Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Śmierć zwierzaka. Co dalej: przydomowy ogródek, las, czy grzebowisko?

04.11.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Śmierć zwierzaka. Co dalej: przydomowy ogródek, las, czy grzebowisko?
źródło: fot. www.cmentarz-zwierzat.pl (Cmentarz w Koniku Nowym)
Większość z nas – miłośników zwierząt - doświadczyła kiedyś odejścia ukochanego pupila. Po śmierci zwierzęcia, które często traktuje się jak członka rodziny rodzą się pytania, co robić z ciałem padłego czworonoga? Nikomu nie przyjdzie na myśl, by ulubieńca wyrzucić na śmietnik. Pozostaje więc nielegalne zakopanie zwierzaka w ogródku lub w lesie. Te istotne zagadnienia padały także na ostatnim spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych, gdzie pytano, czy w Elblągu potrzebny jest cmentarz dla zwierząt i gdzie ewentualnie mógłby powstać. Okazuje się, że pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione.

Gdzie pogrzebać pupila, który dokonał swojego żywota i udał się do krainy wiecznych łowów? To największy problem, z którym borykają się właściciele martwych zwierząt. Tak naprawdę, zgodnie z przepisami powinny być one utylizowane przez uprawnione do tego firmy. Problem nie dotyka tak bardzo osób, których zwierzę z przyczyn różnych – najczęściej zdrowotnych – zostało poddane eutanazji w lecznicy dla zwierząt. Każda z nich bowiem musi mieć podpisaną umowę z zakładem utylizacji, który po takim zabiegu zabiera ciała padłych zwierzaków.

Zadzwoń. Pomogą miejskie jednostki


Co jednak począć z tymi, których śmierć nastąpiła naturalnie? Nie każdy wie, że na terenie Elbląga każdy z nas może zamówić odbiór ciała padłego zwierzęcia. Zajmuje się tym Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które usługę wykonuje za dodatkową opłatą - Już kilka lat temu MPO uzyskało wszelkie pozwolenia, doposażyło się w odpowiedni sprzęt i Miasto podpisało z zakładem umowę na sprzątanie padłych zwierząt z dróg publicznych na terenie miasta – wyjaśnia Anna Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Elblągu. - MPO ma także zapisane w tej umowie, że musi świadczyć taką usługę – oczywiście odpłatnie – na życzenie innych zarządców terenu, albo właścicieli mieszkań.

Kwota za odbiór nie jest wygórowana i wynosi od kilku złotych za kilogram wagi zwierzęcia. Ale sprawa ma jeszcze drugie dno. Bo ludzie są na tyle związani ze swoimi pupilami, że po ich śmierci chcieliby zapewnić im pochówek. W Elblągu na te ostatnie najczęściej wybierane są nielegalne i uwaga - karane mandatami – zakopywanie zwierząt w przydomowym ogródku, albo w lesie za miastem. Bo grzebowiska zwierząt w Elblągu nie mamy. Ten ostatni aspekt bardzo interesował radnych skupionych wokół Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych – Czy takie miejsce może powstać w Elblągu? – pytała radna Maria Kosecka.

W Elblągu będzie cmentarz dla zwierząt?

Jak tłumaczy dyrektor Kulik, sprawa cmentarza dla zwierząt jest problematyczna, gdyż w kwestii powstawania tych ostatnich, bardzo niekonsekwentny jest polski ustawodawca – W ustawie jest np. mowa o tym, że dane miasto może określić warunki, jakie będzie spełniał przedsiębiorca, który będzie prowadził takie grzebowisko, albo spalarnię padłych zwierząt – tłumaczy Anna Kulik. - Ale nie wiadomo, jakie zadanie ma tak naprawdę spełniać takie miejsce, bo nigdzie w naszym prawie nie jest to uregulowane i nigdzie nie funkcjonuje sama definicja cmentarza dla zwierząt.

Co do tworzenia grzebowisk dla zwierząt zdania są nadal podzielone. Na Komisji padło np. pytanie o to, czy takie miejsce mogłoby powstać przy elbląskim schronisku? – My zawsze uważaliśmy, że nie jest to dobra lokalizacja, bo schronisko nie powinno kojarzyć się w warstwie ideologicznej z umieralnią – mówi dyr. Kulik. - Przy naszym schronisku nie ma też miejsca na grzebowisko, bo są tam ogródki działkowe.

Powstanie cmentarzy dla zwierząt, które funkcjonują już w Polsce; takie znajdziemy np. w miejscowości Konik Nowy koło Halinowa pod Warszawą, czy w Pile, na pewno nie leży w obowiązkach gminy, ta jednak może stworzyć warunki, żeby ktoś kto chce, mógł je prowadzić - Na początku sierpnia do prezydenta wpłynęło nawet pismo od Elbląskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości, która w celu rozwijania swojej działalności statutowej prosi o wyznaczenie i przekazanie terenu na zapoczątkowanie prowadzenia cmentarza dla zwierząt domowych. Złożyliśmy więc wniosek, który pomoże określić, czy w ogóle jest takie miejsce w Elblągu nadające się na takie grzebowisko – dodaje dyr. Kulik.

Sprawę przekazano dalej do miejskich urbanistów, bo taki teren można posiadać tylko zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprawę będziemy monitorować.

A co nasi Czytelnicy sądzą o powyższej idei? Czy w Elblągu potrzeba cmentarza dla zwierząt?
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ s-ko
    Poniedziałek, 04.11

    Barodzo, ale to bardzo dobry pomysł i inicjatywa, popieram w 100 % !!!!!!!!!!!

  2. 2
    +13
    ~ jestem za
    Poniedziałek, 04.11

    Jeśli sa chetni do prowadzenia takiego grzebowiska dla zwierząt-to należy wesprzeć taka inicjatywę

  3. 3
    +16
    ~ jestem za
    Poniedziałek, 04.11

    Jeśli sa chętni do prowadzenia grzebowiska dla zwierząt -to powinni otrzymać wsparcie .Jest to sprawa delikatna ale widać,że ważna dla pewnej grupy mieszkańców.Szanujmy zwierzęta nie wyrzucajmy gdzie popadnie.Złe przykłady powinniśmy piętnować

  4. 4
    +11
    ~ jestem na tak
    Poniedziałek, 04.11

    jest poro terenów które idealnie nadawałyby się na takie grzebowisko,myślę tu o Modrzewinie, teren marnuje się a mógłby przynosić mieszkańcom jakieś kozysci, z czesci Modrzewiny zrobić wybieg dla czworonogów gdzie pieski mogłyby sobie poatać, a po drugiej stronie ulicy grzebowisko,

  5. 5
    +5
    ~ miłośnik zwierząt
    Poniedziałek, 04.11

    Temat jest istotny dla dużej części społeczeństwa, dobrze więc, że ktoś się nim zajął. Prawo nałożyło obowiązek odpowiedniego postępowania ze zdechłymi zwierzętami i trzeba pod to stworzyć stosowne warunki.

  6. 6
    +6
    ~ rozmaryn
    Poniedziałek, 04.11

    Zwierzętom również należy się godne zejście z tego świata, toteż popieram pomysł rozwiązania tego problemu.

  7. 7
    --9
    ~ 123
    Poniedziałek, 04.11

    Wyście na głowy poupadali! Zdechłe zwierze powinno zakopać się w lesie i po problemie. Najważniejsze żeby nie wyrzucać na śmietnik tylko normalnie zakopać. Jak wy sobie to wyobrażacie, że w święto zmarłych będziecie jechali na Dębice do rodziny i na cmentarz dla zwierząt!? To jest nienormalny pomysł. Cmentarze są dla ludzi. Ja rozumiem że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale bez przesady.

  8. 8
    0
    ~ miłośnik psów
    Poniedziałek, 04.11

    Ten wywóz z MPO to nie jest taki tani. Co do małych psów typu York to nie ma problemów ale z dużymi niezależnie czy rasowy czy kundel jest to bardzo duży wydatek jak na zakończenie żywota pupila i sponiewieranie jego ciała przez śmieciarzy. Utylizacja przez taką firmę dużego psa może wynosić nawet 320 zł. Za uśpienie i utylizacje psa schronisko też bierze nie małe pieniądze (zastrzyki + spalenie).Więc lepiej go zakopać potajemnie.

  9. 9
    +6
    ~ Asia
    Poniedziałek, 04.11

    bardzo dobry pomysl :)

  10. 10
    +4
    ~ moim zdaniem
    Poniedziałek, 04.11

    Jest problem dlatego trzeba sie nad nim pochylić.Generalnie jest brak informacji jak postępować i co należy zrobić kiedy zobaczymy lub znajdziemy martwe zwierzę.Już nie wspomnę o bestialstwie wobec zwierząt

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0638120174408