Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pieniądze elblążan nie kuszą? Znalezione oddajemy

13.09.2017, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pieniądze elblążan nie kuszą? Znalezione oddajemy
Fot. Ryszard Biel

Elblążanie są wyjątkowo uczciwi? Tak można sądzić patrząc na zawartość magazynu rzeczy znalezionych, znajdującego się w elbląskim ratuszu. Wśród zgub dostarczonych tam przez uczciwych znalazców, są i portfel, w którym znajduje się 1100 zł i 500 zł, które ktoś zostawił w bankomacie.

Urząd Miejski w Elblągu cyklicznie publikuje listę rzeczy znalezionych w Elblągu. Ta, która dzisiaj pojawiła się na oficjalnej stronie ratusza, nie jest długa. Okazuje się, że elblążanie raczej pilnują swojej własności, ale jak już gubią to pieniądze.

Trzy z siedmiu pozycji dotyczą różnych kwot. Największa to 1100 zł złotych, które znajdowało się w portfelu znalezionym pod koniec ubiegłego roku na Al. Tysiąclecia. Są też mniejsze sumy. Na początku września mieszkaniec Elbląga natrafił w 500 zł pozostawionych w bankomacie przy ul. Węgrowskiej.

Uczciwi znalazcy mogą liczyć na 10 procent znaleźne. Jednak, aby je otrzymać, muszą pamiętać, aby w momencie oddawania pieniędzy od razu zastrzec, że będą chcieli znaleźne. Warto też przypomnieć, że dwa lata temu zmieniły się przepisy. Teraz to urzędy przejęty obowiązek przyjmowania znalezionych przedmiotów, pieniędzy. Zdarza się, że i do nas zgłaszają się mieszkańcy z takimi znaleziskami, ale zgodnie z przepisami policja przyjmuje jedynie rzeczy, na które potrzebne jest pozwolenie, jak na przykład broń, czy dokumenty między innymi dowody osobiste i paszporty

- mówi Krzysztof Nowacki.

Oprócz pieniędzy, w magazynie urzędu, na właścicieli czekają również telefony, table, a nawet rower górski. Ich pełną listę znajdziemy tutaj. Ktoś rozpoznaje swoją zgubę?

Przypominamy, że mamy dwa lata, aby upomnieć się o swoją własność. Aby ją odzyskać, będziemy musieli spełnić odpowiednie formalności, między innymi opisać cechy charakterystyczne utraconej rzeczy, w przypadku pieniędzy np. ich nominały, miejsce i okoliczności, w jakich ją zgubił. Po dwóch latach zguba przechodzi na rzecz znalazcy. W takim wypadku wysyłamy pismo znalazcy danej rzeczy. Ma on dwa tygodnie, aby na nie odpowiedzieć i zgłosić się po telefon, laptop, czy pieniądze, które wcześniej znalazł i przyniósł do nas. Jeśli i ten sposób zawiedzie, zguba przechodzi na rzecz samorządu elbląskiego — informowała Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.

W przypadku zgubienia przedmiotów w środku transportu publicznego lub w pomieszczeniu zamkniętym należy w pierwszej kolejności skontaktować się z właściwym zarządcą (np. Zarząd Komunikacji Miejskiej, zarządcą budynku, centrum handlowego, kina, teatru). Rzeczy znalezione w takich instytucjach dopiero po trzech dniach do magazynu rzeczy znalezionych, który mieści się w elbląskim ratuszu.

Dwa lata, łącznie, ma właściciel zguby na to, aby się o nią upomnieć. Odzyskanie jej nie jest jednak takie łatwe, konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ enka
  Środa, 13.09

  Nie zostało nic napisane o opłacie za czas przechowywania (!) I komu będzie opłacało się odzyskać taką zgubę? Albo, czy znalazca - w przypadku, gdy właściciel nie zgłosi się w ciągu 2 lat - też musi wówczas ponieść koszty przechowywania, jeśli wyrazi zgodę na przyjęcie zguby? Cyt. "Dwa lata, łącznie, ma właściciel zguby na to, aby się o nią upomnieć. Odzyskanie jej nie jest jednak takie łatwe, konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności." W Polsce przecież zawsze zwykłym obywatelom robi się pod górkę, bo po co ma być za łatwo?

 2. 2
  +4
  ~ Elblag
  Środa, 13.09

  Zrobić zdjęcia dodać na Neta gdzie się da i może ktoś pozna swoja rzecz fotki dodać na portale takie jak FB

 3. 3
  0
  ~ Do elblag
  Środa, 13.09

  Zartutujesz?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.