Piątek, 26.02.2021, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Roszczenia o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni

29.08.2013, 08:03:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Roszczenia o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni
Fot. arch. redakcji

Roszczenia o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni, jak również z tytułu poniesionej szkody osobowej można kierować do Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg/Pionu ds. zarządzania drogami Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wypełnione formularze zgłoszenia szkody można składać osobiście w siedzibie Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg przy ul. Czerwonego Krzyża 2 (I piętro) lub przesyłać na adres: Urząd Miejski w Elblągu, Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg.

Zgłoszeń można dokonywać także bezpośrednio do naszego Ubezpieczyciela jakim jest obecnie InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group na 2 sposoby:

- przez telefon dzwoniąc na Call Center pod numerem  22 212 20 12 stosując się do zaleceń konsultanta;
- za pośrednictwem Internetu przez stronę internetową www.interrisk.pl, na której w odpowiednich aplikacjach umożliwione jest zgłoszenie szkody.

Formularze zgłoszenia szkody dostępne są na stronie internetowej UM (w zakładce „Departamenty Urzędu Miejskiego”, „Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg”, „Odpowiedzialność cywilna zarządcy dróg”, oraz formularz „Zgłoszenie szkody na osobie z odpowiedzialności cywilnej”;  linki do strony:
zgloszenie_szkody_z_OC_InterRisk.pdf
zgloszenie_szkody_na_osobie_OC_InterRisk.pdf

Osoba, która stara się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na Kutek złego stanu nawierzchni jezdni powinna złożyć również kopie: prawa jazdy osoby kierującej w chwili zdarzenia, dowodu rejestracyjnego, polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdów mechanicznych.

Z kolei osoba poszkodowana z tytułu poniesionej szkody osobowej do wniosku  „zgłoszenia szkody na osobie z odpowiedzialności cywilnej” powinna dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające zdarzenie oraz wskazujące konkretne miejsce powstania szkody (fotografie miejsca), kopie dokumentów potwierdzających leczenie (historia choroby, zaświadczenia lekarskie), oświadczenia świadków zdarzenia itp.

Jednak nie same dokumenty decydują o otrzymaniu odszkodowania, a przede wszystkim okoliczności w jakich doszło do uszkodzenia danego pojazdu no i oczywiście czy odpowiedzialny za szkodę jest zarządca drogi czy też nie.
Występujące zdarzenia na drogach publicznych związane z poniesioną szkodą rzeczową i osobową, rozpatrywane są przez ubezpieczyciela Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Zgłoszone szkody są szczegółowo badane i w przypadkach zawinionych przez zarządcę drogi, odszkodowanie wypłacone jest z polisy Urzędu Miejskiego przez ubezpieczyciela.

W okresie 01.01.2013 r. - 31.07.2013 r. wpłynęło do Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg UM łącznie 82 wniosków o odszkodowanie, z czego 51 wniosków o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni, z czego 15 uszkodzeń powstały w miejscach, w których prowadzone są inwestycje związane z przebudową dróg wojewódzkich 503 i 504. W związku z tym powyższe 15 wniosków zostały przekazane do wykonawcy robót drogowych i 34 wnioski o odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody osobowej, z czego 19 zgłoszeń zostało przekazanych celem rozpatrzenia do innych jednostek, które jako właściciele lub zarządcy terenu odpowiedzialne były za odpowiednie utrzymanie miejsca, na którym doszło do powstania szkody osobowej.

Informacje na temat wysokości przyznanych odszkodowań posiada ubezpieczyciel Gminy Miasto Elbląg. Są to wiadomości, które zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej,     przekazywane są bezpośrednio osobom poszkodowanym.

Pracownik DRID otrzymane zawiadomienia o powstałych szkodach przesyła niezwłocznie do Ubezpieczyciela, a ten zgodnie art. 14 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 roku (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1151) przeprowadza pełen proces likwidacji danej szkody.

Osoba wnosząca roszczenie, zgonie z zawartą umową ubezpieczenia, odszkodowanie powinna dostać w terminie 30 dni licząc od dnia poinformowania Ubezpieczyciela o szkodzie. W przypadku braku decyzji o przyznaniu odszkodowania Ubezpieczyciel zobowiązany jest do poinformowania klienta na piśmie o przyczynach uniemożliwiających wypłatę oraz do wypłacenia tzw. kwoty bezspornej. Ubezpieczyciel ma obowiązek informować na piśmie klienta o wszystkich zmianach i decyzjach (o przyznaniu odszkodowania, zmianie wysokości odszkodowania, odmowie przyznania świadczenia). Pismo takie powinno zawsze zawierać wyjaśnienie oraz wskazywać podstawę prawną uzasadniającą przedmiotową decyzję. Każdy poszkodowany ma prawo do wglądu do akt szkodowych. Ubezpieczyciel nie może odmówić ich wydania oraz ma obowiązek udostępnić wszystkie informacje i dokumenty wpływające na ustalenie odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Gmina Miasto Elbląg posiadała i posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należne odszkodowania wypłacane są przez naszych Ubezpieczycieli w pełnej wysokości, tj. bez naszego tzw. udziału własnego w szkodzie, zatem nie są wypłacane bezpośrednio z budżetu miasta.

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ chodzący tu i tam
  Czwartek, 29.08

  A JAK SOBIE RĘCE I NOGI POŁAMIĘ I POWYBIJAM ZĘBY Z POWODU POTKNIĘCIA SIĘ NA ZDEWASTOWANYCH CHODNIKACH TO TEŻ DOSTANĘ ODSZKODOWANIE? CZEMU W TYM MIEŚCIE NIE MYŚLI SIĘ O PIESZYCH? AUTA WAŻNIEJSZE OD LUDZI, WEŹCIE SIĘ ZA NAPRAWĘ CHODNIKÓW!!!!

 2. 2
  0
  ~ PO
  Czwartek, 29.08

  a gdzie się zwrócić jeżeli budynek i znajdujące się w nim mieszkania ucierpiały przez to że miasto zrobiło z normalnej ulicy obwodnicę dla tirów a urzędnik w owym departamencie na wszystkie petycję mieszkańców i zarządcy nieruchomości olewa ten problem ??????

 3. 3
  +1
  ~ elblążanin
  Czwartek, 29.08

  dobrze, że podali tą informację gdzie się zgłosić - do PO - zwróć się do PO, które zmieniło tak "wspanialomyślnie" tą normalna drogę na obwodnice dla tirów

 4. 4
  0
  ~ pampi
  Czwartek, 29.08

  " PO " do sądu , innego wyjścia nie ma , gdyż POdstawą do wypłacenia dla WAS , mieszkańców odszkodowania będzie wyrok.

 5. 5
  +1
  ~ WON!!!
  Czwartek, 29.08

  Odszkodowania?Dobrze,ale z kieszeni urzędasa!Dlaczego za błędy,niedopatrzenia,fuszerkę ma płacić zwykły obywatel,bo te odszkodowania są z naszych podatków!!!!!

 6. 6
  +1
  ~ ERG
  Czwartek, 29.08

  Ty chodzący tu i tam!! Najpierw przeczytaj ze zrozunieniem a potem popisuj się swoją wątpliwą elokwencją. Przeczytaj pomału albo poproś kogoś to może zrozumiesz tekst który porusza sprawę odpowiedzialności cywilnej na mieniu (mienie to np. samochód) i na osobie (osoba która doznała uszczerbku na zdrowiu). Zrozumiałeś - nie - to od nowa i pomalutku, albo poproś kogoś starszego.

 7. 7
  --1
  ~ anonim
  Piątek, 30.08

  erg ales ty madry o ja pier.....e

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.564239025116