Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląski Ratusz Starego Miasta

02.02.2006, 11:19:52 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski Ratusz Starego Miasta

Ratusz był najważniejszą świecką budowlą średniowiecznego miasta. Mimo tego nie był to obiekt budowany w pierwszej kolejności.

Początkowo siedziba władz miasta mieściła się w kamienicach przy rynku. Dopiero po okresie gospodarczego rozwoju, często kilkadziesiąt lat po uzyskaniu praw miejskich, decydowano się na budowę odrębnej siedziby władz miasta.

Ratusz Starego Miasta w Elblągu powstał na początku XIV wieku. Został usytuowany przy Starym Rynku, naprzeciwko kościoła św. Mikołaja. Budowę wieży ukończono w roku 1332, a w roku 1556 dokonano przebudowy obiektu w duchu renesansowym.

Ratusz pełnił swoją funkcję do tragicznego dnia 26 kwietnia 1777 roku, kiedy od uderzenia pioruna zapalił się kościół św. Mikołaja. Pożaru nie udało się opanować i przeniósł się na sąsiednie zabudowania. Ratusz spłonął. Trwały dyskusję nad jego odbudową. W mieście stworzyły się dwa stronnictwa. Jedno, związane z dawnym patrycjatem, zamieszkujące Stary Rynek i okoliczne ulice, nalegało na odbudowę ratusza na dawnym miejscu.

Drugie, składające się głównie z „nowej” arystokracji, związanej często z nową władzą (jak wiadomo Elbląg od 1772 roku był w granicach państwa pruskiego), zamierzało skorzystać z okazji i przenieść najważniejszy budynek miasta w inne miejsce. Właśnie ten drugi pomysł został zaakceptowany przez władze pruskie, którym również zależało na zmianach w Elblągu i w latach 1779-1782 powstał nowy ratusz Starego Miasta, usytuowany na tzw. Nowym Rynku – potem Placu Fryderyka Wilhelma. Obecnie jest to Plac Słowiański. 

W latach 1891-1894 przebudowano obiekt, a właściwie wybudowano w tym samym miejscu zupełnie nowy budynek ratusza z charakterystycznymi wieżami, znany z wielu przedwojennych widokówek. W czasie działań wojennych został spalony.

Po wojnie częściowo odbudowany, pełnił początkowo funkcję hotelu robotniczego „Zamech-u”, a w latach 80-tych XX wieku został „przerobiony” na hotel wielogwiazdkowy (z tą ilością gwiazdek też różnie bywało).

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Elbląski Ratusz Starego Miasta ( zdjęć 7 )
Dodano: 2004-10-28 | _INFO_ELBLAG_PL

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ bo
    Czwartek, 02.02

    Napiszcie też jak wygląda sytuacja z planowaną budową nowego ratusza na Starym Rynku

  2. 2
    0
    ~ elblazak
    Czwartek, 02.02

    Planowane jest chyba postawienie tego ratusza. Co do projektow ogloszanych przez taki jesten portEl na budowe, to prezentowane byly niezbyt ciekawe projekty. A ratusza ma myc odbudowany, ma przypominac ten z XVIII wieku. Po co tworzyc historie na nowo. Wezmy stara pocztowke, ktora posiada nawet taki szary czlowiek i odbudujmy go, bo obecny teraz straszy nam turystow.

  3. 3
    0
    ~ enuncj.
    Czwartek, 02.02

    D. hotel "Zamechu", późniejszy Hotel "Elzam", a obecnie Hotel Gromada, to budowla dużo poźniejsza, bowiem powstała w 1930 roku jako częściowe uzupełnienie pomieszczeń dla stojącego obok ratusza, a przede wszystkim dla elbląskiej policji (Polizei-Präsidium) - z wejściem głównym od strony ul. Giermków. Swego czasu, a także i obecnie, każde szanujące się miasto ma hotel swego imienia. Tak było przed wojną w Elblągu, gdzie był "Hotel Stadt Elbing", tak jest np. w dzisiejszym Gorzowie Wlkp., gdzie jest "Hotel Gorzów". Były to na ogół (i są obecnie) dość ekskluzywne hotele, gdyż nazwa zobowiązywała i promowała. Czy w Elblągu możemy zrobić podobnie ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0161221027374