Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o przyszłości. „To znamienne,że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem”

13.09.2021, 19:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o przyszłości. „To znamienne,że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem”
fot. KJ
W Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się dziś (13 września) wyjazdowe posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego. Tematem spotkania były oczekiwania samorządów subregionu elbląskiego wobec nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027 oraz Krajowego Programu Odbudowy.
 
W spotkaniu wziął udział m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Przewodniczący RM Antoni Czyżyk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz oraz samorządowcy z Tolkmicka czy Braniewa.
 
 
Zespół Parlamentarny skupia parlamentarzystów i parlamentarzystki, którzy starają się dla regionu elbląskiego i Powiśla o możliwość rozwiązywania problemów. Z jednej strony mówimy o tym, co jest możliwe w ramach środków rządowy, ale też słyszymy o problemach samorządowców, jak oni postrzegają te sytuacje. To jest clou dzisiejszego spotkania
 
– mówiła posłanka Lewicy Monika Falej, wiceprzewodnicząca Zespołu.
 
Czemu poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Zespołu? - Samorządowcy podkreślali, że brakuje strategicznych działań systemowych jeżeli chodzi o Żuławy – opowiadała Monika Falej. - Była mowa także o tym, że przewlekłość procedowania niektórych programów jest zbyt długa, bo okazje się, że one nie nachodzą się z budowaniem budżetów dla samorządów.
 
Podczas spotkania Prezydent Elbląga zaprezentował stan przygotowań naszego miasta do nowej perspektywy finansowej oraz przedstawił najważniejsze projekty, o których dofinansowanie Miasto będzie zabiegać w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021 – 2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy.
 
- Dotyczą one między innymi: dalszej rozbudowy portu morskiego, zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, rewitalizacji Wyspy Spichrzów, kąpieliska miejskiego, przebudowy systemu produkcji i dystrybucji ciepła, rozbudowy tras rowerowych, czy budowy linii tramwajowej w Al. Odrodzenia wraz z zakupem kolejnego taboru tramwajowego – wymieniał Witold Wróblewski. - Przypomnę, że dotychczas nasz samorząd zrealizował projekty na łączną kwotę ponad 1,4 mld zł z dofinansowaniem ze środków unijnych w wysokości prawie 1 mld zł. Tylko w latach 2014-2021 pozyskaliśmy środki zewnętrzne ( z UE i budżetu państwa) w kwocie ponad 365 mln zł na realizację łącznie 88 projektów.
 
 
Podczas dzisiejszego spotkania z parlamentarzystami poruszone zostały również inne problemy, z którymi jako samorządowcy borykamy się na co dzień. Dotyczą one przede wszystkim finansów - szczególnie w kontekście planowanego Polskiego Ładu i kolejnego uszczuplenia dochodów samorządów - dla Elbląga to strata ponad 43 mln zł., czy prawa zamówień publicznych
 
– mówił Witold Wróblewski.
 
- Cieszę się, że parlamentarzyści wyszli z propozycją spotkania się z samorządowcami. Dzisiaj główny problem, który wszyscy zauważyliśmy dotyczy dochodów własnych poszczególnych samorządów, którzy są naszymi głównymi beneficjentami. Proponuje się korzystanie z pożyczek, a trudno będzie znaleźć wkład własny nawet przy dotacji 15 proc. Przy założeniu, że ceny rosną jest to już więcej niż 15 proc. Teraz okazało się, że to jest 30-50 proc. Taka perspektywa nie jest ciekawa – zaznaczył Miron Sycz.
 
- Myślę, że to jest moment, w którym ustawa o zamówieniach publicznych powinna być od nowa napisana. Ta ustawa już tyle razy była poprawiana, a nadal są zgłaszane problemy z jej funkcjonowaniem szczególnie jeśli chodzi o samorządy, które posługują się nią na co dzień. To jest temat bardzo ważny dla parlamentarzystów i parlamentarzystek – zapewniała Monika Falej.
 
Posłanka Lewicy przyznała, że zaniepokoił ją zwrot „udało się”, który często padał ze strony samorządowców. - To pokazuje, że nie ma strategii, nie ma przemyślanych rzeczy, jak samorząd powinien funkcjonować – stwierdziła. - Nie może być tak, że samorząd funkcjonuje od „udało się” do „udało się”. Dla mnie jest to bardzo smutna refleksja. Samorząd musi planować, mieć perspektywę wieloletnią, a tu okazuje się, że wiele samorządów w naszym regionie tak nie funkcjonuje.
 
 
Jesteśmy na tym etapie, że mamy, jako Regionalny Program Operacyjny, do dyspozycji prawie 1 mld 732 mln euro. Duża część tych środków jest przeznaczona na konkretne cele, np. na klimat, transport, przedsiębiorczość. Niewiele pozostaje nam środków, żeby regulować pewnego rodzaju programy
 
– mówił Miron Sycz.
 
W posiedzenie wzięło udział jedynie czterech parlamentarzystów. - To jest zasmucające. Parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości nie zapisali się do tego zespołu mimo naszych osobistych rozmów z posłami PiS-u – mówiła Monika Falej. - To znamienne, że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem.
 
 
Nie możemy pozwolić sobie na to, aby pozostawić Zalew Wiślany tylko z przekopaną Mierzeją. Bez inwestycji w port elbląski taka inwestycja wydaje mi się mało sensowna, dlatego Zarząd Województwa postanowił rozbudowę portu elbląskiego ustanowić jako podstawowy priorytet
 
– dodał Miron Sycz.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ obserwator zdarzeń
  Poniedziałek, 13.09

  Posiedzieli pogadali i co z tego wyniknie ? NIC. Ciepło? Panie Prezydencie sprawuje Pan nadzór przez prawie 7 lat . A wcześniej wice . Nic w tym temacie nie zostało zrobione i w obecnej kadencji dalej nic. To wszystko wygląda na dalsze pudrowanie syfa.

 2. 2
  +18
  ~ nazek
  Poniedziałek, 13.09

  Syf Kiła i Mogiła.

 3. 3
  --17
  ~ ***** ***
  Poniedziałek, 13.09

  Trza tepic ten syf pisowski , ludzi bez mozgu , bez wlasnego zdania pieski kaczafiego

 4. 4
  +19
  ~ liberalni jurgieltnicy
  Poniedziałek, 13.09

  Bełkot i bicie piany neoliberalnych POputczików - z interesujących szczegółów, to znowu trzeba uważać i słać monity do wojewody oraz marszałka, żeby Wróblewskiemu czasem nie dał kasy na zaoranie elbląskiego kąpieliska miejskiego, Wyspy Spichrzów czy budowę kolejnego poronionego odcinka trakcji tramwajowej, jak już raz zrobił z łącznikiem przez Pl. Konstytucji ten szkodnik sakramencki. PiSowcy, w Was cała nadzieja - czyńcie swoją powinność.

 5. 5
  +18
  ~ aaass
  Poniedziałek, 13.09

  Tragedia !!!!!

 6. 6
  +21
  ~ Pucio pucio
  Poniedziałek, 13.09

  kazde pokolenie ma swój czas ,no wlaśnie......! Czas juz odpuścić ten bełkot !

 7. 7
  +15
  ~ Karol
  Poniedziałek, 13.09

  Rada Starszych -:)

 8. 8
  +23
  ~ Gadka szmatka
  Poniedziałek, 13.09

  Moja mowa będzie krotka, przestańcie ***.. wystarczy popatrzeć co stalo się z miastem i na dziś nie jest to wina nowego ładu, dobrej bądź zlej zmiany tylko ......palcem nie trzeba wskazywać bo jest to oczywiste!

 9. 9
  +8
  ~ bezRadny
  Wtorek, 14.09

  Ja się tylko zapytam "gdzie maseczki i 2 metry odstępu"?

 10. 10
  +8
  ~ realne_wyniki
  Wtorek, 14.09

  Siedzą, ***zą w stołki, a tak naprawdę się nic nie dzieje. Zacznijcie uwalniać działki na sprzedaż zarówno przemysłową, jak i detaliczną pod domki. W prywatnej korporacji by Was szybciutko pożegnali.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.