Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Znikają NIP-y

07.09.2011, 14:15:44 Rozmiar tekstu: A A A
Znikają NIP-y

Od 1 września br. jedynym identyfikatorem dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT jest numer  PESEL – informuje Aneta Dziemidowicz z Urzędu Skarbowego w Elblągu.

Zgodnie z przepisami ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw od 1 września od osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie można żądać NIP, jeśli nie jest to wymagane przez przepisy prawa.

Identyfikatorem podatkowym dla takich osób jest numer PESEL. Z kolei z początkiem 2012 r. NIP nadany osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami VAT zostanie w ogóle zniesiony.

- Kolejna zmiana w ustawie dotyczy aktualizacji danych - informuje Aneta Dziemidowicz z elbląskiej „skarbówki”. - Od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne nie będą już musiały zgłaszać w urzędzie skarbowym zmian danych, które zawiera rejestr PESEL. Naczelnik urzędu zaktualizuje takie dane z urzędu automatycznie po ich otrzymaniu z tego rejestru. W rezultacie nie będzie już trzeba składać do urzędu skarbowego zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 w razie np. zmiany nazwiska czy numeru dowodu osobistego. Jednakże Podatnik będzie musiał zgłosić do urzędu skarbowego zmianę adresu zamieszkania oraz zmianę rachunku bankowego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ podatnik ale nie przetsiębiorca
  Środa, 07.09

  No to co ja teraz mam zrobic z tym NIPem ,po co go znam na pamięc ?

 2. 2
  +4
  ~ rol
  Czwartek, 08.09

  no i nareszcie bo wszedzie poza polska tak jest ten nip to byla zbedna rzecz !!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3777439594269