Poniedziałek, 6.02.2023, Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

W kolejce do zabiegu zaćmy. Zdążysz oślepnąć zanim doczekasz wizyty

02.12.2014, 10:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
W kolejce do zabiegu zaćmy. Zdążysz oślepnąć zanim doczekasz wizyty
Fot. archiwum redakcji

Trzy lata – tyle Elblążanie muszą borykać się z zaćmą w oczekiwaniu na zabieg. W kolejce oczekujących zarejestrowane są 44 osoby z kwalifikacją „przypadek pilny” oraz 6. 393 osoby z kwalifikacją „przypadek stabilny” - taką informację otrzymała nasza redakcja z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Zaćma jest chorobą oczu prowadzącą do zmętnienia soczewki. W Polsce dotyka ok. 800 tys ludzi. Występuje głównie po 60. roku życia.

Dla osób starszych przymglone widzenie czy utrata wzroku to najgorsze doświadczenie, bowiem codzienną rozrywką jest dla nich czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy też oglądanie telewizji. Dużo osób ma również problemy ruchowe, więc przy dodatkowej utracie wzroku jest się skazanym na pomoc bliskich.

-3,5 roku czekałem na zabieg okulistyczny w szpitalu. Dziś jestem już po, nie wiem ile będę czekał na drugi. Przez cały okres zupełnie straciłem wzrok na jedno oko - mówi nam jeden z pacjentów szpitala.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu termin oczekiwania wynosi aktualnie około 3 lata. Podobny czas oczekiwania jest także w innych szpitalach specjalistycznych położonych niedaleko Elbląga: Szpital Świętego Wojciecha w Gdańsku – Zaspie: ok. 3 lat, Szpital Wojewódzki w Olsztynie - 3 lata, Szpital Miejski w Olsztynie- 2,5 roku.

- W Elblągu, oprócz naszego szpitala, operację taką przeprowadzić można także w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Komeńskiego. Czas oczekiwania wynosi tam 1,5 – 2 lat – informuje nas Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu.

Zabieg usunięcia zaćmy to: przygotowanie pacjenta, lekarzy operujących, anestezjologów, pielęgniarek, sali operacyjnej oraz sam zabieg, który trwa przeciętnie ok. 15 minut. Reasumując, na jednego pacjenta przeznacza się ok. 60 minut.

- Skuteczność operacji zaćmy wykonywanych w O. Okulistycznym naszego szpitala wynosi 99% i jest porównywalna z wynikami uzyskiwanymi przez najlepsze kliniki okulistyczne na świecie – pisze nam rzecznik prasowy szpitala.

Od początku bieżącego roku do dnia 30 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu przeprowadzonych zostało 1.127 operacji zaćmy ( na ok. 1.200 zaplanowanych do końca roku). Są wśród nich zabiegi ponadlimitowe  -  szpital stara się o odzyskanie pieniędzy od NFZ. Tendencja dot. ilości zabiegów zaćmy jest wciąż rosnąca.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma jednak pomysł na zmniejszenie kolejek - To prawda, że NFZ „przymierzał” się w tym roku do zaostrzenia kryteriów pacjentów kwalifikujących się do operacji zaćmy. Zaproponowane kryterium pogorszenia ostrości wzroku wynosiłoby min. 40%. Jednak formalna decyzja w tej sprawie nie zapadła – informuje Anna Kowalska.

 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ mnb
  Wtorek, 02.12

  Jeżeli osoba posługująca się wzrokiem w pracy np. kierowca dostanie zaćmy a kwalifikacja będzie 40 % pogorszenia to czy ZUS da rentę czasową? Bo taka osoba nie będzie mogła wykonywać swojej pracy.

 2. 2
  0
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 02.12

  Ludzie jeżdżą aż do Czech , gdzie można sobie zarezerwować sobie zabieg kilka dni przed przyjazdem . Koszt taki sam jak w Polsce NFZ oddaje w oparciu o fakturę . Ale wiadomo taka wycieczka też kosztuje .

 3. 3
  --2
  ~ ffed
  Wtorek, 02.12

  tylko Czechy, załatwiają wszystko po polsku i czekają wręcz na Polaków, NFZ nie ma wyjścia i pąłci, zabiegi są tam wycenianie taniej niż w Polsce

 4. 4
  --4
  ~ Medipe Clinic
  Czwartek, 21.04

  Firma Medipe Clinic pomaga wyleczyć zaćmę szybko i bezpiecznie. Organizujemy leczenie, częściowo refundowane przez NFZ, w renomowanych czeskich klinikach. Całkowity koszt to już od 995 zł za soczewkę jednoogniskową. Zapewniamy komfortowy transport, polskojęzyczną opiekę. Więcej informacji na www.medipeclinic.com

 5. 5
  --2
  ~ Filip
  Czwartek, 15.09

  Europejska Grupa Medyczna ułatwia polskim pacjentom leczenie za granicą, organizujemy kwestie wyjazdu i zabiegu oraz uzyskania refundacji za takie leczenie. Koszt zabiegu już od 699zł. Infolinia: 22 290 61 61 http://leczsiezagranica.pl/kontakt/

 6. 6
  --3
  ~ One Day Clinic - Zaćma
  Środa, 07.12

  Jeśli szukacie sprawdzonej kliniki to polecam ONE DAY CLINIC we Wrocławiu - renomowana klinika, która zajmuje się organizacją operacji usunięcia zaćmy w oparciu o dyrektywę transgraniczną. Korzystałam z leczenia w klinice i jestem bardzo zadowolona - bez kolejek, bezpiecznie i w przystępnej cenie. Nie czekajcie w kolejkach - nie warto. Ogromnym plusem kliniki jest wspaniała kadra i naprawdę dobra cena. Możemy wybrać między różnymi pakietami cenowymi. One Day Clinic posiada również infolinię dedykowaną pacjentom: +48 71 71 22 332, która nie raz pomogła mi rozwiać moje wątpliwości i obawy. Nie czekajcie w kolejkach, szkoda czasu.

 7. 7
  --1
  ~ oftex
  Czwartek, 12.01

  Operacja zaćmy (katarakty) w Czechach: www.oftex-opole.pl

 8. 8
  0
  ~ Terlecki
  Środa, 23.08

  Dlatego lepiej wyjechać za granicę. Z Optegrą można wyjechać za 0 zł do Czech do Lexum na operację zaćmy. Na NFZ oczywiście. Skoro są środki na leczenie transgraniczne to trzeba z tego korzystać. A kolejki tam są duuużo mniejsze. Mama czekała zaledwie miesiąc, a tutaj miała wyznaczony termin za 26 miesięcy...

 9. 9
  0
  ~ Vera
  Wtorek, 21.11

  Też uważam, że wyjazd na zabieg za granicę jest dobrą opcją, ponieważ czas oczekiwania na operację zaćmy z nfz to nawet 3 lata :O ________________________ http://alfamedycyna.pl/operacja-zacmy-najszybciej-nfz/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2859418392181