Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg: Marsz amazonek za nami. "Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka" (zobacz zdjęcia)

22.10.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Marsz amazonek za nami. "Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka" (zobacz zdjęcia)

Dwudziesty Marsz Zdrowia "Kocham cię życie" już za nami. - Naukowcy przewidują, że 8 na 10 kobiet w swoim życiu zachoruje na jakiś nowotwór. Musimy coś z tym zrobić. Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka. Jednocześnie musimy przyjrzeć się własnemu życiu. Temu, co jemy, jak spędzamy czas, co jest w naszej głowie, aby tę niechlubną statystykę odwrócić - mówiła podczas wydarzenia Danuta Tchorowska z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. Zobacz galerię zdjęć.

 

 

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a jej symbolem jest różowa wstążeczka. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek w tym czasie przypomina o profilaktyce nowotworowej, organizując Marsz zdrowia "Kocham cię życie". Tegoroczny, dwudziesty już przemarsz ulicami Elbląga odbył się w sobotę (22 października).

 

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się o godzinie 12 przywitaniem uczestników zgromadzonych przed Urzędem Miejskim. 

 

 

Cieszmy się razem życiem. Nie zapominajmy o zdrowym stylu życia, o dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne, własne i naszych najbliższych. Dziś szczególną uwagę chcemy zwrócić na chorobę, z którą nam amazonkom przyszło się zmierzyć. Najczęstszy nowotwór u kobiet to właśnie rak piersi. Jego zachorowalność wzrasta. W 2000 roku zachorowań było ok. 10 tys. W 2019 r., według Krajowego Rejestru Nowotworów, było ich już 19 620 kobiet, z tego 6 951 już nie ma z nami. Naukowcy przewidują, że 8 na 10 kobiet w swoim życiu zachoruje na jakiś nowotwór. Musimy coś z tym zrobić. Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka. Jednocześnie musimy przyjrzeć się własnemu życiu. To, co jemy, jak spędzamy czas, co jest w naszej głowie, aby tę niechlubną statystykę odwrócić. Wczesne wykrycie daje większą szansę na to, żeby wygrać i opanować chorobę. W związku z tym co rok zapraszamy na Marsz Zdrowia "Kocham cię życie"

 

-  mówiła Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek

 

Słowo profilaktyka podczas tego wydarzenia powtarzano bardzo często. Nic dziwnego, Marsz zdrowia organizowany jest właśnie po to, aby przypomnieć elblążanom, jak jest ważna. - Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka. Nie chorują tylko osoby starsze. Dotyczy to również osób, które mają lat 20, 30, 40. To są nasze dzieci, wnuki. Dlatego każdy z nas ma obowiązek, aby mówić o profilaktyce w domu, tak aby wszyscy, chociażby raz poszli na cytologię, rozpoczęli proces mammografii. Tak sami możemy sobie pomóc. Cytologia nie kosztuje i nie boli, a jeżeli cokolwiek może wcześniej wykryć, to pomoże. Podobnie mammografia - podkreślała Elżbieta Gelert, posłanka KO i dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

 

 

Cycki trzeba badać. Muszą to robić i dziewczyny i chłopaki. Bez tego choroba się rozwija bardzo szybko. Im szybciej ją wykryjemy, tym szybciej możemy włączyć leczenie. Jestem tutaj, bo czuję, że tak trzeba. Namawiam wszystkich, aby się badali. Namawiam aby byli ambasadorkami i ambasadorami amazonek i gladiatorów

 

- dodała Monika Falej, posłanka Lewicy.

 

Marsz rozpoczął się przed Urzędem Miejskim, a zakończył na Starym Mieście. Kilkaset osób z różowymi balonikami i transparentami w dłoniach przeszło ulicami: Łączności, Trybunalską, Grota Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną i Stary Rynek. Na czele pochodu tradycyjnie przejechali elbląscy motocykliści. Amazonkom towarzyszyli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, środowiska medycznego, nauczyciele i uczniowie z elbląskich szkół oraz mieszkańcy Elbląga.

 

 

Hasła promujące zdrowy styl życia i profilaktykę przygotowane i zaprezentowane podczas marszu przez uczniów elbląskich szkół wezmą udział w konkursie organizowanym przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone statuetkami: Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia oraz nagrodami rzeczowymi. O tym, które z haseł zostaną wyróżnione, zdecydują internauci. Głosowanie zostanie przeprowadzone na info.elblag.pl.

 

 

Organizatorami marszu jest Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek, przy współpracy Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. 

 

 

Patronami honorowymi Marszu Zdrowia są: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i starosta elbląski Maciej Romanowski. 

 

 

Patronem medialnym wydarzenia jest info.elblag.pl

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Marsz amazonek. "Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka" (zdjęcia) ( zdjęć 60 )
Dodano: 2022-10-22 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 22.10

  Prezydentów nie widać......

 2. 2
  +3
  ~ Pacjent
  Niedziela, 23.10

  Leczenie w tym kraju to zwykla kpina, o szpitalu nie mówiąc! Pilny leczenie u kadiologa! Termin 2023,moze dożyję! Parodia ! Podejście, empatia tragedia! Te kobiety to przeszly i o tym powinny mówić! Owszem one mialy szczęście, ale wiele nie ! Udzial niektorych osób w tym marszu to kpina! Chory czlowiek w tym kraju to zbędny ciężar i tak jest traktowany ! Jezeli nie masz znajomości, nie postraszysz, nie tupniesz to jesteś skazany na chory system i obojetnosc personelu! Zapytajcie jak dlugo kobiety po diagnozie raka czekają na kolejny ruch w leczeniu ?

 3. 3
  --2
  ~ En
  Niedziela, 23.10

  Pacjencie głupoty piszesz ,w elblaskim szpitalu doskonale leczą kobiety

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1971650123596