Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Tuus" dla Elżbiety Szandrochy. "Gdy ktoś kocha, jest zdolny do poświęceń"

21.10.2022, 08:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Tuus" dla Elżbiety Szandrochy. "Gdy ktoś kocha, jest zdolny do poświęceń"
Fot.RB

Po prostu całym sercem kocham swoje wnuki, a jak ktoś kocha, to jest zdolny do poświęceń dla drugiego człowieka - mówi Elżbieta Szandrocha, tegoroczna laureatka katolickiej nagrody, przyznawanej przez biskupa elbląskiego. Elblążanka od 17 lat tworzy rodzinę zastępczą dla swoich wnuków: Artura i cierpiącego na autyzm Dawida. Wielkie serce pani Elżbiety zostało docenione. Wczoraj (20 października), podczas gali Dni Papieskich w Elblągu, wręczono jej statuetkę "Tuus" 2022.

 

 

Życie nas zaskakuje. Nie spodziewałam się, że zostanę rodziną zastępczą dla moich wnuków, podobnie jak tego, że młodszego z nich dotknie choroba. Czuję się wzruszona i zaszczycona nagrodą "Tuus", tym bardziej że mam świadomość tego, że nie tylko ja sprawuję opiekę nad niepełnosprawną osobą w rodzinie. Ja po prostu całym sercem kocham swoje wnuki, a jak ktoś kocha, to jest zdolny do poświęceń dla drugiego człowieka. Nasza codzienność nie jest łatwa. Mamy lepsze i gorsze dni, ale najważniejsze, że jesteśmy razem. Równie istotne jest też to, że nigdy nie byliśmy sami. Zawsze były przy nas inne osoby, które oferowały nam swoją bezcenną pomoc w różnych sytuacjach. Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierają mnie i moją rodzinę, a w szczególności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który mnie nie opuszcza i prowadzi przez całe moje życie

 

 

- mówiła podczas gali pani Elżbieta.

 

Za nami gala Dni Papieskich w Elblągu. Odbyła się w czwartek (20 października) w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej. 

 

Elbląg należy do grupy tzw. miast papieskich, czyli miast, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Rok rocznie wydarzenie to przypominają elblążanom Dni Papieskie, gala i koncert organizowane z tego okazji.  - Są po to, aby nie zapomnieć o papieżu z Polski. Wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. Trafiał do umysłów i serc wielu z nas - podkreślał podczas uroczystości biskup elbląski Jacek Jezierski.

 


Tradycyjnie podczas gali wręczana jest nagroda biskupa elbląskiego, której symbolem jest statuetka TUUS. Wyróżnienie to, jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, przyznawane jest osobom lub instytucjom z diecezji elbląskiej, zaangażowanym w promocję człowieka, pracę charytatywną, działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z nauczaniem papieża św. Jana Pawła II. Tegoroczną laureatką nagrody została Elżbieta Szandrocha. Kobieta, po śmierci matki chłopców i wyjeździe ich ojca za granice, poświęciła się wychowywaniu swoich wnuków. Arturem i Dawidem opiekuje się już od 20 lat, od 17 lat jest oficjalnie ich rodziną zastępczą. 

 

 

Bez wahania podjęłam się pieczy nad moimi najukochańszymi wnukami. Bałam się tego, że Dawid może zostać dzieckiem niepełnosprawnym. Robiłam wszystkie badania, co tylko możliwe. Wtedy zdiagnozowano u niego autyzm. (...) Czasami przychodziły chwile zwątpienia, ale dziękuje Ojcu Świętemu. On mnie wspiera. Gdyby nie Jan Paweł II i Matka Boska nie wiem, czy bym sobie poradziła. Oddałam się poświęceniu dla Dawida i Artura. Bardzo się cieszę, że mogłam Artura wychować na dobre i mądrego człowieka. W tej chwili Artur jest na III roku studiów informatycznych, z czego jestem bardzo dumna. Pomimo tego, że Dawid jest niepełnosprawny, nie wyobrażam sobie, żeby jego nie było z nami. Jest tak wspaniałym dzieckiem. Buzia uśmiechnięta. Ona nas tym nagradza

 

 

- tak o wychowywaniu wnuków mówiła tegoroczna laureatka nagrody biskupa elbląskiego w filmie wyświetlanym podczas gali.  

 

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody "Tuus" są między innymi: Krystyna Grzybicka, szefowa Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, misjonarz ks. Stanisław Gorgol oraz Elżbieta i Jarosław Ciepłuchowie, małżeństwo prowadzące rodzinę zastępczą. W ubiegłym roku otrzymał ją Marek Jagodziński archeolog, odkrywca i badacz osady Truso. Sama nazwa „Tuus” zaczerpnięta została z hasła pontyfikatu Jana Pawła II „Totus Tuus” i oznacza: Cały twój.

 

Dniom Papieskim co rok towarzyszy inne hasło. Tegorocznym jest: Blask prawdy. 

 

 

W ciągu minionych lat przypominaliśmy, że Jan Paweł II to papież naszej wolności, papież rodziny, ludzi młodych, miłosierdzia. W tym roku naszemu świętowaniu towarzyszy hasło: Blask prawdy. To dziesiąta encyklika Jana Pawła II ogłoszona 6 sierpnia 1993 roku. Jej podstawowym celem stało się przypomnienie praw doktryny katolickiej z zakresu moralności. Zasadniczym przesłaniem tego dokumentu jest wskazanie na pewien wewnętrzny nierozerwalny związek, który istnieje pomiędzy wiarą i moralnością, wolnością i prawdą. Jan Paweł II zachęca nas byśmy w czasach szerzącego się sekularyzmu i oddalania od wartości, nie oddzielali jednak wiary od moralności

 

 

- podkeślał ks. Piotr Towarek, prowadzący galę. 

 

Gwiazdą muzyczną gali była Elbląska Orkiestra Kamera, która zagrała koncert zatytułowany "Perły światowej klasyki".  Wydarzenie swoim występem zainaugurowały Kinga Szarag i Urszula Zajko-Olejniczak.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / "TUUS" dla Elżbiety Szandrochy ( zdjęć 74 )
Dodano: 2022-10-21 | Fot.RB
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Nie dla kleru
  Piątek, 21.10

  Chwala kobiecie ale na klechów nie da się patrzec, za bardzo wyobraznia pracuje po tych wszystkich informacjach , po prostu mdli

 2. 2
  +4
  ~ trochę na poboczu
  Piątek, 21.10

  Wiem co to znaczy miłość do dzieci, wnuków. Jestem z Panią. Wiem, że takich rodzin jak Pani jest więcej. Milczą. Miłość nie wymaga nagród. Jedno wyróżnienie w tej materii, to mało. Rozumiem, że musi się wiązać z JP II, ale on sam błogosławił by wszystkich miłujących , szczególnie w kryzysach rodziny. Atmosferę idei Tuss psuje obecność politykierów, lisów w skórze zająca. Całe życie obok prawdy i na tej gali też - byle mnie widzieli przed wyborami, a może i jakiś szaman wskazał na kogo głosować. i to psuje dobrą ideę.

 3. 3
  +4
  ~ dziwne
  Piątek, 21.10

  Kościelna "impreza" a poza biskupem księża przebrani po cywilnemu, czyżby wstydzili się, że są kapłanami ? biskup tez nie reaguje, a to między innymi pracownik jego kurii

 4. 4
  0
  ~ Niesmak
  Piątek, 21.10

  Pchają się juz wszędzie od otwarcia kina po miejsca i imprezy gdzie kompletnie ich obecność jest nikomu nie potrzebna! Bez umiaru , taktu i przyzwoitości! Za chwilę wyskoczą z wychodka !

 5. 5
  +2
  ~ Do Niesmak
  Piątek, 21.10

  Jakby ich nie było pisałbyś albo pisała ze ich niema, i to byłby skandal, gdzie oni są, jak są tez źle. I po to oni są bo taka tez ich rola, bo taka praca. A ty tam byłeś byłaś? Czy tylko trollowac potrafisz. Docenienie Laureatki przez ich obecność tez jest oznaka szacunku

 6. 6
  +2
  ~ nie dla KK
  Piątek, 21.10

  Znów sukienkowy ?!!

 7. 7
  +4
  ~ do tych na nie
  Piątek, 21.10

  dni papieskie są organizowane przez Kościół więc kto ma być na gali i wręczać statuetkę,

 8. 8
  +2
  ~ Putin w cerkwi
  Piątek, 21.10

  kościelną nagrodę wręczają ludzie kościoła, i to jest ok. Co robią tam politykierzy znani z braku uczciwości, empatii, prawdomówności? Kolejny raz , nawet tam, demonstrują ciąg na koryto bez względu na negatywne konotacje.

 9. 9
  0
  ~ Gratulacje
  Piątek, 21.10

  Gdy ktoś kocha....

 10. 10
  --2
  ~ Kościół to moje życie
  Piątek, 21.10

  Pomódlmy się za tę kobietę. Panie Jezu, nie zabijaj nas, błagam, nie wysyłaj nas do ognia piekielnego, nie karz nas, to wszystko moja wina, moja bardzo wielka wina, stopki twoje na krzyżu całuję i wielbię cię całym sercem, jesteś moim życiem, błagam cię, ja nie chcę do piekła, nie zabijaj nas, i błagam, uchowaj PiS, i żeby te wszystkie zgwałcone dzieci szlag trafił, mogły nie kusić dupą, i nie wódź nas na pokuszenie, bo ono nas wyśle do piekła, amen

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3678858280182