Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni PiS: Dzisiaj sytuacja jest dosyć kuriozalna

14.11.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni PiS: Dzisiaj sytuacja jest dosyć kuriozalna
Fot. Ryszard Biel
W związku z odwołaniem nadzwyczajnej sesji radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali konferencję prasową, by odnieść się do zaistniałej sytuacji. - Sprawa zaopatrzenia Miasta w ciepło jest bardzo pilna i ważna. My i mieszkańcy zostaliśmy potraktowani trochę nie tak. Wszyscy powinniśmy być bardzo dobrze przygotowani do tego modelu – mówił radny Marek Pruszak.
 
 
Dzisiaj sytuacja jest dosyć kuriozalna. (…) Pan Prezydent negocjuje ze spółką Energa Kogeneracja umowę na dostawę ciepła od ponad pięciu lat. Dzisiaj efektem tych rozmów ma być 6 punktowa uchwała Rady Miejskiej co jest co najmniej śmieszne i niepoważne
 
– stwierdził Rafał Traks.
 
Radni PiS krytycznie ocenili brak porozumienia Miasta z Energą. - Temat zaopatrzenia Miasta w ciepło jest bardzo ważną dla mieszkańców sprawą wynikającą z ustawy o samorządzie gminnym, który w art. 7 mówi, że Gmina jest zobowiązana do dostarczania m.in. ciepła dla mieszkańców Elbląga – opowiadał radny Rafał Traks.
 
 
Przez pięć lat słychać tylko przepychanki ze strony pana Prezydenta i spółki na temat niemożności zawarcia umowy ze względu na różne czynniki. Znajdujemy się obecnie w takiej sytuacji, że 1 lipca 2020 r. wchodzą przepisy unijne, które nakazują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska, co skutkuje tym, że przez tak długo trwające rozmowy Energa Kogeneracja nie przystosowała swoich kotłów do tych warunków emisyjnych
 
– zaznaczył Rafał Traks.
 
Radny PiS podkreślał, że Miasto musi jak najszybciej dojść do porozumienia z Energą. - Dokument przygotowany przez Prezydenta Miasta nazwany uchwałą w sprawie stanowiska Rady Miejskiej w zakresie modelu zaopatrzenia Miasta w energię cieplną tego problemu całkowicie nie rozwiązuje – opowiadał Rafał Traks. - Jest to tylko 6 punktów, gdzie jeden z nich to uwzględnienie w planach dostaw ciepła źródeł wykorzystujących termiczne przekształcenie odpadów. (…) Nie wiem w jakim stopniu, bo do tej pory nie wiemy, jak to ma wyglądać, ale taki punkt w tej uchwale się znalazł.
 
- Projekt uchwały nie zawiera najważniejszego elementu – dokumentu na temat docelowego modelu zaopatrzenia Miasta w energię cieplną. Radni powinni otrzymać go wcześniej. Mogliśmy przecież podpisać klauzulę o zachowaniu poufności – mówił Marek Pruszak.
 
- W 2014 roku jako wiceprezydent prowadziłem negocjacje w sprawie ciepła. Minęło 5 lat i jesteśmy w tym samym punkcie. Jeśli sprawa dalej tak będzie wyglądać, to kwalifikuje się do prokuratury w związku z niedopełnieniem obowiązków – wtrącił radny Janusz Hajdukowski.
 
Tuż przed konferencją prasową radnych PiS odbyła się konferencję Prezydent Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Wiceprezydenta Janusza Nowaka. - Energa chciała, aby jak najszybciej ten model został przyjęty, a jeśli nawet coś się pojawiło, to powinni nas o tym poinformować wcześniej, a nie dziś o godz. 8.30, gdy o godz. 10.00 jest sesja - zauważył Witold Wróblewski.
 
- Wczoraj rozmawiałem z prezesem (Energa Kogeneracja -przyp.red.) Michałem Wawrynem, który podtrzymuje to wszystko – mówił Janusz Nowak. - Fakt, że dzisiaj pisze, że model jest przyjęty warunkowo, więc widocznie nie ma mandatu do tego, żeby przedstawić model jako model docelowy. My to rozumiemy. Poczekamy aż dyrekcja Energi przyklepie to ostatecznie. W piśmie informują, że zależy im na tym, żeby podjąć tę decyzję do 30 listopada br. Dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, kiedy będą gotowi, aby zaprezentować model. Jestem przekonany, że do 30 listopada jest możliwe i przedstawienie modelu zaakceptowanego przez dyrekcję Energi i zaakceptowanie go przez Radę i dopiero wtedy podpiszemy wieloletnią umowę.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Ludzie
  Czwartek, 14.11

  Co tu deliberowac, referendum i skończy się ten cyrk.

 2. 2
  +6
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Czwartek, 14.11

  pisowcy powinni zainicjowac referendum odwolujace prezydenta i rade miejska - w innym wypadku bedzie to oznaczac ze potrafia tylko gadac i rola opozycji w radzie miasta bardzo im odpowiada, bo nie trzeba nic robic a kaska co miesiac wplywa na konto

 3. 3
  +14
  ~ może wam się chce?
  Czwartek, 14.11

  Przecież w kww są emerytowani inspektorzy policji w liczbie 2. Pewnie trochę znają prawo i liznęli w praktyce pojęcia honor. Czy ich rola sprowadza się do pytania czy można namalować przejście dla pieszych i usłyszeć "nie". Czy rok w RM to za mało aby zobaczyć lody włoskie z maszyny? Czy to za mało czasu aby harcownikom - kozłowi i czerepakowi - powiedzieć "dość"? Czy po 30 listopada klub PIS skieruje sprawę do prokuratury (a tam sami znajomi królika :) ) i czy inne kluby widząc to co się dzieje poprą uchwałę zobowiązującą prezydenta do wykonywania swoich obowiązków? Może się zawstydzi albo zabierze klocki i pójdzie w p..u . Żaden emeryt nie będzie w stanie opłacić czynszu którego 40% to cena ciepła. Wróblewski, opamiętaj się i zacznij pracować. Takiego kozła i czerepaka miasto nie pamięta

 4. 4
  +17
  ~ tow szafka
  Czwartek, 14.11

  Choć glosowałem na obecnego Prezydenta dziś już mam go dość. 20% tańsze ciepło . Pinokio miał też długi nos. Uważam ,ze 4lata poprzedniej kadencji i rok obecnej to już wystarczy. Szkodnik musi odejść A ten niech pochwali się efektami negocjacji i nadzoru nad spółką.

 5. 5
  +13
  ~ Zaskoczony
  Czwartek, 14.11

  Troszkę "powolny" radny Traks zna przymiotnik KURIOZALNY? Bomba, kto mu to napisał???

 6. 6
  +9
  ~ mieszkanka
  Czwartek, 14.11

  Kolejne wybory i kolejne bicie piany .Były wice zatroskany .Chyba tylko o siebie i jemu podobnych .Żenada.

 7. 7
  +2
  ~ Nie
  Czwartek, 14.11

  Noe nie dla obecnych w U M.

 8. 8
  +8
  ~ jacekow
  Czwartek, 14.11

  Co tam dla Energi mieszkancy.Na czele Energi stoi człowiek pisu i tak jak cały pis ma w du......ludzi tak i energa ma nas w du........Nie mylcie czasem tych "doobroci "od pisu,bo to wszystko to korupcja i kupowanie ciemnego ludu.Teraz zobaczymy jak szkodliwy jest pis.

 9. 9
  --7
  ~ Halina
  Czwartek, 14.11

  Ferdek, emeryturę bierzesz, i tylko w browary inwestujesz. Koniec z tym! Nie wystarczy nam na czynsz, i co ty zrobisz!

 10. 10
  --3
  ~ mis
  Czwartek, 14.11

  najlepiej jak wszystko bedzie za darmoche bo sie nalezy puknijcie sie w wasze glupie łby podwyzki dopiero ida i to szybkimi krokami juz caklowicie macie wyprane mozgi piszac takie glupie zlosliwe komentarze a ceny za cieplo czy sie wam podoba czy nie pojda w gore polska ma odchodzic od wegla a za gaz trzeba bedzie placic ze glowa boli

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9698429107666