Sobota, 15.12.2018, Imieniny: Nina, Celina, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pracowity rok elbląskich strażaków. Interweniowali ponad 2 tysiące razy

19.02.2018, 15:50:30 Rozmiar tekstu: A A A
Pracowity rok elbląskich strażaków. Interweniowali ponad 2 tysiące razy
Fot. Ryszard Biel

Elbląscy strażacy mają za sobą wyjątkowo pracowity rok - gasili pożary, udzielali pomocy ofiarom wypadków drogowych, zmagali się z lokalnymi podtopieniami. Łącznie interweniowali ponad 2 200 razy, czyli o 300 więcej niż rok wcześniej.

To był trudny rok dla elbląskich strażaków ze względu na tak dużą ilość interwencji. Trzykrotne zmagali się chociażby z zagrożeniem powodziowym. Trudny z uwagi na zaangażowanie ilości sił i środków, które przybyły na teren powiatu elbląskiego w postaci wojewódzkiego odwodu operacyjnego, centralnego odwodu operacyjnego komendanta głównego.  Jednocześnie to także dobry rok dla elbląskich strażaków. Chociażby ze względu na pozyskane pieniądze - ponad 230 tys. zł, które przeznaczyliśmy na zakup umundurowania i ekwipunku osobistego. Kolejne, prawie 100 tys. zł, przyznane przez wojewodę, wydaliśmy na uzupełnienie i zakup sprzętu przeciwpowodziowego Dodatkowo 27 funkcjonariuszy uczęszczało i uczęszcza do szkół pożarniczych. Kolejnych kilkudziesięciu przeszło różnego rodzaju kursy i szkolenia, dzieki, którym uzyskali kwalifikacje do obsługi sprzętu specjalistycznego

- mówi kpt. Łukasz Kochan, Komendant Miejski PSP w Elblągu.

W poniedziałek, 19 lutego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oficjalnie podsumowała swoją działalność w 2017 roku. Przez te dwanaście miesięcy elbląscy strażacy interweniowali 2 281 razy. To ponad 320 razy więcej niż w roku 2016. Do pożarów wyjeżdżali 717 razy, a do fałszywych alarmów aż 145 razy. Jednak największą grupę interwencji stanowią tzw. miejscowe zagrożenia (1099 zdarzeń). W liczbie tej jest między innymi: 118 interwencji związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. Strażacy, choć zapracowani, w ubiegłym roku znaleźli również czas na prowadzenie działań edukacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. 35 razy nadzorowali ćwiczenia ewakuacji w szkołach i przedszkolach, zorganizowali zajęcia dla 120 grup w salce edukacyjnej Ognik, a tylko podczas dni otwartych strażnice odwiedziło 700 dzieci i młodzieży.

Równie pracowicie zapowiada się dla straży 2018 rok. Przed komendą duże wyzwanie - budowa nowej strażnicy. To kilkunastomilionowa inwestycja, na którą elbląscy strażacy czekają od dawna.

W przyszłym tygodniu ogłaszamy przetarg na dostarczenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla naszej nowej strażnicy. Mam nadzieję, że jeżeli wszystkie postępowania przetargowe uda nam się przeprowadzić w miarę sprawnie, to ta przysłowiowa łopata pod nową strażnicę zostanie wkopana jeszcze w tym roku. Zgodnie z planem, do nowej siedziby, powinniśmy się wprowadzić do końca 2020 roku

- dodaje komendant.

Elbląska komenda to dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze w funkcjonujące w Elblągu i jednostka w Pasłęku. Obecnie jej załogę stanowi 161 funkcjonariuszy i 4 pracowników administracji. Budżet komendy w 2017 roku wyniósł 12 mln 221 tys. zł. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Pracowity rok elbląskich strażaków. ( zdjęć 28 )
Dodano: 2018-02-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ zmartwiony
  Poniedziałek, 19.02

  przez decyzję o wybudowaniu nowej strażnicy na obrzeżach miasta znacząco wydłuży się dojazd straży pożarnej do rejonu zagrożenia . kto nie wierzy niech sprawdzi co dzieje się w godzinach szczytu na Bema

 2. 2
  +1
  ~ kolo
  Poniedziałek, 19.02

  PRL ... na stole paluszki i woda?

 3. 3
  0
  ~ Ciekaw
  Poniedziałek, 19.02

  W innych miastach jak oddawania była nowa strażnica to strażacy dostawali w prezencie samochody i sprzęt nowy. Ciekawe co dostaną w Elblągu?????? Jak wybudują straznice????????

 4. 4
  +2
  ~ &&&
  Poniedziałek, 19.02

  "Elbląscy strażacy mają za sobą wyjątkowo pracowity rok - gasili pożary, udzielali pomocy ofiarom wypadków drogowych, zmagali się z lokalnymi podtopieniami" Przecież to jest służba Wasza praca jak każda inna tylko inne zawody nie są lansowane i inni nie mają tylu przywilej ,nie mają możliwości dorabiania na śmiesznych dodatkowych etatach za niezłą kasę jak niektórzy Panowie ze zdjęć. Nie wspomnę o firmach na Żony a najlepiej na dziko typu usługi koparką, handel samochodami itp. na służbie odpoczywają a po nieuczciwa konkurencja . Może Dowództwo Straży ,Policji pozwoli Nam Przedstawicielom innych zawodów zrobić im konkurencje i będziemy mogli psuć im rynek. Wiem zaraz zaczniecie pisać i hejtować prawda boli, albo służba a jak tak żle to do roboty płacić ZUS Podatek i do 65 lat.

 5. 5
  +1
  ~ cichy
  Wtorek, 20.02

  dla &&& - wstąp w ich szeregi - ogłaszają nabór - http://www.straz.elblag.com.pl/nabor-do-sluzby będziesz miał tak jak oni :)

 6. 6
  +2
  ~ Strażak ochotnik
  Wtorek, 20.02

  Wraz z elbląskimi strażakami działali też strażacy ochotnicy, którzy również dołożyli swoją cegiełkę do tego sukcesu. Ci jednak muszą jeszcze się zmagać z policją i w między czasie stawiać się na przesłuchania, kiedy ich Szanowna Pani Wójt pozuję do zdjęć i spija śmietankę, będąc sprawczynią całego zajścia. A dla elbląskich strażaków oczywiście, najlepsze życzenia na 2018 rok i jak najmniej interwencji, bo przecież każda z nich to niestety ludzka tragedia.

 7. 7
  0
  ~ wasyl
  Wtorek, 20.02

  &&& święte słowa,!!!! Bardzo dobrze napisane! a ty cichy pewnie jesteś jednym z nich

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.