Epidemia HIV w Polsce rośnie niebezpiecznie szybko. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób skorzystało z wiedzy, którą podczas elbląskich Juwenaliów będą dzielili się przyszli medycy.
Elbląg, 28 maja 2024 r. – W maju przez ulice polskich miast przejadą 14. rok z rzędu Tramwaje zwane Pożądaniem. Kampanię organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Celem jest profilaktyka HIV, a przede wszystkim zachęcenie do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażenia tym wirusem. To niezwykle ważne. W naszym kraju co roku zakaża się HIV ponad 2000 osób. Około 6 osób dziennie! Co gorsza, blisko 20 procent polskich seropozytywnych o tym nie wie i może zakażać innych. Akcja finansowana jest z grantu uzyskanego przez studentów w konkursie Pozytywnie Otwarci.
W Elblągu akcja IFMSA-Poland odbędzie się 6 czerwca podczas Juwenaliów. Od godziny 16:00 pod sceną koncertową studenci-wolontariusze będą czekać z gadżetami, materiałami edukacyjnymi i przede wszystkim wiedzą na temat bezpieczniejszych zachowań seksualnych i unikania zakażeń.
„Serdecznie zapraszamy! Opowiemy o tym, jak zadbać o swoje zdrowie seksualne, unikać zakażeń, ze szczególnym naciskiem na zakażenie HIV. Przy okazji będzie można zdobyć fajne gadżety, na przykład prezerwatywy czy długopisy, oraz ulotki informacyjne. I oczywiście wszystkich będziemy namawiać do wykonania testów na HIV i inne zakażenia przenoszone drogą płciową, na przykład Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych albo w przychodniach podstawowej opieki medycznej.” – zachęca Olga Skonieczna, elbląska koordynatorka akcji.
Anna Przedmojska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, koordynatorka krajowa projektu Tramwaj Zwany Pożądaniem mówi: „Dzięki współczesnej terapii przedekspozycyjnej, tzw. PrEP zakażenia HIV można uniknąć. Można też z HIV żyć tak, jak z wieloma innymi chorobami przewlekłymi – bez komplikacji i długo. Można mieć zdrowe dzieci i nie zakażać partnera seksualnego. Warunkiem jest pozostawanie pod opieką lekarza i regularne przyjmowanie leków. Dzięki temu Pozwala to również na uniknięcie przekazania zakażenia partnerowi. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV. Świetną okazją jest nasza akcja – w niektórych miastach testy będą dostępne od ręki, w pozostałych powiemy, gdzie można je wykonać. Polecamy Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, które działają praktycznie w każdym większym mieście, a ich adresy można znaleźć na stronach www.aids.gov.pl oraz www.leczhiv.pl.”
„Akcja Tramwaj zwany Pożądaniem na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń akademickich. Dzięki niej co roku tysiące mieszkańców miast, w których są uniwersytety medyczne dowiadują się, jak unikać zakażenia HIV, gdzie się testować oraz jak się leczyć, jeśli do zakażenia jednak doszło. Jest to też przy okazji świetna zabawa. Cieszę się, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Polska po raz kolejny znalazło się wśród laureatów naszego konkursu” – powiedział Sławomir Roś z Gilead Sciences Poland, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Poza Elblągiem, akcja ma miejsce w tym roku w Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze.
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła ponad 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
Ukraińcy, Ukrainki i kolorowi "lekarze"