Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Gospodarka w Elblągu. Mieszkańcy szukają rozwiązań dla Strategii rozwoju Elbląga 2020+

09.05.2012, 07:30:53 Rozmiar tekstu: A A A
Gospodarka w Elblągu. Mieszkańcy szukają rozwiązań dla Strategii rozwoju Elbląga 2020+
fot. AS

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyło się ósme z cyklu spotkań z mieszkańcami, w trakcie których poruszane są tematy z najważniejszych obszarów życia naszego miasta. Tym razem temat dotyczył stanu elbląskiej gospodarki i przedsiębiorstw istniejących w mieście.

Dokument „Analizy społeczno-gospodarczej” w podtemacie „Gospodarka” nakreślił m.in. statystykę danych GUS, które pokazują, że na koniec 2010 roku w Elblągu były zarejestrowane 12 793 podmioty gospodarki narodowej z czego dokładnie 12 117 to mikro przedsiębiorstwa zatrudniające maksymalnie 9 pracowników. Wzrost liczby podmiotów nastąpił zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. W 2010 roku najwięcej podmiotów gospodarczych prowadziło działalność związaną z handlem (23,8%). Druga co do wielkości branża to obsługa rynku nieruchomości (13,2%). Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 607 przedsiębiorstw elbląskich w ramach projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu „WYŻSZE KOMPETENCJE – SKUTECZNIEJSZE DZIAŁANIE” wskazuje, że niemal wszystkie działające w Elblągu przedsiębiorstwa (96%) bazują na kapitale polskim. Kapitał głównie zagraniczny ma zaledwie co setna badana organizacja, natomiast mieszany – jedna na trzydzieści. Informacje uzyskane w trakcie badania na temat szacowanych rocznych obrotów przedsiębiorstw w Elblągu pozostają w zgodzie z danymi na temat wielkości elbląskich przedsiębiorstw – niewielkie firmy miały zazwyczaj obrót niższy niż 300.000 złotych rocznie (43% badanych). Co trzeci przedsiębiorca, który zgodził się na podanie swojego zeszłorocznego obrotu deklaruje jednak, że było to więcej niż 900.000 złotych. Co czwarta firma natomiast miała obroty w zakresach „średnich” – pomiędzy trzysta a dziewięćset tysięcy złotych. Więcej informacji zawartych w "Analizie społeczno-gospodarczej" w podtemacie "Gospodarka" znajdują się na stronie

Prowadząca wczorajsze spotkanie Anita Pawlak, Kierownik Biura Obsługi Inwestora, opowiadała o nowej stronie internetowej Strefa Dobrych Inwestycji powstałej na użytek przedsiębiorców elbląskich i inwestorów. - Strona ta zawiera wszelkie informacje dla tych, którzy chcą założyć swój własny biznes i dla przedsiębiorców już istniejących na rynku. - wyjaśniała Anita Pawlak. - Za pomocą naszej nowej strony chcemy zbierać informacje istotne dla jego odbiorców, chcemy pomóc w odnalezieniu się na elbląskim rynku pracy i w biznesie. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej. W trakcie debaty głos zabrał również dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego, Paweł Lulewicz, prezentując bazę, jaką dysponuje EPT dla potencjalnych przedsiębiorców elbląskich. 

Dla osób, które chcą rozpocząć swój własny biznes w sektorze zaawansowanych technologii, w szczególności dla absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i Politechniki Gdańskiej, jak również innych uczelni o kierunkach informatycznych od 2007 roku uruchomiono Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który już w najbliższym czasie zostanie przeniesiony z obecnego obiektu, w którym się znajduje - Centrum Sportowo-Biznesowego do siedziby Elbląskiego Parku Technologicznego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej.

Wspomniane wyżej badanie na rzecz Powiatowego Urzędu Pacy w Elblągu ukazuje, że przedsiębiorcy elbląscy widzą swoją obecną sytuację raczej pozytywnie. A jak do tych informacji ustosunkowali się mieszkańcy zgromadzeni na wczorajszej debacie? Frekwencja na spotkaniu nie dopisała, co można upatrywać w tym, że informacje o konsultacjach dotarły, jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, do ok. 40 przedsiębiorców. - Jak w takim wypadku miasto ma nadzieję na to, że współpraca pomiędzy nim, a przedsiębiorcami będzie brana na poważnie? - pytał jeden z elblążan przybyły na spotkanie. - Dzięki temu, że przez lata mikro firmy były pomijane przy wszelkiego rodzaju większych konsultacjach i konferencjach, na które zapraszane były tylko duże przedsiębiorstwa i firmy-molochy to teraz, jedną konsultacją, na którą znowu zapraszacie kilkadziesiąt przedsiębiorców z nastu tysięcy obecnych na rynku elbląskim trudno będzie wam i tak odbudować nasze zaufanie. Wnoszę więc o większą współpracę na linii Miasto-Przedsiębiorcy. - powiedział mężczyzna. 

Na wtorkowym spotkaniu elblążanie zwracali również szczególną uwagę na:

- braki w dokumencie "Analizy." realnych i przykładowych problemów, jakie napotykają elbląscy przedsiębiorcy na drodze swoich działalności. Dokument zawiera zbyt dużo statystyk a za mało rzetelnych informacji dokumentowanych np. w instytucji Izby Gospodarczej
- wprowadzenie dla przedsiębiorców i inwestorów bazy lokali dostępnych do wynajęcia, poczynając od lokali miejskich
- szukanie większych szans rozwoju Elbląga wśród przedsiębiorstw elbląskich a nie tylko firm z zewnątrz
- zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnych branż. Wiąże się to w dużej mierze z problemem macoszego traktowania oferty szkół zawodowych na korzyść liceów ogólnokształcących.

Następne spotkanie odbędzie się dziś, 9 maja o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim. Tematem debaty będzie Ochrona zdrowia.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 12

%8.3 %91.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ analityk
  Środa, 09.05

  tłumy po prostu :( ale żaden z urzędników nie ma na celu niczego konsultować, tylko odbębnić przykry obowiązek...gdyby faktycznie komuś tam zależało na dyskusji te krzesła nie byłyby żenująco puste. z fotki wynika, że w mieście mieszka jakieś 10 osób i są to ludzie mediów... niemal wszystkie wskaźniki gospodarcze naszego miasta są fatalne, do tego niska aktywność społeczna i cyrk jakim są lokalne wybory...

 2. 2
  --2
  ~ Cyrk
  Środa, 09.05

  i pseudo analityk piszący pod spodem. A byłes chłopcze drogi na wczorajszym spotkaniu? Błysnąłeś elokwencją i wiedza analityczną? Zmusiłeś do wysiłku intelektualnego obecnych urzędników? Sami mistrzowie ocen i uzalania, ale od siebie w realu nic nie dają.

 3. 3
  0
  ~ eb
  Środa, 09.05

  bo te konsultacje to lipa, trzeba je odbębnić to się to robi, na odwal i byle jak. Należało wysłać zaproszenia do przedsiębiorców i poprosić o opinie i na pewno by przyszli a tak jest to co jest.

 4. 4
  +2
  ~ nein
  Środa, 09.05

  Nawet nie chciało mi się iść na te pseudo konsultacje, po co oglądać prezentacje jak to jets zajebiście w naszym mieście, popatrzmy na bezrobocie, szczególnie liczbe osób która pozostaje bez pracy powyżej 1 roku i więcej. Okazuje się, że w ciągu 2 ostatnich lat ich liczba się podwoiła (dane GUS), mamy ponad 7500 osób z wyższym wykształceniem które pozostawały bez pracy, w ciągu 3 ostatnich lat ich liczba wzrosła o 2500. W Elblągu zarejestrowanych było na koniec roku 2011 ponad 1200 osób poniżej 25 roku życia i 990 osób powyżej 55. Wszystkie wskaźniki makroekonomiczne wskazują na pogorszający się ogólny klimat prowadzenia działąlności. A tu w rozdziale strategii dotyczącym gospodarki Elbląga okazuje się, że jest coraz lepiej. No elbląski fenomen!!! Elbląg zieloną wyspą! HA!

 5. 5
  --1
  ~ Elblążanie mają w dupie urzędasów
  Środa, 09.05

  mamy w d***e urzędasów. Nie rozumiecie, Nowaczyk i inni , ze skoro władza nie szanuje obywateli, mieszkańców naszego miasta, MY ELBLĄŻANIE NIE SZANUJEMY WŁADZY. Odpłacamy Wam tym amym co Wy urzędasy nam, rzucacie kłody pod nogi Elblążanom, to MY ELBLĄŻANIE MAMY WAS URZĘDASÓW Z UM ELBLĄG GŁĘBOKO W D***E .:)

 6. 6
  --1
  ~ NAMAWIAM DO BOJKOTU WSZELKICH DZIAŁAŃ UM ELBLAG
  Środa, 09.05

  BOJKOTUJMY NOGAMI WSZELKIE DZIAŁANIA URZĘDU MIEJSKIEGO W ELBLAGU. Urzędasy wcale nie działają na rzecz miasta i dobru Elblążan , wręcz przeciwnie, by sie utrzymać u władzy. Liczy Nowaczyk na reelekcje, pokażmy solidarnie , ze miejsce Nowaczyka i Lewandowskiego i ich "ekipy specjalistów od wszystkiego " jest miejsce ich na pośredniaku .

 7. 7
  +5
  ~ AntyKomuch
  Środa, 09.05

  Frekwencja oszałamiająca!! Czy nie jest porażka pracowników UM, ze nie potrafią powiadomić i zainteresować mieszkańców do wzięcia w tych spotkaniach? Może nie potrafi władza również przekonać, ze postulaty i wnioski zapisywane na spotkaniach są brane pod uwagę , a nie lądują w koszu? Bylem na kilku spotkaniach i powiem, krótko moderatorzy dyskusji i odpowiedzialni urzędnicy raczej chluby urzędowi nie dali!

 8. 8
  --1
  ~ pies na głupotę
  Środa, 09.05

  cytat z materiału - "na koniec 2010 roku w Elblągu były zarejestrowane 12 793 podmioty gospodarki narodowej z czego dokładnie 12 117 to mikro przedsiębiorstwa zatrudniające maksymalnie 9 pracowników." Komu służy taka informacja, z ktorej wynika, że prawie 110 tys. elblążan na ok. 126 tys. mieszkańców ( w tym dzieci, młodzież, studenci, emeryci i renciści oraz bezrobotni), ma pracę!!! Komu potrzebna jest ta maniuplacja i propaganda!? Jeden z polityków powiedział, że durny naród kupi każda informację. Czy napewno każdy? Oczywiście , że piszę ironicznie, ale gdy społeczeństwo karmi się niehlujnymi analizami, to i ono bzdurnie odpowiada lub pomija rzekome konsultacje. Czy nie uczciwiej byłoby podać faktyczną liczbe zatrudnionych (oceniam na ok. 35 - 40 tys? ) i przyjąć jako wskaźnik strategii?

 9. 9
  --6
  ~ Do AntyKomucha i reszty sfrustrowanych
  Środa, 09.05

  Porażka to jest mówienie bez sensu - powiadomienia (zaproszenia) są wysyłane o czym było już wczesniej mówione. Jak można bardziej zainteresować do uczestnictwa? Chodzic po mieście z kwatkiem i prosić o łaskawe stawiennictwo? Poza tym AntyKomuchu powtarzasz się jak zdarta płyta, nawet nie stać Cie na napisanie nowej opinii tylko kopiujesz starą. Propozycja bojkotu wszystkiego i wszystkich trąci Kononowiczem w najlpeszym wydaniu. Ekspertowi o danych GUS dot. bezrobocia chce powiedzieć, że chyba tabele mu sie pomyliły i stąd to podwojenie ilości - nie wsytarczy napisać że się studiowało poważne dane, trzeba je jeszcze umieć czytać ze zrozumieniem.

 10. 10
  --1
  ~ ona
  Środa, 09.05

  pies na głupotę- nie każde z 12 117 mikro przedsiebiorstw zatrudnia po 9 pracownikow!!! niektore mikro firmy to przedsiebiorstwa jedno, dwu, kilku osobowe.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2209279537201