Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Działkowcy walczą o altanki. Pomoże Marszałek Sejmu?

08.10.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Działkowcy walczą o altanki. Pomoże Marszałek Sejmu?
fot. arch. red.

Działkowcy nadal nie mają łatwo. Kilka miesięcy temu Nadzór Budowlany skierował pismo do Najwyższego Sądu Administracyjnego o to, że stawiają oni altanki bez zezwolenia - Robimy to od 115 lat i nagle zaczęło to komuś przeszkadzać - mówi Stanisław Wilgorski, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. ,,Bielany Wzgórze'' - Najwyższy Sąd Administracyjny podtrzymał tę skargę. W związku z tym jesteśmy na etapie zbierania podpisów: zawiązała się grupa inicjatywna 15 posłów w Sejmie: chcemy poprzeć podpisami wniosek do Marszałka Sejmu o zmianę prawa budowlanego. Zbieranie podpisów potrwa do 9 października. W tej chwili petycje podpisało już prawie 8 tys. elbląskich działkowców.

Dawno o polskich ogródkach działkowych nie było tak głośno, jak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy: najpierw zakwestionowano ustawę o ROD  z 2005 roku. Nowa ustawa powstawała przez prawie 1,5 roku i zakłada m.in. rozdział między prawem do posiadania działki, a przynależnością związkową: działkowcy nie mają już obowiązku przynależności do Związku, by posiadać ulgi. 

Działkowcy jednak nadal nie mają łatwo. Na początku bieżącego roku Nadzór Budowlany skierował pismo do Najwyższego Sądu Administracyjnego o to, że stawiają oni altanki bez zezwolenia: Zgodnie z orzeczeniem NSA, „pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem”. W związku z tym działkowcy obawiają się, że teraz spora część altan będzie mogła zostać uznana za samowolę budowlaną.

Do tej pory przepisy nie precyzowały dokładnie, czym jest altana ogrodowa. Precyzyjnie określone były jedynie jej wymiary. Konsekwencji nowych przepisów najbardziej obawiają się działkowcy, którzy budowali swoje altany w formie małych domków. Okazuje się, że za samowolę budowlaną będą mogły zostać uznane niemal wszystkie altany na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Właściciele ogródków wskazują, że to być może to przemyślany ruch - Nie udało się nas ograniczyć ustawą, więc próbuje się nas zniechęcić obwarowaniami, co do altanek - dodaje prezes.

Tymczasem od wyroku NSA minęło pół roku i żaden organ nie zainteresował się problemami działkowców. Ci więc sami wzięli sprawy w swoje ręce - Zawiązała się grupa inicjatywna 15 posłów w Sejmie: chcemy poprzeć podpisami wniosek do Marszałka Sejmu o zmianę prawa budowlanego. - mówi Stanisław Wilgorski.

W tej chwili petycje podpisało już prawie 8 tys. elbląskich działkowców. Wniosek ma trafić do Mraszałka Sejmu 19 października. 

 

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Andrzej12345
  Środa, 08.10

  Jak to w socjaliźmie, "władza" wie lepiej co dobre dla ludzi i jak mają decydować o swojej własności.

 2. 2
  +1
  ~ czech
  Środa, 08.10

  Nadzór Budowlany niech się weźmie za altanki postanowione nielegalnie na terenach miasta na ul. Pionierskiej, każdy mieszkaniec w swoim nielegalnie stworzonym przydomowym ogródku wybudował sobie altanki,pergole i kurniki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ziemia należy do miasta ale i tak nikogo to nie obchodzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. 3
  +2
  ~ chcą
  Środa, 08.10

  Niech wykupią teren działki po cenie aktualnej,projekt altanki i zgoda budowlana i OK.

 4. 4
  --1
  ~ antydziałkowicz
  Środa, 08.10

  Nadzór budowlany ,albo ktokolwiek, nie się też weźmie za te slamsy na działkach, siedliska szczurów i innego robactwa

 5. 5
  +3
  ~ babcia
  Środa, 08.10

  I dobrze !!! niech się obawiają konsekwencji działkowcy , którzy świadomie budowali domki zamiast altany. Altana to nie DOM niejednokrotnie piętrowy.!!!! Ta rozbuchana samowola jest okropna."polaczkom cwaniaczkom" wydaje się,że wszstko im wolno i się upiecze!!! Starszy wiek działkowca i jego narzekania, nie są żadnym usprawiedliwieniem takiego postępowania i czas najwyższy z tą sytuacją skończyć.

 6. 6
  --1
  ~ niż 12-krotność minimum egzystencjalnego które stanowi wyliczone minimum fizycznego przetrwania człowieka. Opowiadanie w tym kraju o prawach człowieka i wolności to jakaś groteska. Czy wiecie że do zakupu "leksusa" w tym kraju można uzyskać dotację?
  Środa, 08.10

  Władze polskiego państwa są jawnym wrogiem polskich obywateli, zwłaszcza tych mniej zasobnych. To stała praktyka od momentu tzw "transformacji". "Polski rząd" i "polski sejm" rządzą tak i uchwalają takie ustawy aby pauperyzować i niszczyć spójność polskiego społeczeństwa w celu zniewolenia i podporządkowania narodu interesom obcych. W tym celu przeprowadzili złotówkową prywatyzację i likwidację polskiej gospodarki, degradację i ograniczenie rolnictwa, uchylili się od powszechnej prywatyzacji. Niszczą struktury państwa i prowadzą wrogą względem narodu politykę zagraniczną, odbierają zdobycze socjalne, pracę, wprowadzili powszechność umów śmieciowych uchylają się tym sposobem od świadczeń emerytalnych na rzecz znaczącej liczby polskich obywateli. próg zwolnienia podatkowego jest niższy góra

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.