Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Przeżyjmy to po raz pierwszy - służby mundurowe Elbląga zapraszają na festyn

15.05.2012, 08:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
Przeżyjmy to po raz pierwszy - służby mundurowe Elbląga zapraszają na festyn
Fot. st. chor. Sławomir Tessar

Musztra ułańska, cięcie samochodów, pokazy umiejętności psów służbowych Straży Granicznej, działań patrolu saperskiego i drużyny bojowej Straży Pożarnej. To tylko część z atrakcji „Festynu Mundurowego” organizowanego przez 16 Batalion Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej, Państwową Straż Pożarną oraz Straż Graniczną w Elblągu. - Chcemy pokazać mieszkańcom służby mundurowe w sposób atrakcyjny, zabawowy i edukacyjny - mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

 
 
W maju swoje święta obchodzą w Elblągu służby mundurowe – strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze 16 Batalionu Dowodzenia. Z tej okazji wspólnie organizują „Festyn Mundurowy” dla mieszkańców Elbląga i okolic. Impreza odbędzie się w piątek, 18 maja w godzinach 11.00 – 16.30 na terenie Ośrodka Szkolenia 16 Batalionu Dowodzenia u zbiegu ulicy Królewieckiej i Alei Piłsudskiego. Będą pokazy walki wręcz, występ Orkiestry Wojskowej, nie zabraknie tradycyjnej grochówki. Dla wszystkich są również przygotowane konkursy i konkurencje sprawnościowe. Poprowadzą je uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, w którym działa klasa z innowacją Straż Graniczna. To jednak nie koniec atrakcji. 
 
 
- W festynie weźmie udział Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, bardzo zasłużony i znany w całej Polsce. Będzie można obejrzeć specjalny pokaz musztry w ich wykonaniu, ale też wsiąść na ułańskiego konia, potrzymać szablę i na chwilę przenieść się w tamte czasy – informuje mjr Zbigniew Tuszyński. Ponadto 16 Batalion Dowodzenia przygotował pokaz działania patrolu saperskiego. Jak zauważył mjr Zbigniew Tuszyński, to propozycja bardzo na czasie: – Nawet w minionym tygodniu w Elblągu przy ul. Pocztowej natrafiono na niewybuchy. Przyda się więc aspekt edukacyjny, jak postępować w przypadku takiego znaleziska. Oprócz tego drużyna rozpoznania skażeń zademonstruje sposób postępowania w wypadku ataków chemicznych, pokażemy też sprzęt łączności, będzie pokaz ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy – dodaje rzecznik prasowy 16 PDZ. 
 
Ofertę atrakcji dla uczestników festynu uzupełnią elbląscy strażacy. - "Festyn Mundurowy" jest tak pomyślany, aby pokazać szczególnie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, w jaki sposób pracujemy. Przygotowujemy między innymi pokaz ratownictwa technicznego, w którym będzie cięty samochód – mówi kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. - Zaprezentujemy też sprzęt, którym dysponujemy. W tym roku obchodzimy 20-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej. Chcemy pokazać co zmieniło się przez te lata, a nie mamy się czego wstydzić – dodaje kpt. Przemysław Siagło.  
 
W przygotowanie festynu włączyli się również elbląscy pogranicznicy. - Zaprezentujemy pokaz wyszkolenia psów służbowych. Wszyscy mieszkańcy będą mogli przyjrzeć się sprzętowi i pojazdom, także tym specjalistycznym, z których na co dzień korzystają funkcjonariusze – zapowiada st. chor. Lidia Osik z placówki Straży Granicznej w Elblągu.
 
Piątkowy termin tegorocznego "Festynu Mundurowego" został wybrany głównie z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych i przedszkolnych, do których zostały wysłane osobne zaproszenia. Zdecydowały też względy organizacyjne. - Zarówno Straż Pożarna, Straż graniczna jak i wojsko są instytucjami zawodowymi. Zgodnie z Kodeksem Pracy przepracowane nadgodziny trzeba funkcjonariuszom zrekompensować – wyjaśnia rzecznik prasowy 16 PDZ. I przekonuje:  - Organizowaliśmy wcześniej takie święta w sobotę, zdarzało się również w niedzielę i w środku tygodnia. Frekwencja na wszystkich była w zasadzie taka sama. 
 
- To pierwsza wspólna inicjatywa służb mundurowych Elbląga, ale myślę, że nie ostatnia – podsumowuje mjr Zbigniew Tuszyński.  - Chcielibyśmy, aby "Festyn Mundurowy" stał się doroczną tradycją Elbląga. 
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ jan
  Wtorek, 15.05

  dla kogo ten festyn?? chyba dla bezrobotnych!!!

 2. 2
  --3
  ~ Jarek
  Wtorek, 15.05

  W piątek od 11,00 do 16,30. Wezmę wolne u szefa. Nie zaprowadzę synka do przedszkola a córki nie puszczę do szkoły. Na pewno będę na tym festynie. Śmiech.

 3. 3
  +3
  ~ Jah
  Wtorek, 15.05

  Mam wrażenie, że to jest festyn dla bezrobotnych / emerytów, albo ma to na celu ograniczenie ilości przybyłych osób do minimum, żeby się za dużo nie napracować... Kto normalnie pracujący, posiadający dzieci przyjdzie na ten festyn??? Chyba, że chodzi o szkoły i przedszkola, w zorganizowanych grupach, które podczas egzaminów maturalnych nie mają co zrobić z wolnym czasem. BZDURA MIESIĄCA!!!

 4. 4
  +2
  ~ gdziejażyję
  Wtorek, 15.05

  rozumiem że mundurowi nie mogą się przepracowywać, przecież wcześniejsze emerytury i każde zwolnienie lekarskie 100% płatne to za mało. trzeba zrobić festyn w swoich godzinach pracy żeby przeciętny Kowalski nie mógł przyjść z rodziną.....proponuję pomysłodawcy nagrodę za pomysłowość...oczywiście 100% płatną

 5. 5
  +1
  ~ bbb
  Wtorek, 15.05

  Jak zwykle narzekają Ci którzy i tak nigdy nigdzie nie przychodzą . Resztę zapraszamy .

 6. 6
  +3
  ~ EBlinger
  Wtorek, 15.05

  do bbb......jaką Resztę.....bezrobotnych, na zwolnieniach czy tych którzy wezmą dzień wolnego z pracy żeby odwiedzić super festyn- totalny brak mózgu przy ustalaniu terminu i godziny festynu...ale może to zamierzone żeby za dużo ludzi się nie kręciło i żeby nie było za dużo roboty

 7. 7
  0
  ~ 2a
  Wtorek, 15.05

  Na poligon trepy, bo płacę na was! Festynów się zachciało...

 8. 8
  +2
  ~ bbb
  Wtorek, 15.05

  Festyn jak wynika z treści skierowany jest do grup zorganizowanych ( czytaj szkoły , przedszkola) jak nie potraficie czytać ze zrozumieniem to Wasz problem , zrobić coś to i tak dla was za mało , zawsze znajdą się tacy którym wiecznie nic nie pasuje, skoro macie czas pisać głupoty w internecie w czasie pracy , to równie dobrze możecie spędzić ten czas z dzieckiem skoro tak dbacie o jego dobro.Zaproszeni zostali wszyscy , tylko od Was zależy czy przyjdziecie. Jak będą koncerty w Elblągu to też będziecie mieli pretensje że są w czasie waszych godzin pracy ? Do 2a - podaj numer konta to Ci oddam te pieniądze które na mnie płacisz.

 9. 9
  --1
  ~ tom
  Wtorek, 15.05

  festynu sie im zachcialo wystarczy ze na ich geby na miescie sie napatrze

 10. 10
  0
  ~ qw
  Wtorek, 15.05

  A dlaczego nie zrobiliście w poniedziałek?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4482159614563