Czwartek, 22.10.2020, Imieniny: Halki, Filipa, Przybyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Poruszanie się ul. Nowogródzką jest jeszcze bardziej uciążliwe, a wręcz niebezpieczne”

04.12.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Poruszanie się ul. Nowogródzką jest jeszcze bardziej uciążliwe, a wręcz niebezpieczne”
Fot. Ryszard Biel

Uciążliwości związane z przerwaną inwestycją budowy sieci kanalizacji deszczowej, brak nadzoru i kontroli zarządcy drogi nad sposobem korzystania i stanem nawierzchni tymczasowej ul. Nowogródzkiej to tylko kilka z problemów, na jakie chciał zwrócić uwagę Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego radny Koalicji Obywatelskiej Cezary Balbuza.
 

Radny poruszył temat w imieniu mieszkańców ul. Nowogródzkiej. - Obecnie przy trwających robotach w obrębie tej drogi poruszanie się nią jest jeszcze bardziej uciążliwe, a wręcz niebezpieczne w związku z jej przewężeniem. Samochody ciężarowe korzystają z terenów wspólnot i brak  zorganizowanego miejsca rozładunku samochodów ciężarowych – alarmuje Cezary Balbuza.
 

Radny chciał wiedzieć m.in., czy istnieje możliwość poszerzenia tymczasowej nawierzchni ul. Nowogródzkiej, a także czy istnieje możliwość zmuszenia firm budowlanych do systematycznego czyszczenia ul. Nowogródzkiej z ziemi i błota.


- Czy istnieje możliwość wykonania ciągu pieszego, wzdłuż ul. Nowogródzkiej? Czemu została przerwana i kiedy będzie wznowiona inwestycja związana z kanalizacją deszczową i zbiornikiem retencyjnym? W jakim terminie zostanie wykonana docelowa struktura ul. Nowogródzkiej? - pytał Cezary Balbuza.


Prezydent Elbląga przypomniał, że na zlecenie Gminy Miasta Elbląg w 2007 r. opracowano koncepcję „Układu komunikacyjnego dróg publicznych i wewnętrznych”, a w 2011 r. „Koncepcję układu drogowego wraz z uzbrojeniem podziemnym odcinków ulic miejskich tj. Nowogródzkiej, Grodzieńskiej i Kowieńskiej w Elblągu”.


- Podstawowym celem tych koncepcji było wskazanie założeń realizacji docelowego układu elementów dróg oraz skoordynowanie pod względem techniczny budowy infrastruktury podziemnej, tj. zapewnianie prawidłowych rozwiązań wysokościowych i lokalizacyjnych nowo budowanej infrastruktury technicznej, zjazdów i przyłączy do budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych w koordynacji w elementami drogi – wyjaśnia Witold  Wróblewski. - Uzasadnienie techniczne i ekonomiczne wskazuje, żeby docelowe drogi powstały po wybudowaniu całej infrastruktury podziemnej oraz przyległych do drogi budynków wraz z przyłączami.

 

Wykonanie na obecnym etapie docelowego chodnika wzdłuż ul. Nowogrodzkiej nie jest zasadne z uwagi na różnice wysokościowe i niewykonanie na chwilę obecną całej infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowanie działek bezpośrednio przyległych do drogi. W czasie budowy docelowej drogi chodnik musiałby zostać przebudowany lub nawet rozebrany

 

– podkreślił Witold Wróblewski.

Radny zaproponował, by chodnik zosstał wykonany tak, aby połączyć ze sobą ciągiem pieszym ul. Nowogródzką z Fromborską. - Pomiędzy terenami wskazanych wspólnot żaden teren nie należy do Gminy Miasta Elbląg co powoduje, że zapewnienie przejścia pomiędzy terenami wspólnot wymaga zgody wspólnot, a w przypadku jego wykonania, wspólnoty nie mają obowiązku udostępnienia chodnika dla mieszkańców całej dzielnicy – ostrzega Prezydent Elbląga.
 

Witold Wróblewski odniósł się także do zapytań o kanalizację deszczową i zbiornik retencyjny. - We wrześniu EPWiK odstąpiło od umowy z wykonawcą (…) Zgodnie z informacją otrzymaną od EPWiK powodem odstąpienia od umowy było nienależyte wykonywanie umowy przez wykonawce – stwierdził Prezydent Elbląga.
 

Co było tego powodem? - Niezachowanie przez wykonawcę właściwej jakości robót i ich prowadzeniu w sposób niestaranny, nie rozpoczęcie części robót, brak postępu i kontynuacji innych rozpoczętych robót, przerwanie realizacji części robót na okres dłuższy niż 15 dni i brak ich wznowienia – precyzował Witold Wróblewski.

 

W obecnej sytuacji, tj. po zakończeniu spraw formalnych związanych z odstąpieniem od umowy, EPWiK zamierza w najbliższych dniach ogłosić przetarg na wykonanie robót niezrealizowanych przez poprzedniego wykonawcę raz naprawę robót wykonanych przez niego nieprawidłowo. Rozpoczęcie robót przez wybranego wykonawcę powinno nastąpić, w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, jeszcze w tym roku. Zakończenie robót powinno nastąpić w terminie do 31 maja 2020 r.

 

- informuje Prezydent Elbląga.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ "z uwagi na..."
  Środa, 04.12

  Znowu to samo - przetarg wygrywa "jedyny spełniający wymogi formalne" i jest to albo czerepak albo "przedsiębiorca (na tej ulicy, moście, ...). Ale piękna "odpowiedź " jest - główne motto, to "z uwagi na". Jak brzmi taki bełkot w rodzinie? A Balbuza nadal pyta administratora zamiast właściwy departament lub właściciela gruntu. Co do drogi i uzbrojenia pod nią - nic nie stoi na przeszkodzie aby infrastrukturę umiejscowić pod drogą z wyprowadzeniem poza drogę i chodnik podłączeń do wyznaczonych działek. To tak informacja gratis z uwagi na... brak myślenia. taki widok jest na obrazach czworaków z XIX wieku jak ta droga i "osiedla". Czy "wykonawca" poniósł kary za lenistwo? Zapewne nie, bo kozła i dwór też by trzeba było karać "z uwagi na " lenistwo. Oj, panie Balbuza.

 2. 2
  +12
  ~ kazik
  Środa, 04.12

  Sama elyta posiada tam domy , mieszkania , a teraz domagają się...może jeszcze prezydent zatańczy i zaśpiewa dla nich .... , postawa roszczeniowa , a co z resztą mieszkańców ? , czy lekarz , prawnik , biznesmen lub inny są ważniejsi od zwykłego obywatela mieszkańca miasta......

 3. 3
  +3
  ~ turban
  Środa, 04.12

  Zawsze mozna zrobic referendum i odwolac niegospodarna wladze. Po co sie meczyc?

 4. 4
  +8
  ~ buu
  Środa, 04.12

  jak chcecie zobaczyć uciążliwości w poruszaniu się po ulicy i chodniku to zapraszam na ul. Stawidłową .

 5. 5
  +5
  ~ yhy
  Środa, 04.12

  niech Wojcik postawi tam swoj byznes to w 3 miesiace droge zrobia nowiutką

 6. 6
  +9
  ~ ls
  Środa, 04.12

  Koncepcję dojazdu do całego kompleksu tych nowych osiedli i skomunikowanie ich z główną Fromborską wymyślił jakiś... (nie będę używał wulgaryzmów). Współczuję mieszkańcom, jak co rano nie mogą wyjechać w stronę miasta. Czuje, że jakiś geniusz wpadnie niedługo na koncepcje chociażby ronda. Oczywiście najpierw wydamy kupę miejskich pieniędzy na koncepcję i opracowania, a potem, jak się uzbiera więcej kasy, to może coś z tym zrobimy. Standardowa procedura elbląskiej paranoi.

 7. 7
  +9
  ~ Działka 108.225
  Środa, 04.12

  "Radny zaproponował, by chodnik został wykonany tak, aby połączyć ze sobą ciągiem pieszym ul. Nowogródzką z Fromborską... ....żaden teren nie należy do Gminy Miasta Elbląg" - działka 108/225 na końcu ul. Nowogródzkiej należy do Zieleni Miejskiej i tam można byłoby zrobić chodnik pomiędzy Nowogródzką a Fromborską a nawet i łącznik drogowy tych ulic się zmieści. Do najbliższego przystanku autobusowego koło kościoła byłoby około 200 metrów od działki 108/225.

 8. 8
  +4
  ~ e-g
  Środa, 04.12

  50 lat biorą podatki za grunt i wieczyste - brak dobrej drogi dojazdowej do garaży przy Krakusa - wjazd od Obrońców pokoju

 9. 9
  +2
  ~ Smutny młody mieszkaniec
  Środa, 04.12

  Wszyscy tak płaczą o nowe osiedla. Zapraszam w okolice ulic: Słowackiego, Kochanowskiego, Sadowej. O drogach na tych ulicach zapomnieli z 15 lat temu, po remoncie infrastruktury wodno - kanalizacyjnej. Jest masakra. Gdyby nie zaradność mieszkańców, nie było by nawet gdzie postawić auta. Najlepsze rozwiązanie władz miasta? Remont ulic głównych a ulice boczne i dojazdowe olać, Bo po co one komu. Pieniądze z budżetu obywatelskiego ina na jakieś brednie i kolejne siłownie na świeżym powietrzu ( których jest tak jak biedronek, aptek i kościołów w naszym mieście... ). Tak że wystarczy pomyśleć.

 10. 10
  +3
  ~ Ploterek
  Środa, 04.12

  ~ Smutny młody mieszkaniec. Budżet Obywatelski jak sama nazwa wskazuje i czego można się domyśleć, należy w gestii mieszkańców i to oni zgłaszają projekty i je wybierają, więc proszę zgłosić remont swojej ulicy do BO i namawiać na głosowanie. Uprzedzając głupie odpowiedzi, nie można zlikwidować BO i pieniędzy przeznaczyć na inne cele.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1369099617004