Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni decydowali dziś o zmianie nazwy ul. Armii Ludowej. "W tym wszystkim jest pewna polityczna nagonka"

07.09.2017, 16:35:44 Rozmiar tekstu: A A A
Radni decydowali dziś o zmianie nazwy ul. Armii Ludowej. "W tym wszystkim jest pewna polityczna nagonka"

1 kwietnia br. w życie weszła  ustawa Sejmu o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W praktyce oznacza to, że Prezydent Elbląga ma rok na zmianę nazw m.in. ulic, które upamiętniają system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Dziś, 7 września, podczas sesji RM nie wszyscy radni byli zgodni, że w Elblągu powinna przestać istnieć ul. Armii Ludowej.

- W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa nazwa ulicy "Armii Ludowej", przyjęta Uchwałą Nr XII/61/76 Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu z dnia 21 czerwca 1976r., powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej – mówił podczas sesji Marek Pruszak, Przewodniczący RM.

Czym podyktowany był pomysł zmiany nazwy ulicy Armii Ludowej?

Działalnością oraz źródłem jej powstania z Gwardii Ludowej, jako zbrojnego ramienia stalinowskiej konspiracji PPR, podporządkowanego ZSRR, realizującego działania zbrojne wynikające z polityki stalinowskiej. W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie nadania nowej nazwy ulicy, mieszkańcy ul. Armii Ludowej przychylili się do propozycji Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu, aby ich ulica nosiła nazwę Generała Władysława Andersa

– wyjaśniał Marek Pruszak.

Według projektu uchwały ul. Armii Krajowej miała zostać zmieniona na ul. Generała Władysława Andersa.  - To generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-1945 i 1946-1954, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950-1954, w 1954r. mianowany przez władze emigracyjne generałem broni; wybitny dowódca 2 Korpusu Polskiego, uczestnik kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino, odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, 4-krotnie Krzyżem Walecznych, Orderem Orła Białego - przypominał podczas sesji Marek Pruszak.

Zanim jednak radni przystąpili do dyskusji głos w tej sprawie zajął mieszkaniec ul. Armii Ludowej, Marek Płoński. -

W tym wszystkim jest pewna polityczna nagonka. Armia Ludowa, która została powołana zaczęła działać  od 1944 r., ale w niej komunistów jako takich było niewielu. Dlaczego? Otóż w kwietniu 1944 r. pan Aleksander Zawadzki stworzył inną organizację bojową – Polski Sztab Partyzancki i wszystkich komunistów z Armii Ludowej wygarnął do siebie

– zapewniał elblążanin.

Marek Płoński przekonywał radnych, że zmiana nazwy Armii Ludowej na Gen. Władysława Andersa mija się z celem. - Władysław Anders, który trafił do więzienia we wrześniu 1939 r. został zwolniony w 1941 r., po pakcie Sikorskiego z Mańskim i miał stworzyć armię. Stworzył ją, wyprowadził ją ze Związku Radzieckiego, zaprowadził ją najpierw do Iranu, potem do Palestyny i Iraku, gdzie polskie wojska broniły wieże wiertnicze irackie. Potem armia została przetransportowana do Włoch, gdzie wzięła udział w zdobyciu Monte Casino i zatrzymali się na Półwyspie Apenińskim – zaznaczył. - Armia Ludowa wojowała z Niemcami z sposób fizyczny, natomiast pan Anders wojował, ale wyzwalając  państwa zachodnie.

Negatywną opinię w sprawie zmian nazw ulic wyrazili radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Nowe prawo zakłada, że jeżeli samorząd nie wywiąże się ze swojej  powinności wojewoda po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej wyda w termie 3 miesięcy zarządzenie zastępcze i to na jego wniosek dokonana zostanie dekomunizacja (…) 26 lat po zakończeniu Okrągłego Stołu przestrzeń publiczna została powiązana z przeobrażeniami ustrojowymi (…) Także Elbląg mieści się w tych wymogach. Ok. 30 ulic, szkół i innych obiektów nosi nazwy upamiętniające najnowszą zbrojną historię Polski. Obawiamy się, że pod płaszczykiem tzw.  dekomunizacji zostanie przeprowadzona operacja usuwania z przestrzeni publicznej znaków pamięci o wszystkich osobach i wydarzeniach związanych z chlubną tradycją polskiej Lewicy – zaznaczył Wojciech Rudnicki, Przewodniczący Klubu Radnych SLD.

Jak radni SLD odnieśli się do zmiany nazwy ul. Armii Ludowej?

To kilkudziesięciotysięczna organizacja aktywnie walcząca z okupantem. Armii Ludowej – bo 74 proc. tych żołnierzy było pochodzenia chłopskiego, a 25 proc. robotniczego (…) Miesiąc temu pod Pomnikiem Państwa Podziemnego w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego wysłuchaliśmy apelu poległych sławiącego m.in. dokonania zbrojne batalionu Armii Ludowej im. czwartaków i żołnierzy II dywizji I Armii Ludowej Wojska Polskiego ginących na Czerniakowie. Po  miesiącu ci bohaterowie czasu wojny nie zasługują nawet na nazwę ulicy

– podkreślił Wojciech Rudnicki.  

Po krótkiej dyskusji radni ostatecznie zagłosowali za zmianą nazwy z Armii Ludowej na Generała Władysława Andersa (15 radnych było za, 4 przeciw, 3 wstrzymało się od głosowania).
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ grt
  Czwartek, 07.09

  Dalej głosujcie na PiS...

 2. 2
  +9
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 07.09

  Byłem obecny na tej sesji i argumenty podnoszone przez niektórych radnych były zwyczajnie żenujące, do tego kłamliwe - z wyjątkiem 3 radnych SLD i czwartej/ego sprawiedliwego, którzy zagłosowali przeciw tej idiotycznej i szkodliwej, obciążającej kosztami IPNowskiej nagonki mieszkańców Elbląga uchwale, 15 radnych PO-PiS postanowiło przerzucić koszta swoich fanaberii i kompleksów na elblążan. Nie chcieli słuchać o tym, że będziemy musieli jako mieszkańcy ponieść koszt wymiany dokumentów (oprócz dow. os.) prywatnych, firmowych, własnościowych etc., sfinansować czynności prawne niezbędne do ich zmiany, sfinansować dodatkowe a kosztowne remonty elewacji (wszystkie fasady bloków na Diaczenki na przykład), wymiany tabliczek, informacji osiedlowych i wszystkiego, co wiąże się z nowymi adresami(..)

 3. 3
  +13
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 07.09

  Radna Maria Kosecka przeszła nawet samą siebie opowiadając skończone głupoty o "odwiecznym wrogu ze wschodu", jako o powodzie głosowania za tą żenującą uchwałą. Generalnie warto zapamiętać przy urnie wyborczej, że radni PO-PiS mają gdzieś finanse elblążan oraz 300-milionowy dług miasta i głupawe gierki polityczne oraz topienie pieniędzy w zmianie nazw ulic są dla nich najważniejsze.

 4. 4
  +9
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 07.09

  Tu warto dodać, co zostało powiedziane wprost na sesji przez przedstawiciela bodaj komisji finansów miasta (albo i wiceprezydenta Nowaka) a na co radni zareagowali grobową ciszą, że miasto nie otrzyma ŻADNYCH środków z budżetu centralnego na te ideologiczne harce, nie posiada również w budżecie ŻADNYCH środków na sfinansowanie mieszkańcom przyjętej przez siebie właśnie, kretyńskiej uchwały. Innymi słowy - elblążanie i elblążanki, spółdzielcy i prywaciarze, łapcie się za portfele, bo "dobra zmiana" właśnie zawitała do Elbląga.

 5. 5
  --6
  ~ Raz sierpem raz młotem
  Czwartek, 07.09

  Ja nie moge .Znowu ten Kotliński sie udziela.

 6. 6
  +9
  ~ do Robert Koliński
  Czwartek, 07.09

  Koliński ma rację. Jak IPN chce zmian proszę ale niech zapłaci za swoje fanaberie i to w 100%. Jest mi całkowicie obojętne jaką nazwę ma moja ulica. Wszyscy radni zajmują się bzdetami ale jakoś nikt nie chce zając się nieprawidłościami w EPEC w kosmicznymi cenami ciepła.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0972089767456