Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto ma oko na zabytki. Czy wszystkie zasługują na to miano?

13.10.2017, 14:30:34 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto ma oko na zabytki. Czy wszystkie zasługują na to miano?
fot. Ryszard Biel/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Elbląskie zabytki to nie tylko Brama Targowa, katedra św. Mikołaja, czy Galeria EL. To blisko tysiąc innych obiektów. Czy wszystkie zasługują na to miano? Miasto chce to sprawdzić w przyszłym roku. - Planujemy uaktualnić gminną ewidencję zabytków. Ona jest naprawdę długa, figurowanie nie wszystkich obiektów wydaje się zasadne. Chcemy przejrzeć to jeszcze raz i zweryfikować - mówi Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu.

Elbląskie zabytki doczeka się programu opieki nad nimi. Po raz pierwszy miasto stworzyło taki dokument. Podczas najbliższej sesji, w czwartek, 19 października, radni zdecydują czy go przyjąć.

Wnikliwie przejrzałam ten program. Bardzo cieszy mnie taki program i ochrona zabytków. Jest bardzo dużo tych adresów, niektóre jak przeczytałam, byłam zaskoczona, ale widze zasadność tego dokumentu. Ma on sens

- mówi Jolanta Janowska, elbląska radna (PiS).

Radni z komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki pozytywnie zaopiniowali ponad 160-stronicowy dokument, który ma wyznaczać zadania miasta na najbliższe cztery lata. Uchwalenie Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Miasto Elbląg na lata 2017-2020 wypełnia wymóg ustawowy. Jednocześnie pozwala zebrać w jednym dokumencie informacje dotyczące aktualnego stanu ochrony zabytków, jak i zamierzeń miasta w tym zakresie na najbliższe lata. Umożliwi to też monitorowanie działań i ocenę postępów w zakresie szeroko pojętej opieki nad zabytkami. Program zyskał wymaganą prawem opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków.

To pierwszy program sporządzony dla Elbląga. Program sporządza się na cztery lata. Ponieważ nam się z nim spieszy, stąd jest ten 2017 rok. Wpisaliśmy w program zadania, które tak naprawdę realizowane są cały czas. Na przyszły rok planujemy uaktualnić gminną ewidencję zabytków. To 985 obiektów i nie wszystkie są zasadne. Chcemy przejrzeć to jeszcze raz i zweryfikować

- zapowiada Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu.

Miasto co rok dotuje prace konserwatorskie i remonty elbląskich zabytków. W ciągu ostatnich ośmiu lat wydało na to ponad 1 mln 800 tys. zł.

W ubiegłym roku zlikwidowano stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków. Część jego obowiązków przejął Wojewódzki Konserwator Zabytków, a pozostałe Departament Urbanistyki i Architektury.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Przykre
  Piątek, 13.10

  Śmiech na sali robicie urzędnicy. W Elblągu się zastanawiają mając tyle starych budynków które po remoncie mogą nic ozdobą. A tzw wieś olsztyn remontuje odnawia wszystko bo nic nie mają, nawet starówki. Myślcie głowami nie nogami.

 2. 2
  +3
  ~ Opus Dei
  Piątek, 13.10

  Na pewno nie jest żadnym zabytkiem przeniesiony budynek , który stoi na Zatorzu!

 3. 3
  +11
  ~ gosc
  Piątek, 13.10

  A jaki jest dom przeniesiony na zaztorze? 2 domy zostaly przeniesione za kanal.

 4. 4
  0
  ~ Jamaleg
  Piątek, 13.10

  Korporacyjne budynki bogatej sekty niech sobie remontuje międzynarodowe loby homoseksualno-pedofilskie . Wara od naszych pieniędzy.

 5. 5
  +6
  ~ babcia
  Piątek, 13.10

  Przy okazji : budynki będące we wspólnotach i nie tylko powinny być objęte nakazem ujednolicenia okien. Teraz każdy według własnego widzimisię wstawia okna,które oszpecają budynek. Wzory okien powinny być uzgadniane odgórnie ,aby fasada była jednolita. W tej chwili jest to horror architektoniczny !!! Władnym może być np. zarządca budynku,Urząd Miasta.a w przypadku obiektu historycznego to konserwator zabytków. Jest to marzenie nie tylko moje.

 6. 6
  +4
  ~ znafca
  Piątek, 13.10

  racja nie dawno przeniesiono budynek kościoła na zatorze i już go trzeba remontować ?

 7. 7
  +3
  ~ JASNOWIDZ
  Piątek, 13.10

  Szanowni maniacy nic nie jest wieczne , Budynki wymagają konserwacji co kilka lat, i proszę nie mylić ,że to są remonty .Każdy człowiek żyjący wymaga kosmetyki , a co mówiąc o budynkach .

 8. 8
  +10
  ~ Elbulbul
  Piątek, 13.10

  Miasto ma oko na zabytki - Już widzę tę opiekę - tak jak z jednym z piękniejszych zabytków - Neogotycka willa Ignatza Grunau"a przy ul. Pułaskiego 10 - ZBK - zwoim zarządzaniem doprowadziło do ruiny i teraz szuka kupca!!! WSTYD Ratuj Panie Wójcik kup i wyremontuj!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.