Poniedziałek, 25.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kościół dla WOŚP. Cała niedzielna taca przekazana do puszek wolontariuszy.

12.01.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kościół dla WOŚP. Cała niedzielna taca przekazana do puszek wolontariuszy.
fot. Majka Brejdak

Po raz trzeci kościół polsko – katolicki pw. Dobrego Pasterza w Elblągu przy ul. Warszawskiej włączył się do akcji zbierania pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Datki zebrane podczas niedzielnej Mszy św. (12.01) oficjalnie zostały przekazane do puszek wolontariuszy.


Ogromne, empatyczne  serca i szeroko otwarte portfele mają Polacy hojnie wspomagający Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, za sprawą której opieka zdrowotna w naszym kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, jest na coraz wyższym poziomie. Wielkie serce ma również ksiądz Kazimierz Klaban, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza, kościoła polski –katolickiego, o którego decyzji  mówiły już media lokalne, ogólnopolskie i światowe. Czym takie zainteresowanie wzbudził ksiądz Klaban? Jak sam mówi - nic wielkiego, tylko przekazał zebrane datki  do puszki WOŚP.

Ja nie chcę być żadną gwiazdą i nawet byłem trochę wściekły, że to takiego rozgłosu nabrało, bo ja praktycznie nikogo nie informowałem co chcę zrobić. Tylko z Radą Parafialną uzgodniłem, no i poprosiłem Sztab Orkiestry, żeby wolontariusze przyszli. Nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś zrobi zdjęcie, przekaże to dalej. Ja zawsze powtarzam, niech twoja ręka lewa nie wie co czyni prawa, dlatego to nie było moim celem, żeby robić sobie jakąś reklamę. Ale jak już się stało, to teraz pobudza do dalszych działań. Już myślę, żeby za rok zbiórkę połączyć z małym koncertem muzyki sakralnej, przy tym jakąś licytację, ale to jeszcze muszę sobie poukładać

--mówi ksiądz Kazimierz Klaban.


Dzisiaj również, zebrana podczas mszy „taca” została przekazana do puszek wolontariuszy, którzy zostali zaproszeni do kościoła. I choć dzielenie się z bliźnim, zwłaszcza tym słabszym i potrzebującym, jest zapisane w kanonie religii chrześcijańskiej, a udzielanie finansowej pomocy nie powinno nikogo dziwić, gest księdza Klabana nadal jest niestandardowy.


W ubiegłym roku w ślady księdza Kazimierza Klabana poszedł jeszcze jeden ksiądz z parafii polsko – katolickiej z Żółkiewki na Lubelszczyźnie.  Dlaczego tylko jeden?

 

Trudno mi powiedzieć. Nie wiem. Ja nie uważam, że robię coś nadzwyczajnego. Zachowuję się tak, jak zostałem tego nauczony w seminarium i w domu. Czyli szacunku do drugiego człowieka. Ja nie chce być księdzem 45 minut. Ja chcę być księdzem 24 godziny na dobę

- wyznaje ksiądz Klaban.  


Co spowodowało, że ksiądz stał się bohaterem mimo woli?

 To było zupełnie spontaniczne. To musi przyjść moment w życiu człowieka. Byłem po udarze. Jak leżałem w szpitalu, przed oczyma stanęły mi te serduszka WOŚP, i jak w telewizji zaczęły pokazywać się reklamy 26. Finału WOŚP, pomyślałem dlaczego nie zrobić czegoś więcej niż, jak wszyscy, na ulicy wrzucać do puszki wolontariuszy?  I tak to się stało

- dodaje.


Koszyk, do którego ksiądz zbierał ofiarę od wiernych wypełniony był banknotami i bilonem. Całość została mniej więcej równo podzielona na trzy puszki wolontariuszy. Jaka to była kwota? Nie wiadomo, ponieważ ksiądz postanowił, że nie będzie tego sprawdzał. Na pewno wartość  odczują dzieci, które skorzystają ze sprzętu zakupionego m.in. z tych pieniędzy.


Parafianie podzielają entuzjazm i spojrzenie księdza w tej kwestii.

 To jest trzeci rok, kiedy ksiądz z Radą Parafialną ustalili, że będziemy się zrzucać na wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy. No i oczywiście jesteśmy z tego bardzo, bardzo zadowoleni, że nasze pieniądze pójdą na coś konkretnego. Bo wszystkie dzieci są nasza, niezależnie od tego z jakiej partii są rodzice, z jakiego kościoła

– mówi pani Renata.

Po raz kolejny gramy dla WOŚP razem z naszym kościołem. Mam dwoje dzieci, na szczęście zdrowych, ale rozumiem, że nie wszyscy rodzice mają tyle szczęścia

– dodaje pani Andżelika.
 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Galeria / Kościół Dobrego Pasterza w Elblągu dla WOŚP ( zdjęć 24 )
Dodano: 2020-01-12 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ Jurek
  Niedziela, 12.01

  I już nasz Kochany Kłębek na pierwszych stronach.dzięki Panu Owsiakowi i mamonie. Jurek.jesteś oooowtuwielki

 2. 2
  +12
  ~ K
  Niedziela, 12.01

  Aż miło się czyta :)

 3. 3
  --14
  ~ Bolo
  Niedziela, 12.01

  Czy ktoś mi wreszcie wytłumaczy o co tu chodzi z tym zbieraniem ?

 4. 4
  +14
  ~ A
  Niedziela, 12.01

  fajnie, w koncu DOBRA INFORMACJA

 5. 5
  --15
  ~ A
  Niedziela, 12.01

  I już rośnie nam następny celebryta.Powinien podziękować Panu Owsiakowi i dac jeszcze coś od siebie a nie tylko co inni przyniosą.

 6. 6
  --11
  ~ Jayaman
  Niedziela, 12.01

  Jak juz piaty raz ten kosciol wspiera WOŚP, to może warto wreszcie się nauczyć, jak sie poprawnie pisze nazwę "polskokatolicki"...

 7. 7
  --4
  ~ DDr
  Poniedziałek, 13.01

  I znowu marni ludzie komentują.

 8. 8
  --4
  ~ Thor
  Poniedziałek, 13.01

  Widzicie ludziska nawet ksiądz kleban naszego Pana Jurka Owsiaka karmi .Takim trzeba być inteligentnym człowiekiem .Patrzcie i uczcie się od Mistrza

 9. 9
  +5
  ~ Nowa chcąca dołączyć
  Poniedziałek, 13.01

  Bardzo chciałabym dołączyć do Kościoła, którego Księdzem jest człowiek o gołębim sercu. Co zrobić, by stać się parafianką tego kościoła?

 10. 10
  +6
  ~ kol
  Poniedziałek, 13.01

  A co na to księża rzymsko-katolccy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.