Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

We mszy św. uczestniczy już mniej niż co trzeci elblążanin

05.11.2013, 11:02:00 Rozmiar tekstu: A A A
We mszy św. uczestniczy już mniej niż co trzeci elblążanin
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. Weronika Arkabus)
Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, co roku w wybraną niedzielę października lub listopada przeprowadzane są badania niedzielnych praktyk religijnych i przyjmowania komunii św. - Dominicantes i Communicantes. W diecezji elbląskiej dane z ostatnich trzech lat są alarmujące; spada bowiem uczestnictwo wiernych w eucharystii. We mszy św. uczestniczy już mniej, niż co trzeci elblążanin. Czym wyjaśniać to zjawisko?

Badanie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wskazuje że w 2010 roku diecezja elbląska liczyła sobie 430 tys. katolików skupionych wokół 157 parafii (diecezjalnych i zakonnych). I jak wynika z corocznie opublikowanych przez Instytut dokumentów Dominicantes i Communicantes od trzech lat, sukcesywnie w diecezji elbląskiej spada liczba osób uczestniczących we mszy św. - w 2010 roku w eucharystii brało udział 30,3 proc. katolików z naszej diecezji, w 2011 -  30,1proc, a w 2012 roku – zaledwie 29,4 proc. Co jednak ciekawe na podobnym poziomie od lat utrzymuje się deklaracja w przyjmowaniu komunii św. (2010 - 12,3 proc., 2011 – 12,2 proc., 2012 – 12,6 proc.).

„Zła” pogoda czy liberalizacja poglądów?

Czym tłumaczyć tę coraz bardziej malejącą statystykę? Duchowni wskazują, że za niską frekwencję odpowiada zła pogoda. Liczenie wiernych przeprowadza się bowiem w październiku bądź listopadzie, kiedy za oknem jesienna i słotna pogoda – I w tych miesiącach księża z naszych parafii najczęściej notują spadek liczebności wiernych w Kościołach – mówi ks. Dariusz, wikary w jednej z elbląskich parafii. – Ale zdajemy sobie sprawę także z tego, że na powyższe wpływają również inne zjawiska socjologiczne.

Tu duchowny wskazuje na potrzebę jednego, charyzmatycznego lidera, który pokierowałby polskim Kościołem – Za życia Jana Pawła II to on był dla nas, Polaków największym autorytetem – mówi wikary. – Po śmierci papieża, który trzymał nas wszystkich przy wierze, ludzie zaczęli odchodzić z Kościoła. Dlatego tak wielkie nadzieje pokłada się w obecnym Ojcu Świętym – Franciszku, który swoją postawą zmienia zastany i kostyczny obraz Kościoła Katolickiego także w jego bastionie, czyli w Watykanie.

Czy jednak rosnący dystans do hierarchii kościelnej nie jest czasami przyczyną coraz mniejszej liczby regularnie praktykujących; nagłaśnianie skandali z udziałem duchownych, bogacenie się kleru, czy apostazje księży cieszących się autorytetem, nie sprawiają, że przede wszystkim ludzie - zwłaszcza młodzi - oddalają się od Kościoła? - To, że Polacy przestają chodzić do kościoła nie oznacza, że masowo tracą wiarę w Boga – mówi ksiądz i dodaje, że decyzja o zrezygnowaniu z Mszy Świętej w większości przypadków wcale nie jest determinowana konkretnymi skandalami związanymi z Kościołem - Z reguły zapada ona w chwili, kiedy do świątyni już nie trzeba chodzić, bo nikt nie zmusza i nikt nie prowadzi nas na mszę – dodaje - Te ostatnie tłumaczyłbym raczej liberalizacją niektórych postaw życiowych młodych ludzi. Ale to już temat na szerszą dyskusję – kończy ks. Dariusz.

Tegoroczne badanie Dominicantes i Communicantes zostało przeprowadzone w niedzielę, 20 października. Instytut nie opublikował jeszcze ostatecznych wyników badania. Jak będzie tym razem?
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 14

%92.9 %7.1


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ na ulicy mówią
  Wtorek, 05.11

  Elbląg nie poszukuje Sekretarza http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/130709/Lista-magistrow--Sa-tez-w-urzedach-miast-oferty-pracy-dla-osob-po-maturze

 2. 2
  +15
  ~ ja
  Wtorek, 05.11

  Emeryci nie wyjechali z tej zielonej wyspy.

 3. 3
  +8
  ~ An.
  Wtorek, 05.11

  Ja bym na początek sprawdziła, co który mieszkaniec Elbląga i całej diecezji już tu nie mieszka, potem ilu z nich mieszka faktycznie, a nie tylko "na papierze", a dopiero na końcu można by oszacować, co który mieszkaniec uczestniczy we mszy św. Choć faktycznie październik/listopad nie jest najlepszym czasem do przeprowadzania takich badań (ale przecież wakacje byłyby jeszcze gorszym), to ten, kto czuje potrzebę uczestniczenia w eucharystii, będzie to robił bez względu na pogodę, politykę, afery i wszelkie inne usprawiedliwienia.

 4. 4
  +17
  ~ Tomek G
  Wtorek, 05.11

  Niech dalej tak robią hipokryci ,to sami zostaną w kościołach !!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  +18
  ~ maykel
  Wtorek, 05.11

  Ślub-500 ,pogrzeb-550 takie stawki ma kościół a nie powinny te posługi być darmowe ,i to jest problem tylko kasa dla kleru sie liczy

 6. 6
  +17
  ~ KaTodA
  Wtorek, 05.11

  ślub 850zł,pogrzeb 700zł i opłatek za 10zł-masakra. A od kiedy to kościół ma cennik??? Ksiądz powinni być biedni i nie posiadać żadnego majątku ...

 7. 7
  +11
  ~ Tycjan
  Wtorek, 05.11

  Kościół za dużo objaśnia siebie. A to listy episkopatu, a to biskupa itd. Kościół ma szerzyć ewangelię. Widziałem transmisje w TV z mszy odprawianej w kościele ewangelicko -augsburskim. Można by rzec czysta religia i źródło poznania Boga. W kazaniu żadnej polityki. Czy tak można u nas ? Można, tylko komu się chce. Papież Franciszek wypowiadał się o sakramentach "Darmo otrzymaliście i darmo dawajcie" ty cytat z Ewangelii.Powiedziałem to księdzu i dziwnie na mnie spojrzał ledwie ukrywając zaskoczenie.To tyle w temacie.

 8. 8
  +7
  ~ ...
  Wtorek, 05.11

  Kościół to odwieczny przydu..s władzy i ludzie w większości już to rozumieją. Ta instytucja nie kieruje się żadnymi ogólnoludzkimi wartościami, są one dla niej jedynie wygodną przykrywką dzięki której pozyskuje idiotów łożących pieniądze.

 9. 9
  +7
  ~ ...
  Wtorek, 05.11

  Są parafie w Elblągu, które "cennika" nie mają i powyższe zdjęcie doskonale do tego komentarza pasuje.

 10. 10
  +12
  ~ ania
  Wtorek, 05.11

  Proponuję pójść do kościoła polskokatolickiego na Warszawskiej, msza w każdą niedzielę o 11.00. Od niedawna jest tam nowy proboszcz, skromny i sympatyczny, służący pomocą w każdej sprawie. Liturgia dokładnie taka sama jak w rzymskim, wszystko to samo, ale żadnej polityki, ani czytania listów biskupów. Kazania na poziomie, żadnego też cennika za posługi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0448131561279