Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Miasto wyda 30 tys. zł, aby zaszczepić 120 dwulatków przeciw pneumokokom. " To będzie grupa pilotażowa"

13.01.2017, 07:00:09 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto wyda 30 tys. zł, aby zaszczepić 120 dwulatków przeciw pneumokokom. " To będzie grupa pilotażowa"

Miasto zapłaci za szczepionki dla elbląskich dwulatków, które nie załapią się na rządowy program ochrony przed pneumokokami. Jeszcze w tym roku ruszy akcja pilotażowa, która ma pokazać, czy rodzice będą chcieli skorzystać z takiego wsparcia.

Od 1 stycznia szczepienia przeciw pneumokokom stały się obowiązkowe i jednocześnie bezpłatne. To dotyczy jednak tylko dzieci urodzonych już w tym roku. Starsze dzieci na darmowe szczepienia się nie łapią. Ich rodzice, jeśli zdecydują się na taką ochronę, będą musieli zapłacić nawet kilkaset złotych-przykładowo jedna dawka Prevenar'u 13 kosztuje ok. 260 zł. To właśnie o te maluchy chcą zadbać władze miasta.

W sprawie wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, we wrześniu ubiegłego roku, interpelowała radna Halina Sałata.

Jeśli szczepionka wejdzie do kalendarza szczepień obowiązkowych, to będzie dobry sygnał. Jeśli nie, to zastanowimy się, czy w przyszłorocznym budżecie miasta nie zabukować odpowiedniej kwoty na takie szczepionki

– odpowiadał na interpelację podczas sesji we wrześniu ub. r. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Teraz gdy szczepienie przeciw pneumokokom stało się obowiązkowe, nie ma konieczności wygospodarowania z budżetu miasta pieniędzy na szczepienie dla wszystkich dzieci. Jednak w tym roku miasto programem ochrony przeciw pneumokokom obejmie część dzieci urodzonych w 2015 roku, których rodzice wyrażą na to zgodę.

Na ten cel z budżetu miasta przeznaczonych jest 30 tys. złotych. Nie jest to kwota wystarczająca, ale pozwoli na zaszczepienie 120 dwulatków. To będzie grupa pilotażowa. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie rodziców, ile będzie tych dzieci, część maluchów z tego rocznika może być już zaszczepiona – przed 1 stycznia bezpłatne szczepionki należały się dzieciom w szczególnych sytuacjach. Jeśli zgłoszonych zostanie więcej dzieci, to o pieniądze postaramy się w przyszłym roku. Chcemy, aby w ciągu dwóch lat szczepionka został podana wszystkim młodym elblążanom z rocznika 2015 i 2016

– mówi Małgorzata Adamowicz, elbląska radna.

"Miejskie szczepienia" miałyby ruszyć w drugiej połowie roku. Ostateczny termin zależy jednak nie tylko od samorządowców, ale min. od tego, jak i kiedy projekt zostanie oceniony przez Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego i zapalenia płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa. W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa i zapalenie płuc z bakteriemią. Zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci, które nie skończyły dwóch lat i osoby dorosłe, 65+.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ basia
  Piątek, 13.01

  pomysł dobry, tylko czy nie skończy się na obietnicach jak zawsze? skoro jest brany rocznik 2015 to powinnien być brany też rocznik 2016

 2. 2
  +1
  ~ DrHouse
  Piątek, 13.01

  poczytajcie o tym rodzice wnikliwie. O rodzajach szczepionek na to (niby to samo), o tym na co DOKŁADNIE działają a jakie są zagrożenia środowiskowe. Ja pierwsze dziecko zaszczepiłem ale drugiego już nie zaszczepię. Szczególnie na te które "sposnoruje" Państwo.

 3. 3
  --1
  ~ Matka
  Piątek, 13.01

  Oni powariowali ? Co to za mafia farmaceutyczna ! Rodzice czytajcie o tych szczepionkach ! Co oni wyprawiają . Ile nopow przez te szczepienia ! Do czego ten świat zmierzą .

 4. 4
  +3
  ~ pneumo
  Piątek, 13.01

  30000 zł /120 dzieci = 250 zł za szczepionkę, ładny biznes

 5. 5
  +1
  ~ jamjest
  Piątek, 13.01

  grupa pilotażowa czy doświadczalne króliki?

 6. 6
  0
  ~ wospka
  Piątek, 13.01

  czemu za szczepienia ma płacić podatnik??? dziecko rodziców nie ma?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2923011779785