Piątek, 24.05.2019, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

To był pierwszy taki maraton. O Elblągu w Wikipedii jest teraz więcej

18.11.2017, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
To był pierwszy taki maraton. O Elblągu w Wikipedii jest teraz więcej
Fot. Ryszard Biel

Elbląg jet bardzo ważnym miastem na mapie Polski, a społeczność osób, którym chciałoby się opisać go w Wikipedii, jest dosyć słaba. Dzisiaj chcemy trochę nadrobić te zaległości - mówi Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, współorganizator pierwszego w Elblągu Wikimaratonu. Chętni elblążanie zasiedli na kilka godzin do komputerów i wprowadzali do wirtualnej encyklopedii hasła związane ze swoim rodzinnym miastem.

W sobotę, 18 listopada w Bibliotece Elbląskiej odbył się pierwszy w mieście Wikimaraton. Od godz. 11 do 16 chętni edytowali hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków Elbląga. Miejsce wydarzenia wybrano idealnie, "maratończycy" dosłownie pod ręką mieli potrzebne źródła - książki, artykuły. Organizatorzy wydarzenia nie ukrywają, że chcieli w ten sposób zachęcić mieszkańców do częstszego tworzenia haseł.

Tak naprawdę to jest pierwszy maraton edycyjny w Elblągu i chyba w całym województwie warmińsko-mazurskim. Mamy olbrzymie braki, jeśli chodzi o historię, a także teraźniejszość Elbląga. Samo hasło Elbląg pozostawia wiele do życzenia, często są tam informacje nieaktualne. Fajnie byłoby, gdyby sami elblążanie za to się zabrali

- przekonuje pan Krzysztof.

Idea maratonu zrodziła się w zeszłym roku, kiedy to Zespół Szkół Ogólnokształcących nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, a kilkunastu uczniów wzięło udział w tzw. Wikiwarsztatach, które miały przygotować uczniów do edytowania i tworzenia haseł w największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Tym razem przyszła kolej na następny krok - poszerzenie grona elbląskich wikipedystów. Jak się okazuje wirtualną encyklopedię tworzyć może każdy.

Wikipedię może edytować każdy. Nawet nie trzeba się rejestrować, można anonimowo wpisywać hasła, albo poprawiać już istniejące. Najważniejsze to pamiętać o tym, że każda edycja w Wikipedii musi mieć źródło. Informacje nie mogą pochodzić z głowy, bo równie dobrze może to być informacja błędna wprowadzana dla żartu. Co z wiarygodnością, poprawnością tych haseł? Wszyscy nawzajem poprawiamy te hasła, wyszukujemy bzdury. Dlatego taki nacisk kładziemy na podawanie przypisów, aby móc faktycznie samemu zweryfikować, czy źródła o czymś wspominają. To nie oznacza, że źródła są bezbłędne. Nawet w czasopismach renomowanych wydawców też się zdarzają błędy, bo to jest naturalne. Nic nie zastąpi krytycznego podejścia, do tego, co się czyta, nic nie zastąpią czytania ze zrozumieniem

- dodaje współorganizator wydarzenia.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ er ce
  Sobota, 18.11

  Przecież ElbLąg to 780 lat. Jedno z najstarszych miast Polski.

 2. 2
  +1
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Sobota, 18.11

  Dzięki włodarzom tego miasta Elbląg ma silną pozycję w tym kraju.

 3. 3
  --1
  ~ Do rebca
  Sobota, 18.11

  Bzdury piszesz, podaj jakies konkrety.

 4. 4
  +2
  ~ .
  Niedziela, 19.11

  Był wikimaraton a tego dnia nie została wykonana ani jedna edycja strony o Elblągu w Wikipedii.

 5. 5
  --4
  ~ Marek elblaski
  Niedziela, 19.11

  Dzięki takim sztywniakom jak Wróblewski nasze miasto ciągle traci. Myślę, że za rok to się zmieni i miastem będzie zarząd sala osoba kompetentna,ten zarząd miasta jest do niczego.

 6. 6
  0
  ~ AM
  Niedziela, 19.11

  to żarty, czy tak na poważnie?

 7. 7
  --1
  ~ Halibutt
  Poniedziałek, 20.11

  Opis wydarzenia (i listę haseł) można znaleźć o tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Atlas_wikipedyst%C3%B3w/wojew%C3%B3dztwo_warmi%C5%84sko-mazurskie/Maraton_edycyjny_w_Elbl%C4%85gu I faktycznie, hasła Elbląg nie edytowaliśmy (zapraszam. śmiało!)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.