Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ksiądz z Elbląga rapuje poruszony filmem Sekielskich. "Potrzebujemy takich słów"

12.06.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ksiądz z Elbląga rapuje poruszony filmem Sekielskich. "Potrzebujemy takich słów"
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=uQ8ujCS83Yc

Rozumiem każdego, który przez pedofilię mówi o kościele coś złego. Rozumiem każdego, który się domaga sprawców wyroku sprawiedliwego. To nie wina ofiar, że zostały skrzywdzone. To wina sprawców, że te sprawy są wciąż niewyjaśnione - rapuje ks. Rafał Główczyński z Elbląga. Utwór, który salwatorianin opublikował na swoim kanale na YouTube, jest komentarzem do dokumentu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". - "Nigdy nie myślałem, że wzruszę się przy rapie, a jednak stało się" skomentował go jeden z bohaterów filmu.

"Zabawa w chowanego" to drugi, po głośnym "Tylko nie mów nikomu", dokument braci Tomasza i Marka Sekielskich poświęcony tematowi pedofilii w kościele katolickim oraz ukrywania tych praktyk przez kościelnych hierarchów. Film miał premierę w 16 maja i po raz kolejny wywołał duże poruszenie. Głos w tej sprawie zabrał również ks. Rafał Główczyński z parafii św. Brata Alberta w Elblągu, znany z pracy z młodzieżą, z którą powadzi m.in. grupę Lepszy Elbląg zajmującą się pomocą potrzebującym. 

Salwatorianin, który na YouTube prowadzi kanał Ksiądz z osiedla, opublikował tam utwór "Zabawa w chowanego - odpowiedź księdza". To jak mówi głos zwykłego księdza, który tym, co zobaczył w filmie Sekielskich, jest po ludzku zszokowany. 

Uważam, że ten temat musi być wyjaśniony, bardzo dobrze, że teraz został poruszony. Jeśli rzeczywiście działo się coś złego i kościół, z nieznanych mi powodów, tego problemu nie potrafił wcześniej do końca rozwiązać, to cieszę się, że taki film powstał. Dzięki niemu ofiary mają wreszcie okazję, aby ktoś wreszcie usłyszał ich głos, doczekać się sprawiedliwości. Oczywiście wiemy, że te sprawy są w toku i to będzie wymagało czasu, ale wydaje mi się, że dzięki temu idzie to w dobrym kierunku

- mówi ks. Rafał Główczyński. 

- Chcę mówić młodym o Jezusie, że ich kocha i jest Zbawicielem. A muszę się tłumaczyć się za tych, których dzieci stały się celem. Jeżeli tego słuchasz, to przyjmij moją prośbę o zrozumienie. Pewni księżą upadli, ale nie myśl tak o każdym, bo to nieporozumienie. Proszę Cię uwierz, że wśród duchownych są Twoi przyjaciele. Ludzie, którzy chcą Ci pokazać Boga i zrobić dla Ciebie wiele - rapuje Ksiądz z osiedla. Filmik z nagraniem obejrzało do tej pory już ponad 62 tys. internautów. Wśród nich jest bohater "Zabawy w chowanego", w dzieciństwie skrzywdzony przez księdza, który na swoim profilu na Facebooku napisał: "Nigdy nie myślałem, że wzruszę się przy rapie, a jednak stało się".

Dziękuje Księdzu z osiedla. Jasno i prosto. Potrzebujemy takich słów

- również utwór publicysta Tomasz Terlikowski, który w filmie braci Sekielskich wystąpił jako ekspert, skomentował rap Księdza z osiedla na swoim ">profilu na FB.

- Wiele osób do mnie pisze. Zdecydowana większość dziękuje mi za to, że ktoś powiedział głośno o tym, jak cała ta sytuacja wpływa na zwykłego księdza, który tym wszystkim, co zobaczył w filmie Sekielskich, jak po ludzku zszokowany - przyznaje ks. Rafał. 

Ksiądz z osiedla mówi głosem młodych. Z myślą o nich, chce rozwijać swój kanał na YouTube. Jak przyznaje, nie będzie unikał trudnych tematów. 

Chcę mówić o tym, co dotyka młodzież na co dzień. Używki, przemoc, wykluczenie czy anoreksja to problemy, z którymi młodzi ludzie się zmagają i o tym też będę mówił. Oczywiście będę zajmował się również tematami dotyczącymi wiary. Mam wrażenie, że młodzież ma sporo pytań dotyczących wiary, na które nikt do tej pory wprost im nie odpowiedział

- dodaje salwatorianin. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ koobeer
  Piątek, 12.06

  Fajnie śpiewający ksiądz . Śpiewać każdy może ....... . Tylko z tego nic nie wynika . Niech zacznie robić porządek w klerze i opublikuje listę tych co skrzywdzili dzieci i jakie ponieśli konsekwencje prawne . Bo o tym to cisza .

 2. 2
  --3
  ~ oko
  Sobota, 13.06

  Sekielscy powinni zająć się pedofilią w środowisku w którym jest ich najwięcej - nauczyciele i trenerzy sportowi / wyroki sądowe /. Ale nie chodzi im o walkę z pedofilią a o walkę z kościołem

 3. 3
  --3
  ~ Normalna
  Niedziela, 14.06

  Oko! Trafne spostrzezenie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.