Sobota, 1.10.2022, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu powstaną darmowe, samoobsługowe stacje napraw rowerów? To zależy od mieszkańców

28.09.2016, 10:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu powstaną darmowe, samoobsługowe stacje napraw rowerów? To zależy od mieszkańców

W kwietniu, radna Maria Kosecka, skierowała do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego wniosek dotyczący zorganizowania samoobsługowych stacji napraw dla rowerów. Jakie stanowisko w tej sprawie wyraził włodarz miasta?

Elblążanie coraz częściej wybierają rower nie tylko jako formę rekreacji, ale i środek transportu.  - Turystyka rowerowa zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Jest to coraz częściej świadomy sposób dbałości o zdrowie i tężyznę fizyczną – zauważa Maria Kosecka. - Podejmowane działania w kierunku rozbudowy ścieżek rowerowych w Elblągu należy w tym kontekście oceniać ze wszech miar pozytywnie.

Choć w naszym mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych zdaniem radnej trzeba pójśc o krok dalej. - Poza wyznaczonymi utwardzonymi drogami dla ruchu rowerowego należy również pomyśleć o niezbędnej infrastrukturze dodatkowej. Projektanci Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo uwzględnili wiele elementów infrastruktury towarzyszącej skupionych w Miejscach Obsługi Rowerzystów. Wszystkie MOR-y są jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. Są to wspaniałe elementy do naśladowania. Brakuje jedynie samoobsługowych stacji napraw wyposażonych w pompkę oraz zestaw kluczy, które pomogą w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych – zaznaczyła Maria Kosecka.

Czemu miało by to służyć?

W razie awarii roweru nie zawsze mamy przy sobie podstawowe narzędzia do niewielkiej ale koniecznej korekty. Co zrobić, jeśli jesteśmy daleko od domu, a w pobliżu nie ma serwisu rowerowego? Samoobsługowe stacje napraw rowerów oferują zestaw narzędzi i pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów. W zależności od modelu stacji, możliwe jest też zawieszenie roweru w specjalnym uchwycie na czas naprawy. Korzystanie ze stacji jest całkowicie bezpłatne

– wyjaśniała radna.

Maria Kosecka wnioskowała o montaż samoobsługowych stacji napraw rowerów. We wrześniu do sprawy odniósł się Prezydent.

Rozwój komunikacji rowerowej sprzyja podejmowaniu działań zmierzających do podnoszenia jakości istniejącej infrastruktury. Jednym z jej elementów mogą być samoobsługowe stacje naprawy rowerów

– stwierdził Witold Wróblewski.

Prezydent poinformował radną, że to zadanie zostało uwzględnione w propozycjach do Budżetu Obywatelskiego na 2017 r. - Wniosek obejmuje postawienie  6 stacji w następujących lokalizacjach: Plac Dworcowy, róg ul. 12 Lutego/ Armii Krajowej (Park Planty), Plac Słowiański, Plac Jagiellończyka, ul. Sybiraków (przy wiacie Green Velo), ul. Ogólna (pętl tramwajowa) – wyjaśniał Witold Wróblewski. - Budowa jednej stacji kosztuje od 3 do 5 tysięcy zł netto (w zależności od ilości narzędzi oraz typu stacji ii materiału, z jakiego jest wykonana). Mam nadzieję, że wniosek ten spotka się z odpowiednio dużym poparciem ze strony elbląża, co pozwoli na jego realizację. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ elblążanin
  Środa, 28.09

  Super dobra wiadomość dla zwolenników transportu rowerowego .Jestem za.

 2. 2
  +5
  ~ pieszechod
  Środa, 28.09

  Trzeba uwzględnić w budżecie cotygodniowe uzupełnianie kluczy i pompek !

 3. 3
  +8
  ~ rowerzysta
  Środa, 28.09

  chyba nie wiesz jak takie stacje wyglądają .W wielu miastach funkcjonują i nie ma problemu

 4. 4
  --1
  ~ rowerzysta
  Środa, 28.09

  A co to w piwnicy narzędzi nie macie? Na ulicy to nie robota

 5. 5
  +2
  ~ gdfh
  Środa, 28.09

  Przy CH Ogrody są samoobsługowe stacje napraw i nikt z tego nie korzysta.

 6. 6
  +6
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Środa, 28.09

  ludzie co wam się śni, czy kpicie sobie z pozostałych - w kraju w którym jednym z podstawowych zajęć jest złodziejstwo i wszelakie uciechy lumpenproletariackie ugruntowane w dwójnasób przez obecną władzę proponujecie zdobycze świata cywilizowanego??? Popatrzcie jak wyglądają i jak są eksploatowane tz. MOR-y toż to tragedia tak zresztą jak system, którego nie ma - tras rowerowych w Elblągu i na słynnym GREEN VELO

 7. 7
  +5
  ~ lokalny patriota
  Środa, 28.09

  nareszcie ktoś pomyślał o podstawowej infrastrukturze serwisowej, same ścieżki to już nie wystarcza. Nie bójmy się postępu.

 8. 8
  0
  ~ Sąsiad z B
  Środa, 28.09

  Pani Mario.Tylko pani mogła wpasc na taki wspaniały pomysł.Gratuluje i czekam na pozytywne załatwienie tej sprawy..

 9. 9
  +7
  ~ a co
  Środa, 28.09

  Czy doczekamy się w Elblągu wypożyczalni rowerów jak mają być budowane ścieżki rowerowe to czas na wypożyczalnię.

 10. 10
  +1
  ~ HvK
  Środa, 28.09

  Lepiej przeznaczyć kase na sciezki rowerowe niż na takie stacje z których nikt nie bedize korzystal

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1197199821472