Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W listopadzie po elbląskich szynach pomkną dwa nowe tramwaje

30.07.2013, 10:14:00 Rozmiar tekstu: A A A
W listopadzie po elbląskich szynach pomkną dwa nowe tramwaje
Fot. nadesłane

Na początku br. Miasto zakupiło w Augsburgu dwa używane, trójczłonowe wagony tramwajowe, płacąc po 13000 EURO za każdy z nich. W maju przetransportowano je do Biskupca koło Poznania, celem gruntownej modernizacji. Czy dwa 26-metrowe wagony przypadną do gustu elblążanom? Tego dowiemy się na przełomie listopada i grudnia, kiedy nowe tramwaje ruszą w podróż po elbląskich szynach.

W listopadzie 2012 roku przyjęto zmieniony "Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasta Elbląg na lata 2013-2020", w którym m.in wycofano decyzję o zawieszeniu linii tramwajowej nr 2 w ciągu ulic Królewiecka-Marymoncka. Plan zakładał również zakup 10 używanych, niemieckich tramwajów, które do 2020 roku zostaną zmodernizowane.

Miasto na początku 2013 roku podpisało umowę na zakup, jak na razie dwóch wagonów. Za używane, trójczłonowe, wysokopodłogowe wagony typu M8C Miasto zapłaciło 13000 EURO za sztukę. Tramwaje wyprodukowane w 1985 roku przechodzą obecnie lifting - Spółka z o.o. Tramwaje Elbląskie ogłosiła przetarg nieograniczony na wykonanie modernizacji zakupionych w Niemczech wagonów, który wygrała firma Modertrans Poznań Sp. z o.o. - mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora Spółki Tramwaje Elbląskie. - Zostały one przewiezione z Augsburga do miejscowości Biskupice koło Poznania, w maju br.

Tu zostaną one gruntownie zmodernizowane - Przebudowa tych wagonów będzie polegała głównie na wymianie środkowego członu wagonu na człon niskopodłogowy - tłumaczy Ryszard Murawski. - Ułatwi to dostęp do wagonu osobom starszym i niepełnosprawnym, czy osobom podróżującym z wózkami dziecięcymi.

W tramwajach zostaną również zainstalowane pochylnie umożliwiające wjazd wózkami inwalidzkimi do wagonu. Nowe wagony będą również miały drzwi otwierane z dwóch stron pojazdu. Będą także wyposażone w system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Oprócz tego wagony zyskają nowy wygląd z obu stron jego czoła, z ich wzmocnieniem w celu większej ochrony motorniczego podczas ewentualnych kolizji - Wymienione będzie między innymi poszycie wewnętrzne, szyby i siedzenia pasażerów - wymienia Ryszard Murawski. - Modernizacja ma na celu zwiększenie dostępności wagonu dla pasażerów, poprawę niezawodności obsługi pasażerskiej i zmniejszenie awaryjności wagonu.

Wagony zyskają także nową kolorystykę, która w Elblągu została wybrana w 2006r. przez mieszkańców miasta w wyniku przeprowadzonego konkursu. Taką kolorystykę posiadają wprowadzone wtedy do ruchu wagony 121N, czyli popularne „ogórki” . Taką będą też miały wagony zakupione w Niemczech.

Koszt modernizacji dwóch augsburskich wagonów zamyka się w kwocie 980 tys. złotych za sztukę.  Kiedy możemy spodziewać się, że nowe tramwaje wyruszą po raz pierwszy na trasę w naszym mieście? - Umowa przewiduje, że modernizacja zakończy się w miesiącu listopadzie 2013r., zaś  na przełomie listopada i grudnia 2013 wagony wyruszą na trasy tramwajowe Elbląga - informuje Ryszard Murawski.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ oli
  Wtorek, 30.07

  cool

 2. 2
  --7
  ~ Ferdek
  Wtorek, 30.07

  Firma Besa robi nowe tramwaje (m innymi ogórki) do Niemiec i Rosji a Elblag kupuje 28 letni złom .Można mieć jedynie nadzieję,że bilety na te wagony będą w cenie odpowiadającej ich standardowi (50gr-1 zl).Trochę złomu w tym samym wieku tylko chyba z Norymbergi jeździ już po Elblągu .Elzblążanie za nimi szaleja.

 3. 3
  +8
  ~ kierowca bombowca
  Wtorek, 30.07

  To w końcu nowe czy stare? Jak czytam, że coś jest używane, to chyba nie jest nowe i nie ma czym się chwalić? To tak jakby nasze linie lotnicze kupiły "nowe" Tupolewy Tu-154.

 4. 4
  --6
  ~ Psycho
  Wtorek, 30.07

  13000 EURO zapłacili by później modernizować za prawie milion złotych za sztukę? To ile kosztuje nowy tramwaj? Parę milionów? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

 5. 5
  +3
  ~ jasio
  Wtorek, 30.07

  złom Nowaczyka na tory!!!

 6. 6
  +11
  ~ Nagel
  Wtorek, 30.07

  @Psycho - nowa Pesa to około 8 mln za sztukę

 7. 7
  +8
  ~ pasażer pyta
  Wtorek, 30.07

  A na której linii będą te tzw nowe tramwaje jeździły,ogórki nowe a na wszystkich liniach nie jeżdżą.Problemem ZKM są przystanki tramwajowe i autobusowe nie przystosowane do swobodnego wsiadania i wysiadania z pojazdów komunikacji tramwaj i autobus.Brak przystanków-wiat by schronić się przed deszczem i usiąść oczekując na przyjazd autobusu lub tramwaju.Prezesi jesteście głusi na apele i wpisy o ZKM WSTYD.Jak ruszy komunikacja tramwajowa po całym Elblągu to ciekawi nas czym będziemy jeździli ??? i czy nadal będą tylko pojedyncze składy z powodu braku ilości wagonów.Gdy bedą te dwa tramwaje to ceny biletów o 100% w góre zrobicie to pewne.KIEDY OBNIŻONE ZOSTANĄ CENY BILETÓW ZKM???

 8. 8
  +4
  ~ jartek
  Wtorek, 30.07

  "Nowe wagony będą również miały drzwi otwierane z dwóch stron pojazdu. " Proste pytanie: PO CO?!

 9. 9
  --2
  ~ pasażer
  Wtorek, 30.07

  Gdańsk zapłacił za modernizację takich samych wozów o wiele mniej

 10. 10
  +2
  ~ kumaty
  Wtorek, 30.07

  @jartek: po to, aby w razie remontów nie trzeba było pętli do zawracania. Tak było m.in. pod Ogrodami, gdy budowano linię na Ogólnej, czy na Grunwaldzkiej podczas budowy nowej pętli na Druskiej. Tramwaje nie dojeżdżały tylko na ostanie przystanki, a tak trzeba było wyłączać całe odcinki, bo Konstale i PESY potrzebują pętli do zawracania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2043828964233