Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Budżet obywatelski na start!

20.08.2012, 15:27:27 Rozmiar tekstu: A A A
Budżet obywatelski na start!
fot. AS

„Opracowując projekt gromadzenia propozycji oraz formalnego wdrożenia inicjatyw mieszkańców w kanony procedury uchwalania budżetu, podeszliśmy do tego przedsięwzięcia z pokorą. Projekt ten ma charakter pilotażowy i jeżeli inicjatywa ta spotka się z aktywnym odzewem ze strony mieszkańców, będzie stosowana w kolejnych latach”.

Mowa o budżecie obywatelskim, którego idee przedstawił dziś prezydent Grzegorz Nowaczyk przy udziale radnych, a który od jutra, zacznie przecierać sobie pierwsze, nieśmiałe szlaki, wśród społeczności lokalnej naszego  miasta.

Pomysł wprowadzenia projektu budżetu obywatelskiego wyszedł od radnego Ryszarda Klima, którego starania poparli szybko radni Antoni Czyżyk i Marek Kucharczyk. Jak podkreślali radni, idea budżetu obywatelskiego w naszym mieście ma na celu zwiększenie udziału elblążan w procesie decydowania o sprawach dotyczących ich najbliższego otoczenia, i okolicy, która znajduje się bezpośrednio w ich okręgu wyborczym.

- Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy, po raz pierwszy mogą mieć też wpływ, na co konkretnie zostanie wydana część pieniędzy z miejskiej kasy. – podkreśla prezydent Nowaczyk.

A propozycje mieszkańców mogą być wszelakie. Place zabaw, parkingi, remonty arterii, modernizacja chodnika, budowa kortu, piaskownica - to pomysły, które zostaną przyjęte i zweryfikowane przez urzędników z elbląskiego Ratusza.

Specjalny zespół ds. wdrażania budżetu, przy współpracy z prezydentem i radnymi ustalił, że  będzie on podzielony na 5 części, tak, jak na 5 okręgów wyborczych podzielone jest Miasto. Prezydent Grzegorz Nowaczyk zaproponował, by na budżet obywatelski w 2013 roku przeznaczyć 2 miliony złotych, po 400 tysięcy na każdy z pięciu okręgów wyborczych.

Jak możemy głosować?

Swoje propozycje mogą zgłaszać mieszkańcy miasta, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Elblągu. Wystarczy wypełnić wniosek, który można otrzymać w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim. Jest on również dostępny w formie elektronicznej na stronie www.umelblag.pl w zakładce „Mieszkańcy”. Wypełnione wnioski należy dostarczyć w dniach od 22 sierpnia do 21 września 2012 roku w wersji papierowej do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Elblągu, lub przesłać w wersji elektronicznej na adres: baf@umelblag.pl.

Następnie, w odpowiednich departamentach UM, spośród propozycji mieszkańców, zostaną wybrane te, które są możliwe do realizacji pod względem formalno-prawnym, gospodarności i możliwości finansowych oraz technicznych – Nie będziemy brać tu pod uwagę kryterium celowości – podkreśla Marta Doroz, Przewodnicząca Zespołu ds. opracowania i wdrażania tego budżetu. – Z punktu widzenia nas, urzędników, celowość danej propozycji może być inna niż mieszkańca. Dlatego nie będziemy się nią sugerować i zejdzie ona na dalszy plan – wyjaśnia Marta Doroz.

Pozytywnie zaopiniowane propozycje zostaną umieszczone w ankietach, które w październiku zostaną rozesłane do mieszkańców, z podziałem na poszczególne okręgi wyborcze. - To mieszkańcy, w głosowaniu, wybiorą nie więcej niż 5 propozycji budżetowych dla swojego okręgu, które z ich punktu widzenia – będą dla nich najważniejsze. – mówi Marta Doroz.

I to mieszkańcy zadecydują o tym, które ze zgłoszonych propozycji znajdą się w projekcie budżetu Elbląga na 2013 rok. Ankietę ze swoimi wyborami, elblążanie będą mogli składać w Urzędzie Miejskim w dniach od 5 do 19 października, w formie papierowej w Biurze Obsługi Interesanta lub przesłać elektronicznie na adres: baf@umelblag,pl.

Po zwrocie, ankiety będą poddane pod głosowanie na sesji Rady Miejskiej – Wpłynął już jeden wniosek, wprawdzie nie na specjalnym druku, ale została złożona propozycja z okręgu Bielan, o stworzenie placu zabaw dla dzieci, która zostanie dołączona do innych propozycji, które mamy nadzieję, będą wpływać do Ratusza. – mówi Marta Doroz.

Na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślano również, że prezydent ma prawo zwiększyć pulę środków na okręg wyborczy w ramach zaproponowanych pieniędzy, przeznaczonych na budżet obywatelski.

I mimo tego, że pomysł na wprowadzenie budżetu obywatelskiego pochodził od 3 radnych, prezydent Nowaczyk nie wyklucza pełnej współpracy przy idei tworzenia tego przedsięwzięcia z całą Radą Miejską.

A już od jutra, pierwsi elblążanie mogą wysuwać swoje propozycje, co do przyszłego kształtu budżetu obywatelskiego miasta Elbląg.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 10

%70.0 %30.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Arkadiusz Jachimowicz
  Poniedziałek, 20.08

  Budżet obywatelski czy partycypacyjny to dobra sprawa. Rzekłbym, że nawet modna wśród samorządów, ale to dobry rodzaj mody. Ale cóż - sprawa, nie wiem dlaczego w takim tempie wdrażana, ma kilka błędów. Pierwszy, fundamentalny - założenia nie zostały w żaden sposób skonsultowane z mieszkańcami i organizacjami. Jak zwykle - Ratusz wymyślił - tak ma być! Myślałem, że te czasy się kończą, ale niestety nie. Jest jeszcze kilka innych nieprzemyślanych założeń, o czym wkrótce. Warto przypomnieć że temat swego czasu podnosił Elbląski Komitet Obywatelski, Ryszard Klim zgłaszał go przy okazji prac nad statutem miasta (wtedy nie można było, teraz tak). Zatem dobrze, że inicjatywa jest, ale...

 2. 2
  +14
  ~ leniwce z PO
  Poniedziałek, 20.08

  Najpierw sprzedać : samochody,komputery,laptopy,oddać kasę za prywatne wycieczki do chin i Dubai,za logo (niechciane)...itd...bo czym tu zarządzać jak tylko długi macie...?????

 3. 3
  +5
  ~ beta
  Poniedziałek, 20.08

  wydawać się mogło, że życie elblążan toczy się w ramach granic małych i dużych osiedli oraz większych dzielnic, sprawami lokalnymi zajmujemy się właśnie w takiej perspektywie tymczasem samorząd porzucił tradycyjną optykę pojmowania tego co nam bliskie i najbardziej nas zajmujące, na rzecz pięciu okręgów wyborczych czyli przyjął optykę wyborczą co nieco podważa dobre intencje autorów pomysłu budżetu obywatelskiego. czy nie będzie pokusą wybieranie projektów poprawiających wyniki wyborcze PO z ostatnich wyborów w tych najsłabszych okręgach? druga niekonsekwencja - budżet nie idzie za pomysłem rozwoju rad dzielnic lub stowarzyszeń działających na rzecz dzielnic (np.: Zatorze). czy tu na pewno chodzi o dobro obywateli czy o dobro PO w wyborach 2014?

 4. 4
  +7
  ~ szkoda słów
  Poniedziałek, 20.08

  Już tyle było obietnic od Prezydenta i NIC nie zbudowano.Internauci piszą tylko kto umie czytać z rządzących.

 5. 5
  +5
  ~ leniwce z PO
  Poniedziałek, 20.08

  Beta 1000% prawda ....polityka pro PO dla deb##li ...tylko wariat to kupi

 6. 6
  +1
  ~ Nowa Prawica
  Poniedziałek, 20.08

  projekty na pewno sa juz dawno wybrane przez PO, czyli bedzie tak samo jak z "wyborem loga"

 7. 7
  +8
  ~ ananke
  Poniedziałek, 20.08

  trele morele - dla kogo te bzdury ?!!! udostępnijcie najpierw na waszych łamach każdy rachunek wpływów i wydatków, żebyśmy wiedzieli na co marnotrawicie nasze ciężko zarobione pieniądze !!!! to co wymyślił ten emeryt to pic na wodę fotomontaż!!!! bawcie się dalej !!!! przyjdzie czas na rozliczenie!! do dzisiaj nie ujawniliście w PUNKTACH (!) , co dały elblągowi wycieczki p. witka do szkocji i epipy turystycznej do chin !!!! top secret ???!!!! kto zwrócił pieniądze do kasy miasta bezsensownie wydane na debilne logo za 140 tyś. zł i na inne bzdurne wydatki - kto się z nami wtedy konsultował ??!!!

 8. 8
  +6
  ~ leniwce z PO
  Poniedziałek, 20.08

  Nadmieniam że mój wpis o sprzedaży mienia cytuje..Najpierw sprzedać : samochody,komputery,laptopy,oddać kasę za prywatne wycieczki do chin i Dubai,za logo (niechciane)...itd,,,.........................................................................................................................................................jest to mój pierwszy postulat....jako wnioskodawca proszę mi powiedzieć kiedy będzie on dyskutowany i kiedy głosowanie w tej sprawie ?

 9. 9
  --13
  ~ anonim
  Poniedziałek, 20.08

  Robią coś źle, nie robią też źle. Marudni i smutni mieszkańcy tego miasta.

 10. 10
  --15
  ~ maja
  Poniedziałek, 20.08

  Jak zwykle stare grono marudów i krytykantów, ale właściwie czemu tu się dziwić ? TO NAJPROSTRZE! zwłaszcza incognito ! tak więc trochę odwagi , pomysłów i krytyka dopiero wtedy !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3787679672241