Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

O geriatrii z prawdziwego zdarzenia elbląscy seniorzy na razie mogą tylko pomarzyć

15.11.2017, 12:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
O geriatrii z prawdziwego zdarzenia elbląscy seniorzy na razie mogą tylko pomarzyć
Fot. Ryszard Biel/zdjecie jest tylko ilustracją do tekstu

O geriatrii z prawdziwego zdarzenia elblążanie mogą na razie zapomnieć. Taką opiekę, przynajmniej częściowo, seniorom miałyby zapewnić Szpital Miejski w Elblągu. Na to jednak zakład nie ma pieniędzy.

Brak kompleksowej opieki geriatrycznej to bolączka starszych elblążan. Do jedynego w Elblągu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy funkcjonujący przy Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II ustawiają się wielomiesięczne kolejki. Jednak taka placówka to zdecydowanie za mało na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

W 2012 roku dzisiejszy szpital miejski starał się o dofinansowanie na otwarcie oddziału geriatrii. Z tych planów nic jednak nie wyszło. O zapewnieniu dodatkowej opieki dla osób starszych mówiono również w ubiegłym roku przy okazji łączenia szpitala przy ul. Żeromskiego i ul. Komeńskiego w jedne szpital miejski. Od tego czasu minął niemal rok. O realizację tych planów pytał wczoraj (14 listopada), podczas posiedzenia komisji polityki regionalnej i promocji miasta, radny Ryszard Klim (SLD).

- Brak kompleksowej opieki geriatrycznej to bolączka starszych elblążan. Przy okazji łączenia szpitali mówiliśmy o wzmocnieniu tego leczenia geriatrycznego w szpitalu. To miałoby zastąpić poradnię i oddział geriatryczny, które w tej chwili w ogóle są marzeniem - przypomniał radny Klim.

Okazuje się, że o lepszej opiece geriatrycznej elbląscy seniorzy na razie rzeczywiście mogą tylko pomarzyć. Szpital miejski, który od października tego roku funkcjonuje w tzw. sieci szpitali, nie ma pieniędzy zarówno na rozszerzenie działalności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, jak i stworzenie oddziału geriatrii.

Rozwijanie kolejnych oddziałów, w ramach pieniędzy, które mamy na dzisiaj jest w zasadzie nie do przeskoczenia. Pieniędzy z NFZ może troszeczkę nam przybyło, ale obowiązków znacznie więcej. Od 1 października uczestniczymy w tzw. nocnej i świątecznej opiece, więc musieliśmy stworzyć dodatkowe dyżury, zaangażować w to kolejnych lekarzy. To są wydatki tak duże, że praktycznie przekraczają przychody z NFZ. Planowane są również podwyżki płac. Na to też musimy się zabezpieczyć. Dla nas najistotniejsze jest, żeby szpital funkcjonował chociaż tak, jak to ma miejsce w tej chwili

- przekonuje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu.

Szpital w najbliższym czasie czekają jednak inne inwestycje. Prawie 40 mln zł kosztować ma budowa pawilonu nowego bloku operacyjnego oraz modernizacja 12 oddziałów. Środki na sfinansowanie tej olbrzymiej inwestycji w większości pochodzić mają z unijnego dofinansowania w ramach tzw. ZIT-ów. Pierwsze prace budowlane być może rozpoczną się już na przełomie 2017 i 2018 r. Dopiero po zakończeniu tego przedsięwzięcia możliwy będzie powrót do planów stworzenia geriatrii z prawdziwego zdarzenia.

Jeśli chodzi o rozbudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego to mamy taki plan. Niestety te nie zrobimy tego w ciągu najbliższego roku, czy dwóch lat. Będziemy się mogli za to wziąć po 2020 roku

- dodaje Gorbaczewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ mieszkaniec
  Środa, 15.11

  A co radni z promocji nie mają co robić ,że wchodzą w kompetencje komisji merytorycznej

 2. 2
  +2
  ~ j23
  Środa, 15.11

  hmm .... jest w tym coś dziwnego jeżeli chce się zarejestrować do specjalisty nie ważne jakiego to okazuje się iż brak miejsc - limit wyczerpany, a kto jest w kolejce do specjalisty - emeryt, rencista ...., pracujący nie ma szans na wbicie się w kolejkę - chyba że pójdzie prywatnie, nie na NFZ, WIĘC RODZI SIĘ PYTANIE - KTO MA ZAPRACOWAĆ NA SKŁADKI ZUS JAK NIE PRACUJĄCY? , więc może odwróćmy sytuację, - JAK OBYWATEL PRACUJĄCY MA SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SPECJALISTY, SKORO EMERYCI I RENCIŚCI MAJĄ WIĘCEJ CZASU I BLOKUJĄ PRACUJĄCEMU KOLEJKĘ...?

 3. 3
  +5
  ~ klik
  Środa, 15.11

  A czy przypadkiem p. Wilk nie obiecywał szybkiego zrealizowania tej inwestycji- 4 lata temu?

 4. 4
  +6
  ~ No nie
  Środa, 15.11

  W olsztynie budują, pita po szpitalu od podstaw a w Elblągu nie. Na dodatek nadal są problemy by powstały nowe oddziały, czyjeś wojewoda i marszałek i czy nie widzą tego wszystkiego co robi się przeciwko nam elblazanom. Jeśli tak ma dalej być elbląg do Pomorza a bagnom HWD.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.