Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

14 lutego zatańczą przeciw przemocy. One Billion Rising po raz piąty w Elblągu

13.02.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
14 lutego zatańczą przeciw przemocy. One Billion Rising po raz piąty w Elblągu
Fot.Ryszard Biel
One Billion Rising odbędzie się w Elblągu po raz piąty. Grupa kobiet ponownie zatańczy przeciw przemocy. Wczoraj odbyła się pierwsza próba generalna.
 
Inicjatywę One Billion Rising rozpoczęto w naszym mieście pięć lat temu. - W różnych państwach na świecie kobiety zaczęły tańczyć przeciw przemocy. Ta inicjatywa dotarła też do Polski. Teraz tańczą u nas w prawie wszystkich większych miastach – opowiada Jadwiga Król, współorganizatorka elbląskiej akcji One Billion Rising.
 
 
To piękna inicjatywa. Poprzez taniec zwracamy uwagę na ważny problem. Na świecie jest tak wiele zła i nie można być wobec tego obojętnym. W tym roku tańczymy przeciw przemocy seksualnej. „Nie” to znaczy „nie”! Nie ma prawa dochodzić do gwałtów!
 
- podkreśliła Jadwiga Król.
 
Poprzez taniec kobiety chcą wyrazić jasne przesłanie. - Jakakolwiek przemoc jest złem. Nie ma usprawiedliwienia. Gwałt to jest gwałt. Kobieta zgwałcona to kobieta zatracona, która nie może się pozbierać po tak traumatycznym przeżyciu. To z nią zostaje do końca. Musimy walczyć o swoją godność – stwierdziła Jadwiga Król.
 
Zamiast wychodzenia na ulicę z transparentami czy pisania postów na portalach społecznościowych tym razem wybrano taniec. - Pokazujemy, że moje ciało należy do mnie. Chodzi o to, żeby każdy zrozumiał, że nie jest usprawiedliwieniem mówienie o zbyt krótkiej spódnicy, zbyt dużym dekolcie czy jakimś ruchu, który wykonała kobieta. Nic nie daje prawa do gwałtu! - dodała Jadwiga Król. - W pokojowy sposób zwracamy uwagę na problem i mówimy „szanujcie nas”.
 
Nie tylko elblążanki biorą udział w tym wydarzeniu, ale także mieszkanki m.in. Jelonek, Jegłownika czy Markus. - Jestem aktywną kobietą i uczestniczką Kongresu Kobiet od kiedy powstał. Kongres Kobiet zaangażował się w tę inicjatywę, więc i ja, jak i moje koleżanki chciałyśmy wziąć w tym udział – opowiada Halina Kalinowska.
 
 
Są z nami mieszkanki nie tylko naszego miasta, ale także mniejszych miejscowości, wsi w naszej gminie. Bardzo się z tego cieszymy, bo dzięki tej inicjatywie mogą się wypowiedzieć. Nie wiemy ile dokładnie będzie nas tańczyło, ale ostatnio miałyśmy ok. 50 chętnych kobiet
 
– mówiła Jadwiga Król.
 
- Ta inicjatywa jest bardzo ważna, Pokazuje kobietom na świecie, że nie wolno się bać mówić o przemocy. Manifestujemy przeciwko przemocy. Chcemy, by o tym mówiono. Tego tematu nie można lekceważyć. Przemoc dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – zaznaczyła Halina Kalinowska.
 
Wczoraj, 10 lutego odbyła się pierwsza próba generalna. - Uczestniczki tego wydarzenia są niesamowite – przyznaje instruktorka tańca Iwona Anuszek-Azizi, która uczy choreografii. - Układ jest ogólnoświatowy. Wszędzie tańczony jest tak samo. Tańczymy ok. 5 minut. Kobiety sprawują się bardzo dobrze. Za każdym razem jest dużo pozytywnej energii.
 
- Bardzo chcemy podziękować Iwonce, która prowadzi wszystkie nasze próby. Robi to w czynie społecznym i dzięki niej udaje nam się wszystko skoordynować – przyznała Jadwiga Król.
 
Czy to wydarzenia, zdaniem uczestniczek daje wymierne rezultaty?
 
Moim zdaniem tak. Młodzi ludzie zaczynają patrzeć na to inaczej. Patrzą, że babcia, mama czy koleżanka nie boją się mówić o tym problemie. Kiedyś kobiety były same, zdane same na siebie. Teraz jest rozwój. Mamy internet, media i takie inicjatywy jak ta
 
– podkreśliła Halina Kalinowska.
 
Efekty prób będzie można zobaczyć już w piątek (14.02.), o godz. 17.00, w CSE Światowid. - Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby z nami zatańczyć, to i tak zapraszamy wszystkich, którzy nas popierają. Zapraszamy kobiety i mężczyzn – zaznaczyła Jadwiga Król.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Taniec próba ( zdjęć 40 )
Dodano: 2020-02-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Dramat
  Wtorek, 11.02

  Same babcie. Szkoda, że nie tańczą jakieś młode laski

 2. 2
  +10
  ~ B.
  Wtorek, 11.02

  Zastanawiam się w jaki sposób ów taniec przemocy zapobiega? Zmęczą się i mniej biją innych?

 3. 3
  +2
  ~ tanololo
  Wtorek, 11.02

  Czy znów będą podziały na dwie grupy?

 4. 4
  --1
  ~ WAL
  Wtorek, 11.02

  Brawo dla wszystkich Pań !!!

 5. 5
  --3
  ~ J.
  Wtorek, 11.02

  Brawo drogie Panie! Gratuluję odwagi i chęci. Trzymam kciuki za udany występ.

 6. 6
  +1
  ~ Belli
  Środa, 12.02

  Żenada,co taniec ma do przemocą ? Kongresy itp.A mężowi rogi rosną, nie chcę obrażać wszystkich, ale biorąc udział w takich zgrupowaniach trzeba się trzymać pewnych zasad.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.