Niedziela, 31.05.2020, Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄŻANIE Z PASJĄ

Elblążanie z pasją: Domir, młody elbląski hip-hopowiec zagra podczas Turbinaliów

15.05.2013, 11:40:53 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie z pasją: Domir, młody elbląski hip-hopowiec zagra podczas Turbinaliów
Rafał Domel (fot. archiwum prywatne)
Znamy już gwiazdy, jakie wystąpią podczas tegorocznych Turbinaliów, które odbędą się w piątek, 17 maja. Na scenie parkingu PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej. Oprócz gwiazd wieczoru, takich jak Eldo czy zespół Akurat, wystąpią także elbląscy twórcy. 834, Dj Zel i Kwas, TTR oraz jeden z najmłodszych, elbląskich artystów Domir – czyli Rafał Domel. Młody, wschodzący talent na elbląskiej scenie hip-hopowej. Czy wygryzie starych wyjadaczy z Elbląga, m.in. VNM-a i Kwasa? Młody hip-hopowiec info.elbląg. pl opowiada o swojej pasji, rozpoczynając tym samym cykl artykułów "Elblążanie z pasją". Przedstawimy w nim mieszkańców Elbląga, którzy na codzień udowadniają, że pasja będąc ważną częścią życia nadaje mu większy sens.

Rafał Domir Domel na co dzień uczy się w Technikum Mechanicznym, lecz jego marzeniem jest związanie swojego życia z hip-hopem. Obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą, a już w piątek wystąpi podczas Turbinaliów.
 
Skąd zamiłowanie do hip-hopu? Kiedy się narodziło?

Od dawien dawna interesowała mnie ta kultura. Zawsze chciałem móc pisać teksty, tzn. pisać to, co ja chcę, oraz co mnie interesuje. Podobało mi się zawsze jak raperzy pływali na bitach i to w taki sposób, w jaki mogłem tylko pomarzyć. W gimnazjum wpadłem na pomysł pisania tekstów i rapowania, lecz teksty pisałem "do szuflady", a rapowałem "do ściany". Czekałem na odpowiedni moment i w tym czasie również ćwiczyłem flow (modulacja głosem, dopasowanie słów do podkładu i płynność - przyp.red.) i technikę pisania tekstów. 
 
Kiedy postanowiłeś zająć się tworzeniem tego gatunku i co było Twoją inspiracją?

Chciałem spróbować w końcu czy potrafię, choć w małym stopniu dorównać moim idolom. Niecały rok temu nagrałem i wypuściłem pierwszy kawałek. I spodobało mi się, w jaki sposób ludzie odbierają mój rap. Zacząłem pracować nad sobą, dlatego teraz jestem tu, gdzie jestem. Mam producenta od beatów (podkładów - przyp. red.) DRS-a, mam człowieka, który się zajmuje moją osobą. Czuję, że rozkwitam. Ale wiem też, że jeszcze bardzo dużo przede mną.
 
O czym, przede wszystkim piszesz swoje teksty?
 
Teksty piszę o swoich przeżyciach, o życiu, przemyśleniach, o tym jak kocham rap, hip-hop. Bo jeśli coś kochasz, to nie rzucasz tego w kąt. I, to jest moje motto. 
 
Jak przebiegają przygotowania do wydania płyty?
 
Czekam na beat od DRS-a myślę, o czym powinienem napisać i piszę. Napisanie dobrego tekstu czasem trwa 30 min, a czasem po kilka tygodni. Wszystko zależy od weny, dnia. Potem idę do kolegi do studia, teraz do studia w MDK i nagrywam. Jeśli tekst mam w miarę opanowany trwa to ok. 20 min, a czasami męczymy się aż po 3 godziny. Ale, wtedy przynajmniej jest śmiesznie. 
 
Kiedy możemy się spodziewać jej wydania?
 
Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, możecie się jej spodziewać pod koniec maja, na początku czerwca. Tak myślę.
 
Jakich elbląskich twórców doceniasz i dlaczego? Czy są oni dla Ciebie inspiracją?
 
Nie jestem tu od oceniania, tylko od rapowania. Ale muszę przyznać, że jest naprawdę wielu świetnych raperów w Elblągu. Wspomnę, że goście na płycie nie są przypadkowi. Pozdrawiam ich z tego miejsca.
 
Jacy Polscy bądź zagraniczni raperzy, producenci są dla Ciebie wzorem?
 
Od niedawna zacząłem się jarać (interesować - przyp. red.) Buką, Vixenem, Śliwą. Ale ze starego pokolenia wciąż moim idolem jest: Rahim i Fokus oraz DonGuralEsko i wielu innych.
 
Czy koncert na elbląskich juwenaliach to dla Ciebie ważne wydarzenie?
 
Na pewno jest to dla mnie wielkie wydarzenie, ponieważ nigdy w życiu, nie grałem dla tak szerokiej publiczności.

 
Występ Domir-a, będzie można obejrzeć, podczas elbląskich Turbinaliów, które odbędą się w najbliższy piątek, 17 maja, około godziny 16:00.
 
 
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Rockman
  Środa, 15.05

  Oprócz zespołu Akurat coś będzie ciekawego z muzyki? Bo takie CUŚ jak hip-hop i rap to nie jest muzyka.

 2. 2
  +10
  ~ Heh
  Środa, 15.05

  "Młody, wschodzący talent na elbląskiej scenie hip-hopowej." To jakiś żart prawda? Teraz każdy kto nagra dwa kawałki jest "wschodzącym talentem"? Raperem z elbląskich "artystów" można nazwać Venoma, Boxiego, Kwasa, Flojda... i chyba na tym się kończy, bo jakiś kuchcik, amiks, jacek z rynku, kasia w dresie, domir, czy coś raperem nie jest. Chyba, że każdy kto coś nagra staje się raperem.

 3. 3
  +1
  ~ Jarenty
  Środa, 15.05

  Troszkę pracuję z Rafałem nad różnymi projektami... To bardzo zdolny i elastyczny młody artysta, który potrafi fantastycznie wczuć się w rodzaj muzyki, którą aktualnie współtworzy. Jednak najlepszy jest w tym, co usłyszymy podczas turbinaliów...

 4. 4
  0
  ~ Marko
  Środa, 15.05

  `Rockman, w hip hopie jest muzyka w tle, jedynie wokal nie jest muzycznym śpiewem a recytowaniem czyli mową. Wiele osób nie lubi hip hopu ale to ryzykowne przyznawać się do tego w dresblągu ;)

 5. 5
  +1
  ~ RobertG do Heh
  Czwartek, 16.05

  Chłopak robi to co kocha, nie wypuścił jeszcze albumu, ale ty doskonale wiesz czy jest raperem czy nie "znafco"

 6. 6
  0
  ~ Niceee
  Wtorek, 24.12

  Robi to co kocha , i wychodzi mu too ; )) Rafałkuu ; ** Kocham Cię Misiaczkuu ; )) Jestem z nim i wiem o nim najwiecej ; )); ** MÓÓJ

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.