Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Środowisko sportowe rozczarowane wysokością stypendiów. "Widmo braku perspektyw determinuje do zmiany barw klubowych"

07.12.2023, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Środowisko sportowe rozczarowane wysokością stypendiów. "Widmo braku perspektyw determinuje do zmiany barw klubowych"

- Zawód sprawia wysokość stypendiów sportowych. Nie jest to jednak rozczarowanie trenerów, działaczy czy założycieli klubów, ale zawodników, którzy niniejsze stypendia mają pomóc w osiąganiu lepszych wyników sportowych – apelują elbląskie kluby sportowe, które m.in. w tej sprawie skierowały pismo do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
 

 

 

Elbląskie Klubu Sportowe podpisały porozumienie, by wspólnie działać na rzecz umacniania sportu w naszym mieście. - Jako Porozumienie Elbląskich Klubów Sportowych deklarujemy brak opieszałości w działaniu, ponieważ staramy się pozyskiwać jak najwięcej sponsorów, jednak podwyżki cen dotykają również sektora prywatnego – zapewniają.

 W 2023 r. zawodnicy elbląskich klubów sportowych otrzymali z budżetu miasta wsparcie finansowe w wysokości 170 tys. zł. - Ta kwota została podzielona między 51 osób, bez podziału na dyscypliny sportowe – czytamy w piśmie skierowanym do Prezydenta, które podpisali prezesi kilku elbląskich klubów sportowych. - Ponadto, rok rocznie okres wypłacania stypendiów jest skracany. Porównując kwotę zabezpieczoną w budżecie miasta, do Gorzowa Wielkopolskiego, gorzowscy sportowcy mogą liczyć łącznie na 400 tys. zł przeznaczonych na stypendia.
 

 

Motywacją każdego zawodnika jest rozwój osobisty, osiąganie coraz lepszych wyników, zdobywanie medali i pucharów, a także cel, którym jest zawodowe uprawianie sportu. Ideą stypendiów sportowych jest nie tylko motywacja, lecz wsparcie w dążeniu do bycia mistrzem i zdjęcia z barków zawodników zmartwień o zakup niezbędnego sprzętu sportowego

 

 

– podkreślali reprezentanci klubów.

 

 


Warto zauważyć, jak wygląda życie sportowca. - W najbardziej wymagającym okresie przygotowawczym dany zawodnik w swoim tygodniowym kalendarzu ma zaplanowane dwie intensywne jednostki treningowe dziennie, których łączny czas szacuje się na ok. 7 godzin – zaznaczają. - W profesjonalnym szkoleniu zawodników, którzy dzielą czas na treningi i obowiązek szkolny, nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej i jednoczesnego osiągania wysokich wyników.
 

 

 

Czy moralnym jest pozwolenie na porzucenie sportowych planów przez obiecującego zawodnika, tylko dlatego, że jego stypendium nie pozwala na zaspokojenie potrzeb sprzętowych i regeneracyjnych?

 

 

- pytają Prezydenta w piśmie reprezentanci elbląskich klubów sportowych.

 Zbyt niskie stypendia sportowe zniechęcają zawodników do reprezentowania Elbląga. - Zawodnicy elbląskich klubów sportowych, którzy odnoszą wiele sukcesów na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, to duma miasta i najlepsza forma promocji – czytamy dalej w piśmie. - Jednak widmo braku perspektyw do dalszego rozwoju sportowego w naszym mieście, determinuje zmianę barw klubowych i reprezentowanie miast ukierunkowanych na rozwój sportu.
 

 

Wychowankowie elbląskich klubów sportowych, w szczycie swoich karier opuszczają rodzinne miasto i podczas rywalizacji sportowej nie występują już w herbem Elbląga na koszulce, co dla miasta jest niewykorzystanym potencjałem promocyjnym. Nie godzimy się na dalsze oddawanie największych sportowych talentów, które jest skutkiem m. in. niskich stypendiów sportowych, a także braku adekwatnego uhonorowania zawodników za zdobywanie wysokich lokat w prestiżowych zawodach sportowych

 

 

– dodają.
 

 

W piśmie podkreślono, jak wielki niewykorzystany potencjał drzemie w naszym mieście. - Miasto Elbląg jako miasto, które może z sukcesem pretendować do miana ważnego ośrodka sportowego, powinno zdecydowanie zwiększyć nakłady finansowe w zakresie kultury fizycznej i działalności klubów sportowych, zmienić i uszczegółowić kryteria przyznawania dotacji, a także znowelizować uchwałę stypendialną, w której znaleźć powinni się zapisy dotyczące znacznego zwiększenia wsparcia finansowego zawodników za wysokie osiągnięcia sportowe – apelują do Prezydenta.

 Do tematu powrócimy.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Karolina
  Czwartek, 07.12

  Ostatnio była wzmianka o wysokosci stypendiów sportowych dla najlepszych zawodnikow. Portel tez wstawil artykul o wysokosci "nagrod" dla uczniow. Ja bym nie przyjela. Te kwoty to uwlaczanie godnosci mlodym.

 2. 2
  +14
  ~ Emeryt
  Czwartek, 07.12

  Bardzo dobrze. Walczyc o lepsze jutro.

 3. 3
  +17
  ~ Stanislaw 56
  Czwartek, 07.12

  Pamietam kiedys za mistrzostwo polski moj wspanialy sasiad dostal cos ok 1200zl stypendium. To z czasem poszlo wszystko w dół a nie górę?

 4. 4
  +18
  ~ Lonek
  Czwartek, 07.12

  Moim skromnym zdaniem gdyby naszej wladzy zalezalo na utrzymaniu tych kilku znacznych sportowców, to by to zrobili. Ale tak marne kwoty stypendiów to tylko swiadczy o jednym. Naleza sie zmiany w kwietniu.

 5. 5
  +17
  ~ Zenada
  Czwartek, 07.12

  Skoro mistrz europy dostaje 294 zl to co sie dziwic ze wolaja. To zadna motywacja. Lepiej siedziec w domu i cwiczyc palce na komorce czy komputerach. Dopoki rządzący nie zrozumieja jak to jest wazne to nie ma co sie ludzic. Zycze powodzenia

 6. 6
  +18
  ~ zapach wiosny
  Czwartek, 07.12

  Mimo tej sytuacji czuć się już schyłek tego marazmu i okresu smuty! coraz więcej środowisk , ludzi , mieszkańców, pracowników mówi STOP. Tu boli, ze ktoś jest lepszy, mądrzejszy, bystrzejszy , ładniejszy , wyróżniający się i nie poddający rygorom ! czuć ze ta stara jeszcze tląca się coraz słabszym płomieniem epoka odchodzi w zapomnienie i niemiłe wspomnienie! !

 7. 7
  +14
  ~ wątpliwości
  Czwartek, 07.12

  czy aby na pewno nie ma kasy????

 8. 8
  +13
  ~ Zmiana
  Czwartek, 07.12

  Potrzebne zmiany na ludzi młodszych, bardziej czujących potrzeby młodych sportowców nie ma na co czekać już czas powiedzieć DOŚĆ

 9. 9
  +8
  ~ Prawda
  Czwartek, 07.12

  Lepiej kolejne chodniki za ....... a nie tam mlodym. Oczywiscie w przenosni. Przykro. Tak fajne miasto ..

 10. 10
  +15
  ~ Poszlo na " przelew"
  Czwartek, 07.12

  Wowlko Ptak sprzedaje mkasto po kawałki, działki, budynki, place itp.i w kasie miasta nie ma za to pieniędzy? Dziwne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98012208938599