Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator zapewnia, że elbląski port zostanie połączony z Bałtykiem. "Zmieniliśmy filozofię myślenia o tej drodze"

02.01.2024, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator zapewnia, że elbląski port zostanie połączony z Bałtykiem. "Zmieniliśmy filozofię myślenia o tej drodze"

- Droga będzie wykonana do końca. Do nabrzeży portowych, czyli tam, gdzie zaczyna się infrastruktura portowa, a nie do obrotnicy. Rzeka Elbląg stanowi wewnętrzne wody morskie i obowiązkiem państwa jest przygotować tor dostępowy do portu. I to zostanie wykonane. Dzisiaj nie powiem, jaki to będzie koszt – stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła. Polityk nie był w stanie również powiedzieć, kiedy dokładnie droga zostanie wykonana.


 

 


Tematem dzisiejszej (2.01.) konferencji prasowej senatora było m.in. zakończenie przebudowy drogi wodnej łączącej Elbląg z Bałtykiem. - Elbląski port zostanie połączony z Bałtykiem – podkreślił Jerzy Wcisła.
 

 

Na wykonanie tej drogi wodnej według standardów, które ustalił sam PiS brakuje pół miliarda złotych. Wydano dwa miliardy sto milinów złotych i brakuje pół miliarda na wykonanie tej inwestycji

 

 

– zaznaczył.

 


Dlaczego zatem senator twierdzi, że droga zostanie wykonana? - Zmieniliśmy filozofię myślenia o tej drodze. Nie łączymy tej inwestycji z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, ze wzmacnianiem brzegów, ale koncentrujemy się na zbudowaniu drogi wodnej, czyli pogłębieniu toru wodnego, który połączy Elbląg z Bałtykiem do głębokości 5 metrów. I to nie jest jakiś tam fragment do wykonania, tylko cała rzeka Elbląg. Cała długości 10 kilometrów wymaga pogłębienia – opowiada Jerzy Wcisła.


 

To, że ta droga wodna wreszcie będzie mogła służyć celom transportowym, zawdzięczamy m.in. temu, że na ostatnim odcinku odłożono sprawy obudowy brzegów na czas późniejszy. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na ogromną kwotę ok. 240 mln zł. Moim zdaniem trzeba będzie jeszcze raz przeanalizować, czy wybrano najlepszy wariant zabezpieczania brzegów, polegający na budowie ścianek wodoszczelnych, które przekształcają rzekę w betonowy kanał. Dzisiaj stosuje się inne, bardziej przyjazne środowisku i być może tańsze metody. Wykonanie takich analiz i ekspertyz będę sugerował

 

 

– dodał senator.Skąd wziąć środki na tę inwestycję? - O tym jaki to będzie koszt będziemy rozmawiali w czwartek w Ministerstwie, bo różne źródła podają różne kwoty – dodał.
 

 

Ja mam swoją opinię, ale nie powiem jaka jest. Przekazałem ją Ministrowi. Pewnie po czwartku Minister zdecyduje, jaką kwotę zabezpieczyć na wykonanie tej inwestycji

 

 

– mówił.

 Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana? - Decyzja o tym, że ten odcinek zostanie pogłębiony już padła publicznie ze strony Ministra, czyli nie ma już od niej odwołania – przekonuje Jerzy Wcisła. - Co do kwoty i terminu, w którym Minister powie, że jest w budżecie to już będzie zależało od Ministra. Jestem pewien, że bardzo szybko jesteśmy w stanie ustalić.
 

 


Czy w tym roku rozpoczną się prace nad „ostatnim odcinkiem”? - Nie można brać tego pod uwagę. Dla ostatniego odcinka nie ma zrobionych analiz środowiskowych, więc trzeba będzie zyskać opinię środowiskową. Wydaje mi się, że będzie to dosyć proste zadanie, bo kolejne odcinki mają ocenę środowiskową, więc wielkich zmian nie ma dla przygotowania tych dokumentów, ale jednak jest to procedura – wyjaśnia Jerzy Wcisła.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +54
  ~ Nudą zawiewa
  Wtorek, 02.01

  Czas przestać klepać a zacząć działać bo wszyscy juz z tego leją

 2. 2
  +35
  ~ Im i jemu
  Wtorek, 02.01

  Nigdy nie uwierzę. Gdzie są te pieniadze na port dla Elbląga jak rządziło kiedys PO, PSL, SLD. Co. Kiedy skonczy się to bycie Elbląga z olsztynem. Rozwód po 25 latach.

 3. 3
  +67
  ~ Wet
  Wtorek, 02.01

  Senator został na starość filozofem. Lejwodą był zawsze. Kto takie nic wybiera?

 4. 4
  +68
  ~ Hb
  Wtorek, 02.01

  Już patrzeć na niego nie można. Wiecznie nic nie robi a tylko chrzani głupoty i się lansuje. Wstyd i żenada.!

 5. 5
  +48
  ~ Esmeralda
  Wtorek, 02.01

  Bełkot szkodnika. Ciekawe kiedy wraz z ćwierkaczem oddadzą pieniądze które zabrali z budżetu miasta na tą niepotrzebną niewiążącą ankietę propagandową? Musimy dopilnować aby ten przejaw niegospodarność został rozliczony.

 6. 6
  +38
  ~ Hb
  Wtorek, 02.01

  Już patrzeć na niego nie można. Wiecznie nic nie robi a tylko chrzani głupoty i się lansuje. Wstyd i żenada.!

 7. 7
  +36
  ~ Dziady, cz.24
  Wtorek, 02.01

  Jeżeli ktoś wie o czym "mówi" Wcisła to proszę o publikację. Nadal jest ajwajwaj przy braku wiedzy, konkretów. Mówi że brak pół miliarda a jednocześnie że są zabezpieczone środki na regulację rzeki na 900m od "portu". Jedna z ważnych specjalizacji medycznych ma wiele wakatów skoro facet po "sylwestrze" w gronie Wróblewskiego mówi o sprawach państwowych. wnoszę aby dla higieny elblążan wcisła miał bana w lokalnych mediach , bo robi punkty Śliwce i Szcuckiemu a to spowoduje że Michaś trafi na miejski bruczek a nie fotel. Antoś też. Zaczął ten Wcisła rok od kontynuacji wystąpień przed komisją poborową tak aby uznano go za... Zmienił się rok , ale Wcisła się nie zmieni. Wkrótce powróci do kłótni z pis o 100 mln i "port".

 8. 8
  +37
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 02.01

  Od którego momentu tu cytuję "...Zmieniliśmy filozofię myślenia o tej drodze..." od momentu jak ten niedobry PIS przekopał Mierzeje?! To mnie ubawiłeś! Tylko dlaczego wypowiedź jest w formie MY? Czy to nie jest prywatna wypowiedz? Bo stanowiska rządu jeszcze nie słyszałem?

 9. 9
  +41
  ~ pop
  Wtorek, 02.01

  hahahahha pekam ze śmiechu co za wolta

 10. 10
  +50
  ~ Do kat na idiotów
  Wtorek, 02.01

  Bo to człowiek chorągiewka. Dla nich przekop był zły bo go wymyślił i realizował PIS teraz gdy się dorwali szkodnicy do żłoba to nagle przekop i kanał jest ok. Nagle koncepcja im się zmieniła. Trzeba mieć siano we łbie żeby głosować na to bezjajeczne peło. Raptem miesiąc rządzą a już podnoszą ceny za paliwo. Przypadek,?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0486991405487