Niedziela, 18.03.2018, Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Biskup elbląski zniósł na dziś zakaz jedzenia mięsa. "W trosce o spokój sumienia ludzi wierzących, udzielam dyspensy"

16.06.2017, 10:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Biskup elbląski zniósł na dziś zakaz jedzenia mięsa. "W trosce o spokój sumienia ludzi wierzących, udzielam dyspensy"

Każdy praktykujący katolik w Polsce wie, że prawo kanoniczne zakazuje jedzenia mięsa w piątki. Biskup elbląski, Jacek Jezierski zniósł ten obowiązek na czas 16 czerwca.

Według prawa kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem konferencji episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku" (kan. 1251 KPK).

Ma to związek z Wielkim Piątkiem upamiętniającym śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Polsce wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki, która ma być formą wyrzeczenia (pokuty), obowiązuje katolików, którzy ukończyli 14 rok życia. Nie dotyczy ona ryb czy owoców morza.

Okazuje się, że dziś (16 czerwca) ten zakaz nie będzie dotyczył również dorosłych elblążan. Jacek Jezierski, biskup elbląski, ogłosił w poniedziałek, na stronie Diecezji Elbląskiej, że udziela wiernym dyspensy.

 

W trosce o spokój sumienia ludzi wierzących, udzielam katolikom diecezji elbląskiej i przebywającym w jej granicach, dyspensy od obowiązującego prawa. Chodzi o piątek po uroczystości Bożego Ciała 2017 roku. Równocześnie proszę: o modlitwę i hojność (jałmużnę) dla biednych i znajdujących się w potrzebie

- poinformował wiernych Jacek Jezierski - biskup elbląski.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ babcia
  Piątek, 16.06

  A czym się różni TEN piątek od innych ? Brak logicznego uzasadnienia ! Jest to "widzi mi się" biskupa?

 2. 2
  +9
  ~ nwo
  Piątek, 16.06

  och jak mi ulżyło.... nie będę mieć wyrzutów sumienia...

 3. 3
  +16
  ~ rysio
  Piątek, 16.06

  Ludzki pan.

 4. 4
  +14
  ~ j23
  Piątek, 16.06

  zaraz zniesie zakaz handlu w niedzielę ....... jak to przewiduje ustawa....., by móc handlować jako instytucja za plebanią......., lub otworzy market z wyłącznością handlu w niedzielę......

 5. 5
  +31
  ~ zero litości
  Piątek, 16.06

  Znosić to ty możesz cebulę w workach ze strych-nie myśl że wszyscy są tacy tępi i słuchają tych bełkotów NIEROBÓW którzy ubrali sie w sukienki i tumanią sektę Smoleńską !!!

 6. 6
  +12
  ~ Bcccb
  Piątek, 16.06

  Co to za kolejne bzdury wypowiadają. Ręce opadają. Kto to w ogóle bierze pod uwagę

 7. 7
  +11
  ~ Sun
  Piątek, 16.06

  Jak jakiś człowieczek w czarnej sukience może zmienić słowo boże ?

 8. 8
  +5
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 16.06

  Taka to właśnie jest wiara, że pismo sobie a byle klecha sobie - to m.in. dlatego polskie pasibrzuchy wiedzą lepiej od papieża-lewaka Franciszka, co powinien Polak-katolik np. w kwestii uchodźców. Wiara czyni czuba ;]

 9. 9
  +7
  ~ janusz
  Piątek, 16.06

  Takie uprawnienia ma tylko papież, poza tym co to za bzdura z tymi granicami diecezji? To mieszkańcy np. Jegłownika nie grzeszą jedząc mięso, a mieszkańcy Malborka już tak?

 10. 10
  +10
  ~ enka
  Piątek, 16.06

  Śmieszą mnie te wszystkie wiary i ich "wierni". Tylko ktoś, kto nie może liczyć na własny rozum poddaje się łatwowiernie i bez sprzeciwu tym wszystkim "guru" od siedmiu boleści :/

 11. 11
  +9
  ~ GiorgioArmani
  Piątek, 16.06

  Udzielam dyspensy... A kiedy pan biskup katolicki jezierski zacznie sprzedawać listy rozgrzeszające? Po ile i gdzie? Panie biskupie Jezierski, więcej otwartości w tym waszym katolickim czarnogródzie!!! Martin Luther by się ucieszył! Nazwać te praktyki średniowiecznymi to za mało!!!!

 12. 12
  +7
  ~ Leukemia
  Piątek, 16.06

  Ale on ludzki!!! Dyspensę dał, sikam z radości!!! A co jeszcze paluszkiem zniesiesz biskupczyku katolicki? Złą pogodę? Choroby weneryczne? Gejostwo? Biskupinko, trochę pokory! nawet katowierni mają dość tego hokuspokus!!! Proponuję lekturę NOWEGO TESTAMENTU, to wam czarnym się przyda...

 13. 13
  +7
  ~ Ile za odpust
  Sobota, 17.06

  ludzki Pan, a żem odetchnął

 14. 14
  +3
  ~ kot1234
  Sobota, 17.06

  Masakra jakaś .Rany - gdzie ja żyję . A kim jest ten cały biskup żeby mi mówił co mam jeść a czego i kiedy mam nie jeść ? Jest rok 2017 a nie 1234 np . Masakra.

 15. 15
  --7
  ~ JZ
  Niedziela, 18.06

  Ciekawe ze jak przychodzi Boże Narodzenie albo Wielkanoc to wtedy wszyscy sa katolikami a teraz swoje życiowe niepowodzenia lewckie wylewają w internecie .Znacie może chociaż jeden kraj na świecie nie chrześcijański wktorym byście chcieli żyć droga otwarta.

 16. 16
  +5
  ~ zero litości
  Niedziela, 18.06

  JZ- bycie katolikiem nie ma nic wspólnego z ciemnotą Smoleńską,proszę nie mylić pojęć-co do mieszkania to tylko w Polsce ale z ograniczeniem GRABIEŻY CZARNEJ MAFII.

 17. 17
  +1
  ~ Smiech na sali
  Niedziela, 18.06

  Ja sama decyduje co i kiedy jem.Mam swój rozum .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.