Poniedziałek, 17.02.2020, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Noblistka i generał zdekomunizują Elbląg. Które ulice zmienią nazwy?

24.05.2017, 17:30:25 Rozmiar tekstu: A A A
Noblistka i generał zdekomunizują Elbląg. Które ulice zmienią nazwy?
Fot. Ryszard Biel

Ulica Wisławy Szymborskiej zamiast Leona Kruczkowskiego, generała Andersa zamiast Armii Ludowej i Starowiejska w miejsce Diaczenki. To propozycje komisji ds. nazewnictwa. Pozytywnie zaopiniował je Instytut Pamięci Narodowej. Teraz to radni zdecydują czy do zmian dojdzie.

Gdy w ubiegłym roku przyjęto tzw. "ustawę dekomunizacyjną" zakazującą propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wyliczono, że w całej Polsce zmiana nazwy może dotyczyć nawet 1,5 tysiąca ulic. Okazało się, że w Elblągu jest całkiem sporo ulic, które przypominają miniony ustrój. Na pierwszy rzut mogą pójść ulice: kpt. Diaczenki, Armii Ludowej i Leona Kruczkowskiego.

W przypadku tych ulic komisja przyjęła propozycję zmian na ulice: Starowiejską, generała Władysława Andersa i Wisławy Szymborskiej. W przypadku tych nazw otrzymaliśmy już opinię IPN. Pozostała jeszcze ulica Rodziny Nalazków. W tym przypadku zaproponowaliśmy nazwę ulica Rodziny Ulmów. W tej sprawie nie otrzymaliśmy jednak jeszcze opinii instytutu

- mówi Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.

Nowe nazwy to po części propozycje członków komisji, a po części propozycje mieszkańców.

- Tak było w przypadku ulicy Diaczenki. Tutaj sami mieszkańcy zwrócili się do nas z propozycją nazwy Starowiejka - dodaje Lisewska.

Propozycja komisji zostanie poddana pod głosowanie radny na najbliższej sesji 29 czerwca. To oni zdecydują ostatecznie czy ulice zyskają nowych patronów.

Zaproponowaliśmy prezydentowi, aby jeszcze przed sesją przeprowadził konsultacje z mieszkańcami, w sprawie nowych nazw. Dotychczas nikt nie pytał ich o zdanie w tej sprawie. Jeśli mieli swoje propozycje, sami zgłaszali je nam lub innym radnym

- mówi przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.

Cztery ulice nie "dekomunizują" przestrzeni Elbląga. Nadal w mieście pozostanie skwer Janka Krasickiego czy czołg - pamiątka po Armii Czerwonej.

Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Będzie można ich używać tak długo, aż stracą ważność. Konieczna będzie jednak zmiana tabliczek z nazwami ulic.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Robert Koliński
  Środa, 24.05

  Idiotyzmów elbląskiego ratusza ciąg dalszy - żaden dureń z IPN nie wykazał, za jakie grzechy kpt. Giennadij Lwowicz Diaczenko, miałby stracić swoją ulicę w wyzwolonym m.in. przez siebie mieście (poza ich zwierzęcą rusofobią, wg której każdy Rosjanin to zapewne komuch, ludobójca, stalinowiec i pewnie mordował "zbrodniarzy przeklętych" na Łubiance), podobnie jak przyczyn, dla których Armia Ludowa, czyli organizacja polskich patriotów walczących o wyzwolenie Polski, jest dziś niepolityczna. O braku argumentów wobec pisarza Leona Kruczkowskiego to szkoda nawet gadać (pisałem już zresztą o tych bzdurach płynących z IPN wcześniej), natomiast najzabawniejsze są zarzuty wobec Rodziny Nalazków, której członkowie zostali wymordowani przez gestapo i hitlerowców w 1943 roku (od I do XI "43)...

 2. 2
  +9
  ~ Robert Koliński
  Środa, 24.05

  (...) podczas gdy tzw. ustawa dekomunizacyjna mówi wprost, że podlegają jej "nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących (...) system władzy w Polsce w latach 1944–1989". Ja rozumiem, że rządzą nami durnie i nieuki, ale naprawdę są granice - skoro nie głupoty, o czym wiemy co najmniej od czasów Einsteina, to przynajmniej może politycznej prostytucji i kompromitacji władz samorządowych? PS. Na marginesie, to entuzjastom Szymborskiej przypominam, że napisała ona onegdaj, oprócz innych świetnych wierszy, również ten poniższy:) Lenin Że w bój poprowadził krzywdzonych, że trwałość zwycięstwu nadał, dla nadchodzących epok stawiając mocny fundament - grób, w którym leżał ten nowego człowieczeństwa Adam, wieńczony będzie kwiatami z nieznanych dziś jeszcze planet

 3. 3
  +19
  ~ Wiesia
  Środa, 24.05

  Natasza Jatczyńska - chyba matura z polskiego oblana była. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

 4. 4
  +19
  ~ żenada
  Środa, 24.05

  WIESŁAWY?!?!?!?!

 5. 5
  +9
  ~ Do Roberta
  Środa, 24.05

  Tych bzdur nie da sie czytac.

 6. 6
  +2
  ~ Realista
  Środa, 24.05

  Tak Wieslawy, od np. Wieslawa Gomulki, taki chichot losu, zeby za bardzo jednak nie zdekomunizowac, wszak elblag sld stoi!

 7. 7
  +7
  ~ :/
  Środa, 24.05

  Idioci

 8. 8
  +3
  ~ mius
  Środa, 24.05

  ~Robert Koliński : ale z Ciebie ignorant. "Zasługą" /wg Ciebie/ rodziny Nalazków było wymordowanie ich przez Niemców? To wystarczy żeby mieć ulicę swojego imienia? A może poczytaj, że byli członkami Polskiej Partii Robotniczej, utworzonej przez polskich komunistów ze Związku Radzieckiego. A nazwiska Nowotko, Bierut mówią Tobie coś ? To ta sama partia. A może pójdziesz w drugą stronę i zaproponujesz zmianę nazwy ulicy Staffa na Stalina? Ot, parę liter różnicy...

 9. 9
  +1
  ~ Rozsądny
  Środa, 24.05

  Robert Koliński Diaczenko nie zdobywał Elbinga w 1945.To wymysł propagandy radzieckiej, tłoczonej do głów od małego elblążanom. Szanowna Pani autorko , proszę się ruszyć sprzed komputera i przejść się pod czołg, by zobaczyć napis na tablicy pod "czołgiem - pamiątką po Armii Czerwonej". W obecnej sytuacji politycznej, wolałbym aby nowe nazwy ulic były bardziej "apolityczne".

 10. 10
  +5
  ~ jan-49
  Środa, 24.05

  CIEKAWE KTO ZAPLACI ZA ZMIANE DOKUMENTOW CZYZBY RATUSZ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.