Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Droga Krzyżowa ulicami Elbląga

05.04.2012, 12:30:41 Rozmiar tekstu: A A A
Droga Krzyżowa ulicami Elbląga
fot. Aleksandra Żyła

Około 5,5 tysiąca wiernych przeszło wczoraj, 4 kwietnia, ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. Mimo niesprzyjającej pogody wielu elblążan postanowiło zatrzymać się w przedświątecznym zabieganiu i poświęcić swój czas na chwilę refleksji. 

- Jest jakiś fenomen w tym, że tylu wiernych chce w Drodze Krzyżowej odkrywać właściwy sens świętowania, który tak często przecieka nam między palcami – zauważa ksiądz prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu Waldemar Maliszewski. - Święta Wielkanocne to nie tylko zajączek i kurczaczek. Wynikają one z konkretnego faktu, który miał miejsce i nieustannie się ponawia. Tym faktem jest ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa.

Elblążanie, z którymi rozmawialiśmy zgodnie podkreślali siłę duchowego przeżycia, jakim jest dla nich uczestnictwo w Drodze Krzyżowej. - W tych niepewnych czasach warto wierzyć w Boga - mówi pani Krystyna, która zdecydowała się uczestniczyć w Drodze Krzyżowej mimo problemów zdrowotnych. - Poczucie wspólnoty jest tu niesamowite. 

- Tak po ludzku potrzebujemy zjednoczenia i zobaczenia jak jest nas wielu. - dodaje ksiądz Waldemar. - Z tego czerpiemy siłę. Wiara nie jest tylko anonimowym przeżywaniem w swojej izdebce, chcemy z tym krzyżem wyjść do miejsc publicznych i zamanifestować swoją wiarę. Jako obywatele mamy też prawo pokazania tego, co odczuwamy w środku.

Dla wielu elblążan uczestnictwo w Drodze Krzyżowej wpisało się już na stałe w plan Wielkiego Tygodnia  - Co roku uczestniczymy niej całą rodziną, żeby lepiej przygotować się do Triduum Paschalnego – mówi pani Barbara.

Choć większość wiernych stanowiły osoby starsze, to nie zabrakło też młodych ludzi. - Dla mnie jako chrześcijanina uczestnictwo we Mszy Świętej i w Drodze Krzyżowej jest naturalną potrzebą  i wcale się tego nie wstydzę – mówi Łukasz.

- Droga Krzyżowa jest jak smak, zapach, kolor – zauważa ksiądz prefekt. - Tego nie da się opisać, to trzeba poczuć.

 

Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Galeria / Droga Krzyżowa ulicami Elbląga ( zdjęć 20 )
Dodano: 2012-04-05 | fot. Aleksandra Żyła
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ robert
  Czwartek, 05.04

  To jest ku.. skandal zeby banda m*****w blokowala pol Elblaga! Oddajcie mi kase za paliwo gdzie musialem stac 30 min w korku!

 2. 2
  --4
  ~ ket
  Czwartek, 05.04

  Robercie, piszesz o najnowszych pomysłach na remonty ulic ???? A może o przejściu kiboli na stadion???

 3. 3
  +5
  ~ JASIO
  Czwartek, 05.04

  o kurczę....moja żona. A cholera mówiła, że do kina idzie na komedie, że będzie niezła polewka:):)

 4. 4
  +5
  ~ Elg.
  Czwartek, 05.04

  A z jakiej racji tam jest wojsko z pochodniami kleru nie stać na firmę ochroniarską?Nikt nie chciał pracować za bóg zapłać.Paranoja

 5. 5
  --11
  ~ Ferdek
  Czwartek, 05.04

  Fajnie, że takie uroczystości są organizowane. Katolicy, nie dajmy się zepchnąć do zakrystii! A robertowi życzę, by częściej zastanawiał się nad tym, co pisze i nie obrażał innych. A! I gdybyś nie wiedział, wyłączony silnik nie zużywa paliwa!

 6. 6
  +3
  ~ Barabasz
  Czwartek, 05.04

  Żaden z piszących w tym czasie historyków rzymskich czy żydowskich nie opisuje podobnych faktów. Jedyny z nich Józef Flawiusz wspomina jedynie o bracie Jezusa który rządził później gminą chrześcijańską Jerozolimy.Pewność ,że świętowane wydarzenia rzeczywiście miały miejsce opiera się na wierze. Podobnie jak na wierze opiera się zaufanie do żony.

 7. 7
  +5
  ~ xx
  Czwartek, 05.04

  i jak zwykle ta sekta blokuje ruch w całym mieście

 8. 8
  +8
  ~ himera
  Czwartek, 05.04

  Ciekawe jak będę obchodził święto Sziwy wraz z innymi wiernymi to czy będę też mógł zablokować centrum miasta ? czy po prostu moja mniejszość religijna zostanie z dyskryminowana

 9. 9
  +2
  ~ ;p;p;p
  Czwartek, 05.04

  Himera, nie zostaje blokowana tylko w kraju na ogól panuje katolicyzm. Zbierz bandę 5,5 tys osob z Twojej wiary, zglos akcje do UM i obchodz swoje święta.

 10. 10
  --3
  ~ 123
  Czwartek, 05.04

  przecież to jest banda fanatyków. Mają kościoły a na ulice wyłażą. Nie będzie zbawiony ten który błaznuje i paraduje pokazując wiarę,a le ten który nosi Boga w sercu i potrafi oddać cześć Bogu nie przeszkadzając innym. Wy ucznie gamonie!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2189869880676