Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni zwiększyli limit w banku z 6 do 8 mln zł. Miasto planuje zaciągnąć kredyt?

28.05.2020, 13:06:55 Rozmiar tekstu: A A A
Radni zwiększyli limit w banku z 6 do 8 mln zł. Miasto planuje zaciągnąć kredyt?
Radni podczas wczorajszej sesji RM przyjęli projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie na 2020 r. i projekt uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Przed głosowaniem nie obyło się jednak bez pytań. - Czy są plany, aby w tym bądź w przyszłym roku Miasto zaciągnęło kredyt? - dopytywał Rafał Traks (PiS).
 
Skarbnik Miasta Rozalia Grynis wyjaśniała, że w zmianach budżetowych dot. budżetu 2020 zwiększony zostanie limit kredytu Miasta, ale nie oznacza to, że kredyt musi zostać zaciągnięty. - Zwiększamy tylko limit w rachunku bieżącym. Został on ustalony w drodze obsługi bankowej w 2018 r. i wynosi 8 mln zł. W uchwałach przyjmowaliśmy tylko 6 mln, bo nie mieliśmy takiej potrzeby - zaznaczyła.
 
 
Chcemy uchwałą, żeby bank postawił do dyspozycji 8 mln zł i za to nie płacimy jeżeli nie będzie wykorzystywany. Bierzemy jednak pod uwagę, że mogą być jakieś problemy w którymś miesiącu na przykład z PIT-em, z jeszcze mniejszymi wpływami. To jest taki wentyl bezpieczeństwa
 
- zaznaczyła Rozalia Grynis.
 
Przetarg na obsługę bankową Miasta obejmuje trzy lata i od początku uwzględniał limit kredytu w rachunku bieżącym na 8 mln zł. - To jest tylko postawienie środków w gotowości, gdyby były potrzebne środki w związku z obecną sytuacją gospodarczą, finansową - dodała Rozalia Grynis.
 
Radny chciał jednak jasnej deklaracji. - Zrozumiałem z wypowiedzi pani Skarbnik, że samorząd w najbliższym czasie nie zamierza brać żadnego kredytu. Jeżeli to zdanie się zmieni to proszę o taką informację do wszystkich radnych, żę samorząd zamierza jakiś kredyt brać i jaki - prosił Rafał Traks.
 
 
Sytuacja finansowa zmienia się dynamicznie. Jeżeli liczba płatników podatku PIT się nie zmieniła to powinniśmy dostać praktycznie te same pieniądze, a dostaliśmy dużo mniej. Jak to będzie wyglądało w następnym miesiącu? Ja też tego nie wiem. Dzisiaj nikt z nas nie umie odpowiedzieć na wiele pytań
 
- podkreślił Witold Wróblewski Prezydent Elbląga.
 
Włodarz Miasta nie wyklucza, że może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie wziąć kredyt. Tego jednak wolałby uniknąć. - Jeżeli będzie potrzeba zaciągnięcia kredytu to wystąpię oczywiście z taką propozycją do Rady Miejskiej, ale dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli wszystkie dane - stwierdził Witold Wróblewski.
 
Randy dopytywał także o to, czy Prezydent planuje zmniejszenie wynagrodzeń.
 
- Na dzisiaj z tego, co zostało powiedziane miały być podwyżki, które miały być od 1 maja. W związku z tym, że dochody drastycznie spadły te podwyżki zostały wstrzymane do odwołania. Chcę przypomnieć radnemu o Tarczy 4.0, gdzie to administracja rządowa zapowiada możliwość zmniejszenia wynagrodzeń w sektorze budżetowym - mówił Witold Wróblewski. - Dzisiaj trudno złożyć jakiekolwiek deklaracje.
 
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Nie tedy droga
  Czwartek, 28.05

  Mieliście spłacać długi Elbląga a nie brać nowe kredyty. Rządzić to trzeba umieć a nie cyrk ponowny.

 2. 2
  +14
  ~ Wróbla suszy
  Czwartek, 28.05

  ...na alkohol, po człowiek pić musi by nie wysechł :0

 3. 3
  +17
  ~ Kryśka 123 głosy .
  Czwartek, 28.05

  Chwileczkę , jak kilka lat temu było rolowanie długu ..to mieliśmy go spłacać , a teraz znów zaciągamy ?? A Kto w końcu spłaci ??

 4. 4
  +8
  ~ kek
  Czwartek, 28.05

  A w tym temacie pan radny Tołwiński się nie wypowiadał, bo co bo temat za trudny?

 5. 5
  +17
  ~ miiika
  Czwartek, 28.05

  Wróblewski najgorszy nierób, i ten Czyżyk i Nissan, i Nowak i ci radni nieporadni, wzieli darmowe laptopy, siedzą w domach i martwią się nazwami rond w mieście, paranoja normalnie, i gdzie jest kłamczuch Tomczyński, który miał obniżyć diety nierobów w tym także swoją? i jeszcze ten Nowak, tyle lat pier. d. zenia w stołek a żadnych efektów

 6. 6
  +19
  ~ skandal
  Czwartek, 28.05

  no pięknie, zaś kasy nie ma ale ponad 2 miliony zł na nierobów ze straży miejskiej to jest, ponad 20 tysięcy miesięcznie pensji dla dyrektor Gelert, a bajzel w szpitalu, a po co zatrudnieni są za dużą kase emeryci w ratuszu np. Świniarski czy Sorokosz???

 7. 7
  +9
  ~ Fionek
  Czwartek, 28.05

  HahA słuchawki na uszach i jazda po kredycik. Radni i Prezydent to są fachowcami w braniu kredytów. Boże widzisz i nie grzmisz, kogo my wybraliśmy do rządzenia tym miastem. Szkoda nerwow

 8. 8
  +13
  ~ Rozliczyć
  Czwartek, 28.05

  A o Światowid cisza nadal zero prac. Nikt nie winny A w środki bajzel.

 9. 9
  +2
  ~ Reakcja
  Czwartek, 28.05

  Od pewnego czasu w Elblągu w środkach komunikacja czyli tramwaje i autobusy pasażerowie nie noszą maseczek. Oczywiście nie którzy. To samo w Elblągu w sklepach i nikt nie reaguje . Co mało malo i zachorowalo osób w Polsce.

 10. 10
  +5
  ~ Potwierdzamy
  Czwartek, 28.05

  Jeździmy często środkami komunikacji miejskiej w Elblągu i część osób nie zakłada w ogóle maseczek. Zdrowe osoby różne wiekowo. Prosimy U M ratusz O reakcje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.