
  ~ Arc
  Środa, 31.10

  dron?!??!?! hahaha kolejne nasze pieniądze wywalone w błoto, a ludzie durni na to idą i łykają - ostatnio byłem na Zawadzie i normalnie było, wsiadłem w samochód i wysiadłem Nad Jarem i jak bym wysiadł w innej epoce, w kompletnie innym miejscu - dym taki, ze widać ciężko było cokolwiek i smród jakby z ogniska na całej dzielnicy - i to nie był pierwszy raz - drona chcą kupić a wystarczy po prostu odbierać telefony od mieszkańców, którzy się skarżą na brak powietrza do oddychania!

 3. 3
  +3
  ~ EKOsąsiad
  Środa, 31.10

  Na pierwszy ogień proponuję loty "badawcze" nad kotłownią/jej kominem/ w starej gazowni.

 4. 4
  +2
  ~ Nic
  Środa, 31.10

  Wszystko ok ale jesteśmy przeciwni zatrudniania emerytów z tak wysokimi poborami do tego pensyjka z um. Zabierajcie pracę młodym. Gdzie wasz honor.

 5. 5
  0
  ~ MISIO
  Środa, 31.10

  no i fajnie!

 6. 6
  0
  ~ MM
  Niedziela, 27.01

  Za mało jest w Elblągu czujników smogu, ludzie nie wiedzą jakim powietrzem oddychają. A takich czujników smogu jest w mniejszych miastach więcej niż w Elblągu. Dobrze obrazuje to mapa stanu powietrza na airly.eu/mapa Może samorząd zainteresuje się tymi czujnikami.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.6077818870544