Wtorek, 25.02.2020, Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Prawie 200 żołnierzy m.in. z 16 PDZ powróciło dziś z Afganistanu

12.04.2012, 13:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Prawie 200 żołnierzy m.in. z 16 PDZ powróciło dziś z Afganistanu
Foto: st. chor. Sławomir Tessar

Rozpoczęła się  rotacja żołnierzy X i XI Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Trzon powracającej, X zmiany stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Z rejonu i do rejonu misji trzeba „przerzucić” prawie 2500 żołnierzy, dlatego też rotacja jest rozłożona w czasie i wymaga bardzo dokładnego i precyzyjnego przygotowania i wykonania tej operacji m. in. pod względem logistycznym. Przyloty do kraju odbywać się będą w większości na gdańskie lotnisko Rębiechowo. Każdy przylot wymaga pełnego zgrania przedsięwzięć związanych z odprawą celną i paszportową,  transportem żołnierzy, broni i bagażu z lotniska do Elbląga a dalej do Giżycka, Bartoszyc, Braniewa i innych miast garnizonowych.  Za przygotowanie transportu lotniczego odpowiada strona amerykańska. Transport odbywa się samolotami „Boening 767”.

Dziś, tj. 12 kwietnia 2012 roku, w godzinach rannych nastąpił przylot z rejonu pełnienia misji jednej z pierwszych grup żołnierzy X Zmiany. Na pokładzie „Boeninga” powróciło do kraju z Afganistanu prawie 200 żołnierzy. Powracających do ojczyzny, na gdańskim lotnisku powitał Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, który podziękował żołnierzom za wzorowe wykonywanie zadań w rejonie misji.

Rotacja żołnierzy X Zmiany, którzy zakończyli swoją służbę w Afganistanie, potrwa do pierwszych dni maja.

Żołnierze powracający z misji przemieszczą się do swoich macierzystych jednostek wojskowych. Tam czekają ich m. in. szczegółowe badania lekarskie zakończone orzeczeniem komisji lekarskiej oraz zasłużony wypoczynek w gronie rodzin i najbliższych.

 


mjr Zbigniew Tuszyński

 

Oceń tekst:

Ocen: 9

%22.2 %77.8
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ EG1
  Czwartek, 12.04

  Dobrze, że wrócili cali i zdrowi.

 2. 2
  --2
  ~ Ania
  Czwartek, 12.04

  Super:) A teraz czeka Was zasłużony odpoczynek!!!

 3. 3
  --2
  ~ Derp
  Czwartek, 12.04

  Witamy, witamy.

 4. 4
  +8
  ~ zachwycony
  Czwartek, 12.04

  chłopaki wrócili z płatnego survivalu ufundowanego za nasze podatki, a teraz dostaną świadczenia socjalne zdrowotne i przywileje kombatanckie także sponsorowane z pieniędzy publicznych

 5. 5
  +8
  ~ Bronek
  Czwartek, 12.04

  Telewizja i gazety informują o naszych stratach ,każdym zabitym lub rannym żołnierzu. Nie informują o naszych sukcesach-ilu Afgańczyków nasi "wyeliminowali" Sadząc z danych o 1,5 mln ofiar wojny afgańskiej musimy w tej statystyce mieć spory udział, po kilkunastu na jednego , dzieci licząc po 0,5 za sztukę. Dobrze nam się chłopcy zasłużyli ,choć z drugiej strony nie rozumiem jakie korzyści odnosi mój kraj z wybijania mieszkańców Afganistanu.Czy będziemy zajmować ich tereny jak Amerykanie kiedyś tereny Indian?

 6. 6
  +6
  ~ dialektyk
  Czwartek, 12.04

  przyjdzie czas zapłaty odszkodowań wymordowanym Afgańczykom

 7. 7
  +2
  ~ Elg.
  Czwartek, 12.04

  Oni zarobili kasę zrobią kariery a co my jako sponsorzy tej eskapady będziemy mieli?

 8. 8
  +2
  ~ yia
  Czwartek, 12.04

  okaże się co będziemy z tego mieli, jak nas zaskoczy zagrożenie. Wtedy Elg., zachwycony i Bronek chwycą za broń i będą bronić ojczyzny

 9. 9
  +3
  ~ do~yia
  Czwartek, 12.04

  Po pierwsze jakie zagrożenie chyba że następstwo naszych eskapad Irak Afganistan.Po drugie w 39 widzieliśmy jak panowie oficerowie chwycili za broń niektórzy uderzyli na zachód i do tej pory nie wrócili do kraju a ci co wybrali wschód mieli mniej szczęścia i do tej pory nie możemy się ich doliczyć.Tak czy inaczej naród został sam a nasi żołnierze walczyli o wolność tylko dlaczego nie naszą.Jak widzę co się dzieje obecnie nie było by lepiej.

 10. 10
  --2
  ~ anonim
  Czwartek, 12.04

  juz sie zaczyna zarobili kase,jedz penisie jedenz drugim i tez zarob,po miesiacu pewnie nie bedziecie chcieli tej kasy i tej wycieczki .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.