Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Seniorzy pod telefoniczną opieką. To pilotaż większego programu

04.01.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Seniorzy pod telefoniczną opieką. To pilotaż większego programu

Dwudziestu seniorów z Elbląga zostanie wyposażonych w przyciski SOS, dzięki którym w sytuacjach zagrożenia będą mogli wezwać pomoc. Elbląg jest jedną z gmin województwa warmińsko-mazurskiego, które w tym roku wezmą udział w pilotażowym programie całodobowej teleopieki.

Program teleopieki skierowany do seniorów, pilotażowo będzie realizowany we współpracy z 20 gminami. Docelowo chcemy objąć nim całe województwo. Jest on tak naprawdę fundamentem pod to, co w niedługim czasie będziemy musieli robić. Społeczeństwo się starzeje, wskaźniki pod tym względem w województwie warmińsko-mazurskim są nieubłagane

- mówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa.

Systemem całodobowej opieki objętych zostanie blisko 400 mieszkańców warmińsko-mazurskiego. Samorząd województwa na jego realizację w 2018 roku przeznaczy ponad 140 tys. zł dofinansowania. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęto na grudniowej sesji.

17 stycznia zostanie podpisana umowa z gminami. Gminy już od dłuższego czasu wiedziały o tym programie i miały okazję się do niego przygotować. Myślę więc, że poszczególnych miejscach program najpóźniej powinien ruszyć w marcu

- dodaje Wioletta Śląska-Zyśk.

Jak będzie funkcjonowała teleopieka? Zasada jest prosta. Każda z gmin otrzymuje ok. 7,5 tys. zł, to połowa kwoty, która ma umożliwić objęcie bezpłatną opieką telefoniczną maksymalnie 20 osób w wieku powyżej 60 lat. Podopiecznych programu wytypują ośrodki pomocy społecznej. Każda z tych osób zostanie wyposażona w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. Dzięki przyciskowi można wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Jego naciśnięcie powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z całodobowym centrum monitoringu - wybranym przez gminę, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Centrum będzie miało podstawowe informacje o stanie zdrowia podopiecznych programu - wiadomości o chorobach, zażywanych lekach. To informacje, które mogą być przydatne również w sytuacjach, gdy senior będzie wymagał natychmiastowej pomocy medycznej. Wtedy pracownik centrum zawiadomi pogotowie ratunkowe i będzie mógł przekazać im od razu informację, że pacjent przeszedł ostatnio taki a taki zabieg, czy na co się leczy. Myślę, że sam program to dla osób starszych, szczególnie samotnych to dobre rozwiązanie, dzięki któremu będą czuły się bezpieczniej. Część z nich będzie mogła również dłużej zachować samodzielność, mieszkać w swoim domu bez konieczności przeprowadzki do domu opieki, co jak wiemy, wiąże się z dodatkowymi, dużymi kosztami

- dodaje wicemarszałek.

W tym roku system teleopieki ma zacząć działać w gminach: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Kat Na Idiotów
    Czwartek, 04.01

    Tego nie da się komentować ale można przeanalizować! Koszt 15 tys dla maksymalnie 20 osób! Ok stary chory człowiek ma uruchomić terminal telefoniczny lub za pomocą breloka połączy się z centrum, które jak rozumiem z Dyspozytorni w Olsztynie prześle informacje i wyśle na przykład "R" ? czyli nic się nie zmieniło i czas oczekiwanie zawsze zostaje ten sam! Problem tkwi w tym, że każdy ma rodzinę, dzieci, wnuki i sąsiadów wystarczy więcej empatii. Wystarczy dobrze wychować dzieci edukować społeczeństwo a nie wymyślać jak wybrać tych 20 którzy być może maja komórki albo nie są sami uruchomić "terminala telefonicznego" co jeszcze.....?

  2. 2
    +6
    ~ Zapytujemy
    Czwartek, 04.01

    Może wice marszałek odpowie kiedy wreszcie wróci do Elbląga dyspozytornia, co.

  3. 3
    --2
    ~ Do: Zapytujemy
    Czwartek, 04.01

    Nigdy - bo ustawa się zmieniła

  4. 4
    0
    ~ EuPi
    Piątek, 05.01

    Nie rozsmieszajcie smutnych, lepiej kupic im bilety na kabaret!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0363078117371