Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dlaczego rękawy przeciwpowodziowe nadal są przy rzece Elbląg?

13.01.2017, 10:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego rękawy przeciwpowodziowe nadal są przy rzece Elbląg?
Fot. Ryszard Biel

W przeciągu czterech miesięcy, poziom wody na rzece Elbląg przekroczył stan alarmowy... cztery razy. Każde przekroczenie stanu alarmowego to dla Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nowa nauka.

Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Tomasz Świniarski zapewnia, że niebawem doprowadzi do spotkania z elblążanami prowadzącymi firmy nieopodal rzeki Elbląg. - Chcemy spotkać się z przedstawicielami zakładów pracy, które mają swoją siedzibę wzdłuż rzeki, byśmy  wypracowali wspólną formułę. Kiedy narasta zagrożenie i rośnie zapotrzebowanie na piaski, worki, transport z tym związany, rodzi się kłopot, bo wszystko kumuluje się w jednym czasie. A można się do tego przygotować wcześniej - podkreślił Tomasz Świniarski. - Elbląg ma swoje miejsca, gdzie składowany jest piasek, ale obszar zagrożony jest duży.

Ostatnia, styczniowa akcja sprawiła, że Tomasz Świniarski chciałby jeszcze bardziej usprawnić współpracę. - Napisałem do szefów wszystkich służb, aby na piątkowe spotkanie z Prezydentem Elbląga przynieść gotowe notatki zarówno z tym, gdzie i co robili, jak i z tym, jakie mają uwagi, jakie wnioski wyciągnęli - opowiada. - Chodzi o to, żebyśmy się, jak najwięcej nauczyli.

Jednym z takich doświadczeń było umieszczenie "rękawów", których... po akcji nie można było zabrać, bo przymarzły do podłoża.

Użycie rękawów to wnioski z poprzednich działań. Doszliśmy do wniosku, że są najpraktyczniejsze, jeśli chodzi o  zagrożenie powodzią. Dziś musimy nauczyć się kolejnej rzeczy - postawiliśmy rękawy na przeddzień mrozów i mamy zamrożone rękawy, które będą stały wzdłuż rzeki dopóki pogoda nie pozwoli nam ich zabrać

- stwierdził Tomasz Świniarski.

Kierownikowi Referatu zależy także na tym, aby mieszkańcy, szczególnie ci mieszkający wzdłuż rzeki, dzielili się swoim doświadczeniem. - Oni przerabiali to już nie raz i doskonale wiedzą na czym to polega - dodał. - Zachęcałbym, aby się z nami skontaktowali. Wszelkie uwagi będą dla nas cenne.

Tomasz Świniarski prosi wszystkich elblążan o współpracę.

Możemy wspólnie przygotować się na zagrożenie. Jeżeli mamy np. zagrożonych 10 domów i w chwili zagrożenia mamy 10 telefonów, to nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc w tym samym czasie. Już dziś możemy rozmawiać o tym, żeby mieszkańcy dostali np. parę worków od Urzędu, żeby być przygotowanym. Zwykle zabezpieczamy wloty do piwnic, wejścia do mieszkań. To mieszkańcy mogliby od razu zabezpieczyć, by poczuć się bezpiecznie

- zauważył.


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ glupie pytania
    Piątek, 13.01

    bo zamarzła w nich woda ?

  2. 2
    +10
    ~ myślcie
    Piątek, 13.01

    Te zapory brezentowe będą nie potrzebne.Nie trzeba spotkań ,debat proste wybudowac na obu brzegach rzeki mur betonowy i po problemie.CZY TO DO WAS DOCIERA.

  3. 3
    +7
    ~ Dlaczego
    Piątek, 13.01

    Czemu nad tą rzeką jest tak mało ławeczek -stałych by w lato i jesienią posiedzieć popatrzeć na przyrodę.Postawiono pomost dziurawy tam gdzie stoją statki i szpeci ten pomost wiocha -chyba to z Ostródy.

  4. 4
    +3
    ~ aad
    Piątek, 13.01

    Pierwsza sugestia dla pana kierownika- Niech odetkają studzienki przy Panieńskiej, Dojazdowej, Bulwar Zygmunta Augusta itd itd....

  5. 5
    --10
    ~ j23
    Piątek, 13.01

    jakiś tępy ...... j wymyślił te rękawy , a drugi kazał je zalewać wodą wiedzą że będą mrozy , , a pewnie ktoś zarobi na ich remoncie ..... , bo po co worki z piaskiem ? - rękawy ciekawe w jaki sposób mają chronić skoro są zalane wodą a woda na napiera czyli ciecz o tej samej wartości... , gęstości , a piasek ma inną gęstość , także wały są usypane z piasku ,anie robione z rekawów wodnych.....

  6. 6
    +3
    ~ erty
    Piątek, 13.01

    Oby tylko w porę zabrali te rękawy, zanim jakiś matoł wpadnie na pomysł aby zniszczyć je jakimś ostrym narzędziem.

  7. 7
    +5
    ~ do użytkownika: j23
    Piątek, 13.01

    Przecież litr wody waży prawie tyle samo co kilogram piasku, więc jaką ty widzisz różnicę?

  8. 8
    0
    ~ ktoś
    Niedziela, 15.01

    Niech się nie martwią o te rękawy. Wkrótce wiosna, roztopy - jeszcze się przydadzą. A w Elblągu mrozy długo nie potrzymają tak poza tym. Nic im się nie stanie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2288889884949