Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mieszkańcy będą mogli sami zarządzać kasą miejską. Elbląg wprowadza budżet obywatelski

10.08.2012, 07:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy będą mogli sami zarządzać kasą miejską. Elbląg wprowadza budżet obywatelski
fot. Agencja Reklamowa GABO

Czy elblążanie już niedługo będą mieli szansę i możliwość współdziałania w tworzeniu budżetu naszego miasta? Wszystko wskazuje na to, że tak. W lipcu w specjalnym zarządzeniu prezydenta Grzegorza Nowaczyka ukazała się zapowiedź, która mówi o powołaniu zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia tzw. budżetu obywatelskiego.

Pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzony został budżet obywatelski jest Sopot. Na takie rozwiązanie, miasto to, zdecydowało się w zeszłym roku.  Na chwilę obecną innowację taką wprowadziła także Dąbrowa Górnicza.

Elbląg ma szansę zostać trzecim miastem w Polsce, w którym mieszkańcy będą mogli sami decydować o przeznaczeniu części wydatków z budżetu miasta i zgłaszać swoje propozycje. Budżet obywatelski nazywany jest inaczej partycypacyjnym. W założeniu praktyka taka ma korzystać z formy demokracji uczestniczącej, w myśl której wszyscy obywatele posiadają władzę decydowania np. o budżecie, inwestycjach lokalnych, podatkach i podziale administracyjnym.

Badania, a także praktyka miast korzystających z tej formy demokracji uczestniczącej wskazują, że skutkuje on bardziej równym podziałem środków publicznych, wyższą jakością życia, zwiększonym zadowoleniem z usług publicznych, większą przejrzystością i wiarygodnością władz publicznych, większym udziałem w życiu publicznym (szczególnie osób wykluczonych), a także edukacją obywatelską.

W celu budowania takich warunków, dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w mieście, prezydent Nowaczyk powołał Zespół ds. opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia tzw. budżetu obywatelskiego w Elblągu na 2013r. W skład tego zespołu wchodzić będą: Marta Doroz, Zastępca Dyrektora Departamentu organizacji i Nadzoru, Rozalia Grynis, Rafał Gruchalski, Maciej Cichosz i Jacek Boruszka.

Jest już stworzony harmonogram działań dotyczący opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia budżetu obywatelskiego w naszym mieście w 2013r. Dostępny jest on na stronie, w załączniku do Zarządzenia Prezydenta.

Z harmonogramu działań wynika, że czynności wdrażające to przedsięwzięcie będą trwały od sierpnia. Na chwilę obecną zostały już przygotowane założenia kampanii informacyjnej, promującej wprowadzenie budżetu obywatelskiego w naszym mieście, która pełną parą ruszyć ma 20 sierpnia.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Elblągu to pomysł  radnego Ryszarda Klima. Szybko poparli  go także inni elbląscy radni: Antoni Czyżyk i Marek Kucharczyk. Na razie nie wiadomo, ile będzie wynosiła pula pieniędzy, przeznaczona na budżet obywatelski. Nie jest znana jej wysokość, ale na pewno będzie ona ograniczona.

Czy elblążanie będą chcieli skorzystać z takiej formy udziału w podejmowaniu decyzji, dotyczących spraw naszego miasta? Czy uwierzą, że liczy się także ich pomysł i głos w budowaniu jego kształtu? I jakie swoje propozycje wnieśliby do budżetu miasta?

Czekamy na Państwa wypowiedzi. Dzisiaj także spróbujemy porozmawiać z pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, Ryszardem Klimem, a także skontaktujemy się z elbląskimi organizacjami, które zapewne mają wiele propozycji tego, co włączyć do obywatelskiego budżetu miasta na rok 2013.


 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ plucha
  Piątek, 10.08

  Antoni Czyżyk, a to ciekawe...mieszkańcy nie będą tolerować jego prywatnych tańców w instytucji kultury.Słyszałam,że jego projekt rozbudowy Swiatowida był do bani.

 2. 2
  --4
  ~ do redakcji
  Piątek, 10.08

  polecam przegląd strony www Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego - jeszcze zanim Pan Klim wystąpił z taką propozycją na sesji RM to właśnie EKO mówiło o budżecie partycypacyjnym.

 3. 3
  +1
  ~ homik
  Piątek, 10.08

  wielka frajada,pic na wodę,pusta kasa-sam zarządzaj,ja to mam dziury we własnym biudzecie.Może tak podzielic ich zarobki na mieszkańców,a nie zadarmoche

 4. 4
  +2
  ~ Bloo
  Piątek, 10.08

  Pic na wodę z tym budżetem

 5. 5
  0
  ~ wkołowojtek
  Piątek, 10.08

  Piar i zawracanie mieszkańcom głowy. Jaki macie stosunek do sprawy i czytających, świadczy niechlujnie wklejone zarządzenie Waszego Szefa.

 6. 6
  +11
  ~ leniwce z PO
  Piątek, 10.08

  POzarzadzane ,wszystko wydali i teraz głupoty wymyślają ,,,,a swoją droga zaczniemy od sprzedaży tych nowych samochodów i przeznaczenie pieniędzy na dokończenie mostów.........kto za?

 7. 7
  +5
  ~ Ludwig von Mises
  Piątek, 10.08

  Sami nie potrafią zarządzać to chcą przenieść część winy za źle rozdysponowane środki na obywateli ;p

 8. 8
  +3
  ~ Ala
  Piątek, 10.08

  popieram poprzednika-na to wygląda

 9. 9
  +4
  ~ rejtan
  Piątek, 10.08

  Baju Baju będziem w raju ,austriackie gadanie,gdzie tu jest haczyk żeby się obłowić!!!!?????oczywiście nasi włodarze mają sie obłowić!!

 10. 10
  +4
  ~ jasio
  Piątek, 10.08

  już to widze!!!!!!1 chyba mam coś z oczami albo głową!!!ale kitu sobie nie dam wcisnąć!!!!!!!!!!!!!11

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2473180294037