Piątek, 12.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Jesteśmy patriotami, więc musieliśmy tu być". Za nami obchody Święta Niepodległości

11.11.2017, 16:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
"Jesteśmy patriotami, więc musieliśmy tu być". Za nami obchody Święta Niepodległości
Fot. Ryszard Biel

- Dziś możemy oddać hołd bohaterom, dla któych nie było celu walniejszego niż niepodległa ojczyzna. Na tle wydarzeń historycznych powinniśmy mieć świadomość, że dzisiejsze święto jest dla nas współczesnych, aby przypomnieć o tym, jak istotną sprawą jest niepodległość- mówił Prezydent Elbląga Witold Wrólewskich, podczas zorganizowanych dziś na Placu Jagiellończyka obchodach z okazji Narodowego Święta  Niepodległości.
 

Uroczyste obchody rozpoczęła dziś msza święta za Ojczyznę, która odbyła się w Karedrze św. Mikołaja. Po mszy na Staróce uformowała się kolumna, któa przeszła ulicami Stary Rynek, Rycerską, Pocztową, Armii Krajowej, 12 Lutego, Teatralną, by dotrzeć na Plac Jagiellończyka.

W kolumnie przeszła Orkiestra, Kompania Honorowa, Poczty Sztandarowe, kareta z Marszałkiem Piłsudskim, młodzież z klas mundurowych, członkowie  MotoTeam Elbląg oraz oczywiście elblążanie, którzy chcieli w ten sposób zamanifestować swoją pamięć o wydarzeniach sprzed 99 lat.

– To, że taki pochód przechodzi przez miasto stało się w Elblągu tradycją. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie w nim brało coraz więcej ludzi. Nawet pogoda nam dopisała, chociaż jest wietrznie, to słońce wychodzi, co mamy nadzieję zachęci kolejnych elblążan do przyłączenia się do nas - mówił Adam Jocz - Dyrektor Departamentu Promocji i Kultury.

Dlaczego tak ważne jest organizowanie miejskiej uroczystości?
 
To chyba największe nasze święto, o którym powinniśmy pamiętać. Z tego powody zdecydowałem się uczestniczyć w tym przemarszu. Po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość. Młodzież powinna o tym pamiętać i widzę, że mimo wiatru coraz więcej młodych ludzi zaczyna się zbierać. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tych obchodach
 
– mówił Mieczysław Bartosik.

- To jest ważne wydarzenie dla całej Polski. Trzeba wspierać miasto, by promować pamięć o tamtym wydarzeniach - Marek Sparzak z MotoTeam Elbląg.

 
Święto Niepodległości nie dotyczy żadnych partii, tylko Polski. Jesteśmy patriotami, więc musieliśmy tu być
 
– dodała Beata Kisiel, MotoTeam Elbląg.

Wśród uczestników pochodu byli także uczniowie klas mundurowanych z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. - Jesteśmy w sztandarze szkoły. Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować naszą szkołę podczas tak ważnej uroczystości – mówiła Basia Łojek.

- Jest to nasz patriotyczny obowiązek, żeby pokazać, że dalej pamiętamy o 11 listopada. Ważne, że mamy możliwość obchodzić to święto spokojnie i sądzę, że im więcej osób będzie w tym uczestniczyło, tym lepiej – zaznaczył Michał Ostrowski.

- To ważne święto. Należy uczcić pamięć tych, którzy walczyli za Polskę - dodała Monika Puzio.

Oficjalna część obchodów odbyła się na Placu Jagiellończyka. Zakończyło je uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka. Dla elblążan przygotowano grochówkę oraz Bieg Niepodległości, który rozpoczął się tuż po zakończeniu miejskiej uroczystości.

- Główny bieg odbędzie się na dystansie 10.000 metrów, będzie też bieg towarzyszący na 3333 metrów oraz bieg dla dzieci w wieku do 13 lat, pn. Enduro Kids – informują organizatorzy.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Za nami obchody Świeta Niepodległości. ( zdjęć 124 )
Dodano: 2017-11-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ patriota
  Sobota, 11.11

  chciałbym podziękowac wszystkim, którzy uczestniczyli dziś w obchodach tego najwazniejszego w naszej historii świeta narodowego! niestety jest dla mnie gorzkim rozczarowaniem nieobecność naszych lokalnych POSŁÓW, SENATORÓW I RADNYCH! Czy az tak mocno olewaja nasze męczeństwo narodowe? Czy piastowanie politycznych stanowisk to tylko pieniądze, dieta i zabawa? czy po Was elblążanie wybrali? dziś wystawiliście sobie niechlubne świadectwo pokazując jak macie nas w du .........e ! i ponownie chcecie pretendować do wyborów ?Takie święto jest ponad podziałami! Wasza nieobecność to obelga wobec wyborców i wobec ojczyzny! a zwłaszcza naszej małej elbląskiej! Czas po prostu zejść ze sceny i przestać męczyć elblążan żałosnymi sprawami tylko po to, aby dorwac sie do koryta! olaliście państwowość

 2. 2
  +1
  ~ Chleba&Róż
  Sobota, 11.11

  @patriota - Najważniejszym świętem narodowych szmalcowników jest 2 kwietnia, święto podległości wobec watykańskiego okupanta, a nie jakaś tam rocznica przekazania władzy dyktatorowi Piłsudskiemu. Poza tym, patrząc na dzisiejszą Polskę, która ma w głębokim poważaniu swoje córki i synów a zawłaszczona jest przez sprzedajnych, wysługujących się innym stolicom i grabiącym państwo bez skrupułów s...synów, to nie ma czego świętować. Lepiej jechać na grzyby albo zgrabić liście z trawnika, więcej pożytku dla małej ojczyzny.

 3. 3
  +2
  ~ Zdroweoczy
  Sobota, 11.11

  Patriota ty chyba jesteś ślepy. Sama widziałam kilku radnych i posła. Albo własnie ciebie tam nie było i siedzisz w domu pisząc bzdury albo głupa rżniesz.

 4. 4
  +5
  ~ Jutro się okaże....
  Sobota, 11.11

  ..jacy Wy wielcy patrioci jesteście i wierni katolicy. Szturmem Ogrody weżmiecie, hajda na zakupy i żarcie na foodkorcie. Ot , słoma z butów wystaje co poniektórym ellążakom-cudakom.

 5. 5
  +1
  ~ Amis
  Sobota, 11.11

  To chyba bylismy na roznych imprezach bo poslow senatorow i radnych byla garstka! Zenada , reszta będzie sie prezyc przed wyborami pieprz......c farmazony i smieszne sprawy

 6. 6
  +6
  ~ SMUTA
  Sobota, 11.11

  Najbardziej smutne obchody, jakie widziałem. Dlatego nieliczni.Kilku mówców nie może się dogadać co do jednego wspólnego głosu, a zebrana młodzież marzła na potęgę. Sztampa i wszystko.

 7. 7
  +4
  ~ Jamaleg
  Sobota, 11.11

  Czy my jesteśmy niepodlegli ??

 8. 8
  +2
  ~ Vht
  Niedziela, 12.11

  Frekwencja była by znacznie większa gdyby odbywało się to w nieco późniejszych godzinach.

 9. 9
  +6
  ~ klik
  Niedziela, 12.11

  A czy to jest Święto posłów, radnych i in., czy Nas szarych zwykłych obywateli Polski? Kto chce ten świętuje jak chce, jeden składa kwiaty / gdzie mu każą /, drugi czci biegiem, a jeszcze inny spacerem rodzinno-przyjacielskim.

 10. 10
  +2
  ~ klik
  Niedziela, 12.11

  p.Pruszak zakładając kotylion to trzeba wiedzieć, że ... Z punktu widzenia heraldycznego poprawna jest forma z czerwoną obwódką i białą barwą w środku. A jest pan i nauczycielem i przewodniczącym RM.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1162581443787