Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dlaczego mamy płacić za parkowanie w niedostosowanych do tego miejscach? Elblążanin ze skargą u wojewody

17.06.2015, 15:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego mamy płacić za parkowanie w niedostosowanych do tego miejscach? Elblążanin ze skargą u wojewody
Fot. Adrian Sajko

Elblążanin skierował pismo do wojewody chcąc zwrócić jego uwagę na źle oznakowane i niedostosowane parkingi należące do Strefy Płatnego Parkowania. -  Wzywam Pana do usunięcia naruszenia prawa na terenie miasta Elbląga – czytamy w piśmie skierowanym do Mariana Podziewskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego.

- Sprawuje Pan nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych, publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, a także wewnętrznych położonych w strefach ruchu lub strefach zamieszkania na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Wzywam Pana do usunięcia naruszenia prawa na terenie miasta Elbląga polegającego na bezprawnym pobieraniu opłat za postój w wyznaczonych strefach płatnego parkowania (…) bez prawidłowo wykonanych i oznaczonych miejsc postojowych wyznaczających poszczególne miejsca postoju na obszarze objętym strefą płatnego parkowania – zaznacza Rafał Maszka, autor pisma.

Na co elblążanin chciał zwrócić uwagę? - Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Infrastruktury i Rozwoju, miejsce dla postoju pojazdu powinno być oznakowane znakiem pionowym i poziomymi, i tylko takie wyznaczenie miejsca obliguje do uiszczenia opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania – stwierdza Rafał Maszka.

Według ustawy, opłata w SPP powinna być pobierana jedynie za parkowanie w wyznaczonym miejscu. - Opłatę wolno pobierać jedynie wtedy, gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce spełniające określone przez  przepisy prawa warunki – zauważa elblążanin. - ,,Wyznaczone miejsce” w strefie płatnego parkowania to nie to samo co ,,obszar strefy płatnego parkowania” W obszarze strefy płatnego parkowania bowiem winny być wyznaczone zgodnie z przepisami prawa miejsca, na których za postój pobierana jest opłata.

Rafał Maszka winą za taki stan rzeczy obarcza władze miasta.

To Prezydent Miasta Elbląg zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w Elblągu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. To Prezydent Miasta Elbląg zatwierdza projekt organizacji ruchu. W jaki sposób zatwierdzono projekty organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania na terenie miasta Elbląga zdając sobie dobrze sprawę, iż są to działania niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa, na które się powyżej powołuję. Kto tworzył taką fikcję i kto z imienia i nazwiska ją zatwierdzał?

- pyta elblążanin.
 
Nie tylko to jednak martwi elblążanina. - Zgodnie z przepisem § 85 ust. 2 rozporządzenia Minitrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. (Dz. U. Nr 170, poz. 1393 z późn. zm.) znaki drogowe poziome są barwy białej lub żółtej – przypomina Rafał Maszka. - Oznakowanie poziome winno być wykonane w myśl przepisów pkt 1.3 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. W Elbląga nagminnie łamane są obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa!

Zasady dotyczące SPP są takie same w przypadku, jeśli znajduje się ona na Starówce. - W strefie płatnego parkowania znajdują zastosowanie przepisy o ruchu drogowym bez względu na to czy jest to droga publiczna położona w określonej dzielnicy miasta, na przykład Starego Miasta, lub wyłożona zabytkową kostką brukową czy też asfaltowa droga publiczna – podkreśla elblążanin. - Wobec powyższego jeśli żaden przepis ustawy nie wyłącza stosowania przepisów o ruchu drogowym w zakresie starych miast, zabytkowych bruków to wszystkie wymagania wynikające z tej ustawy oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie mają  zastosowanie. Nie można udawać, że tak nie jest. Jako mieszkaniec Elbląga zauważam, iż od pewnego czasu w naszym mieście mnożą się tak zwane strefy płatnego parkowania z tak zwanymi wyznaczonymi miejscami postojowymi na podstawie projektów organizacji ruchu, które zgodne są z obowiązującymi przepisami prawa jedynie na papierze.


Czego Rafał Maszka oczekuje od wojewody? - Zwracam się do Pana Wojewody jako sprawującego nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, na terenie województwa warmińsko-  mazurskiego oraz organu, zajmującego się przestrzeganiem prawa w szeroko pojętym aspekcie nie znajdując zrozumienia w urzędnikach i władzach ,,swojego” miasta o doprowadzenie wyżej opisanej sytuacji do zgodności z obowiązującym prawem i zareagowanie na łamanie prawa przez te władze – zaznaczył.

Jakie stanowisko zajmie wojewoda i czy zmieni ono cokolwiek w kwestii opłat za parkowanie w miejscach oznaczonych a nieprzystosowanych do parkowania? O decyzji wojewody poinformujemy, gdy otrzymamy jego odpowiedź.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ powiec
  Środa, 17.06

  Jak się ludzie dadzą nabrać na kłamstwa pislamu to następnym wojewodą będzie Jarosław Pisdziewski!;)

 2. 2
  +5
  ~ Yeti
  Środa, 17.06

  A my elblążanie jak stado baranów dalej płacimy za źle wyznaczone miejsca postojowe. Gdzie podział się Duch w Narodzie. Gdzie obywatelskie nieposłuszeństwo z lat 70 i 80. Co ta władza z nami zrobiła??? A urzędnicy się nam w żywe oczy śmieją! Patrz artykuł o strefach na portelu sprzed miesiąca. Żenada!!!

 3. 3
  +6
  ~ cornick
  Środa, 17.06

  Ten parking przy pożalsięboże ulicy Kumieli to kpina w żywe oczy, kpina z kierowców i z pieszych, którzy zmuszeni są chodzić nie po wąziutkim chodnikopodobnym kawałku, a po ulicy, ze względu na zaparkowane samochody! Nie będę cytować za KD kiedy dozwolone jest parkowanie na chodniku, w tym wypadku przestrzeganie tego przepisu jest niemożliwe gdyż szer. chodnika to ok. 1 metr! Ulica Kumieli to klepisko, które po deszczu zamienia się w breję nie do przebrnięcia. To starówka jest, jakby się kto pytał.

 4. 4
  +1
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 17.06

  Takie ,,kwiatki" to również na ,,ulicach" Wieżowa, Rybacka, Studzienna i inne. Za co my właściwie płacimy? Kto poświadczył nieprawdę w projektach stref płatnego parkowania? Sam Prezydent, czy Jego urzędnicy? Czy taki urzędnik przed podpisaniem projektu widział ,, ulicę" Kumieli Gdzie kontrole tych Pożal się Boże ,,stref"

 5. 5
  +7
  ~ Rafał Maszka
  Środa, 17.06

  Szanowni Mieszkańcy nie dajcie się oszukać metodą na Prezydenta. Wszystkie opłaty winne być zwrócone . Nie możemy być traktowani jak barany.

 6. 6
  --6
  ~ Mieszkanka 39
  Środa, 17.06

  Malowanie bruku na biało na Starym Mieście to jakiś koszmar. Przecież to zabytkowe ulice. Trzeba rozważyć, nie pobieranie opłat w tych miejscach. W całym mieście są pomalowane pasy na płatnych miejscach, a na Starym Mieście ze względów zabytkowych nie i słusznie. A mam pytanie czy Pan Rafał Maszka zwrócił się najpierw z tym do Pana Prezydenta i jaką otrzymał na piśmie odpowiedź, czy od razu naskarżył na swoje rodzinne miasto. Chodzi o wybory jesienne czy dobro miasta i mieszkańców ? Trzeba najpierw rozmawiać.

 7. 7
  +8
  ~ Do Mieszkanki 39
  Środa, 17.06

  Znaków na jezdni nie ma ale płacić trzeba. Motto Michała Góreckiego, specjalisty ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu, który administruje SPP. ,,Opłaty w strefie na starówce nadal więc będą pobierane. Osobom, które się z tym nie zgadzają, pozostaje droga sądowa." To dla Pani Mieszkanki 39 odpowiedź na pychę elbląskich ,,urzędników" Cytaty z artykułu portelu z 19 maja 2015r. I co, brak reakcji Prezydenta na wypowiedź podległych mu służb. To gdzie miał iść? Konia z rzędem dla Pani Mieszkanki jak na tym piachu na zdjęciu pomaluje Pani znaki poziome. A takich kwiatków w Elblągu pełno. Zabytkowy piach. Poczytaj poniżej cornica. Dobre,dobre.

 8. 8
  --7
  ~ Belzebub z Torunia
  Środa, 17.06

  I na co ten palikociarz Maszka liczy z tą sztuczną, przedwyborczą aktywnością? Na listy Kukiza i tak się nie dostanie.

 9. 9
  --2
  ~ Kierowca
  Środa, 17.06

  Na Kumieli to i tak nikt nie parkuje, obok jest darmowy parking przy muzeum. Mieszkańcy Starego Miasta parkują za darmo wszędzie ponieważ mają darmowe abonamenty. Jeśli zniesiemy opłaty na Starym Mieście to będzie tak jak kiedyś, nie będzie gdzie zaparkować, Ale z drugiej strony to decyzja Prezydenta, trzeba to rozważyć. Nie wiem jak budżet miasta pokryje tę stratę. Malować czy nie malować na bruku ? W Gdańsku o ile pamiętam nie ma namalowanych białych pasów na Starym Mieście. A Pan Rafał Maszka pewnie szuka swojego miejsca w polityce. Ruch Palikota (Twój Ruch) raczej nie wejdzie do parlamentu. Trzeba go i jego wypowiedzi uszanować, każdy ma prawo. Ale moim zdaniem jeśli się na kogoś skarży to trzeba go najpierw wysłuchać i jego argumenty, a potem skarżyć i pisać o tym publicznie.

 10. 10
  --11
  ~ Xxx
  Środa, 17.06

  Panie Maszka: skoro uważa Pan, że miejsca, o których Pan pisze nie są miejscami wyznaczonymi do parkowania, to nie może Pan w ogóle parkować na starówce, gdyż jest to "strefa zamieszkania" a w tej można parkować tylko w wyznaczonym miejscu. Czy o to Panu chodzi, aby nie można było parkować na starówce. Gratuluję. I jeszcze jedno, od czasu wprowadzenia opłat za parkowanie wreszcie są miejsca do parkowania

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.