Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg gotowy do reformy. Radni zaakceptowali nową sieć szkół podstawowych i średnich

26.01.2017, 14:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg gotowy do reformy. Radni zaakceptowali nową sieć szkół podstawowych i średnich
Fot. Ryszard Biel

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni przyjęli komplet uchwał dotyczących nowej struktury i organizacji szkół podstawowych i średnich w Elblągu. Nie mieli też zastrzeżeń do przygotowanego przez prezydenta Witolda Wróblewskiego planu funkcjonowania szkół po reformie oświatowej. Oznacza to, że od roku szkolnego 2017/2018 w Elblągu rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów. 

Podczas dzisiejszej sesji radni zajmowali się tylko pięcioma projektami uchwał. Trzy z nich dotyczyły zmian, jakie zaistnieją w elbląskiej oświacie po wejściu w życie reformy likwidującej gimnazja. Radni głosowali m.in. nad uchwałą dostosowującą sieć publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego oraz uchwałą dostosowującą sieć szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.

We wszystkich szkołach podstawowych uczniowie będą kontynuowali naukę w tym samym budynku od pierwszej do ósmej klasy, natomiast wszystkie szkoły ponadgimnazjalne funkcjonujące w obecnej sieci będą nadal prowadziły kształcenie. Nie zamkniemy żadnej szkoły średniej. Gimnazja będą z kolei wygaszane w sposób naturalny

- zapowiadał na sesji prezydent Witold Wróblewski.

Przygotowany przez prezydenta plan zebrał pozytywne opinie wśród radnych. Niektórzy z nich mieli jednak wątpliwości, co do zasadności wprowadzania reformy. 

Nadal nie wiemy, w jakim stopniu miasto będzie obciążone kosztami tej reformy np. w zakresie wyposażenia gabinetów chemicznych czy fizycznych, które trzeba będzie urządzić w podstawówkach. Podobnie sytuacja wygląda z cięciami nauczycielskich etatów. Wciąż nie wiemy, ilu pedagogów straci pracę w Elblągu?

- pytała radna PO Irena Sokołowska.

Zdaniem radnej PiS Jolanty Janowskiej, reforma przyniesie korzyści zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Radna poinformowała również, że o wątpliwościach będzie okazja porozmawiać podczas planowanej w najbliższym czasie, kolejnej debaty oświatowej.  

Głos w dyskusji przed podjęciem uchwał, zabrał również radny PiS Rafał Traks. Zaproponował, by do tworzonego zespołu opracowującego koncepcję funkcjonowania sportowej szkoły podstawowej przy ul. Agrykola, włączyć również przedstawicieli dyscyplin sportowych, które będą tworzone w klasach tej szkoły. 

Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga zapewnił, że Miasto będzie starało się zachować etaty nauczycieli. Jednym z pomysłów jest kontynuowanie prowadzonego już w zeszłym roku programu zachęt finansowych do przejścia na emeryturę nauczycieli w wieku emerytalnym. Miasto będzie szukało środków na odprawy dla takich osób. Ratusz chce również, w porozumieniu z elbląską PWSZ, uruchomić programu szkoleń, które pozwolą przekwalifikować nauczycieli w kierunkach deficytowych. 

Ostatecznie radni przyjęli wszystkie trzy uchwały zmieniające sieć placówek oświatowych w Elblągu.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / XXIII Sesja Rady Miejskiej ( zdjęć 40 )
Dodano: 2017-01-26 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ glx
  Czwartek, 26.01

  No przecież jak jest reforma zgodnie z Ustawą, to chyba wypowiedzenia dla nauczycieli mają uzasadnienie. Chyba znowu nie będzie jakiś szczególnych odpraw z naszych podatków.

 2. 2
  +1
  ~ ha!
  Czwartek, 26.01

  będą, ponieważ należy się odszkodowanie za utratę pracy. ale co tam rząd ma to gdzieś, woli produkować bezrobocie. a o przekwalifikowaniu to już dawno miasto powinno pomyśleć, bo zdaje się, że tych na emeryturę to już niewielu, bo przeciętna wieku u nauczycieli teraz to ok. 45 lat, więc gdzie im jeszcze do emerytury. ale jak się porówna zarobki w bieronce, lidlu i innych supermarketach, to pensje są wyższe na korzyść marketów, więc spoko, praca jest i będzie - kolejny lidl w drodze :)

 3. 3
  --3
  ~ 6klas
  Czwartek, 26.01

  Nigdzie nie ma informacji , że w szkołach podstawowych (na pewno 1,4,18,21) będzie dwie zmiany!!!! Urząd sprytnie to rozegrał poprosił rodziców klas młodszych o zgodę na uczęszczanie do tej samej placówki a rodziców klas szóstych o zgodę na system dwuzmianowy. Tak więc (podpuszczeni) rodzice klas szóstych zadecydowali o tym jak w przyszłym roku będzie wyglądała edukacja w/w szkołach-lekcje od 7.10 do 16 czy 17. tylko proszę nie wyjeżdżajcie z tekstem że za waszych czasów tak było i nikomu nie przeszkadzało !!! Było nas mnóstwo i inaczej nie dało rady. Teraz mamy niż demograficzny -dzieci o połowę mniej a nauczanie na dwie zmiany. p.s. oczywiście najbardziej poszkodowani będą obecni szóstoklasiści - to oni w pierwszej kolejności będą mieli dwie zmiany

 4. 4
  +4
  ~ do ~ 6klas
  Czwartek, 26.01

  Jak dziecko będzie do 16 miało lekcje (bo teraz dzieci kończą o 15:45.16:16) to nic się nie zmieni, poza tym krócej będą na świetlicy, i mama lub tata po pracy będą mogli bez problemu odebrać. W du.... się przewraca, niedługo 8. godzinny dzień pracy będzie problemem!!!!. Masz dzieci, masz obowiązki!!!!

 5. 5
  +5
  ~ BingBang
  Czwartek, 26.01

  I znów Traks... teraz specjalista od edukacji, sportowej nawet... A sierota piłki kopnąć nie potrafi...

 6. 6
  +5
  ~ xyz
  Czwartek, 26.01

  Ilu nauczycieli straci pracę? Oczywiście większość z wygaszanych gimnazjów. Każdy dyrektor, który ma dobrego nauczyciela, a który dziś już łączy etat w dwóch szkołach zadba o to, by do czasu wygaszenia gimnazjów wykształcić swojego nauczyciela w potrzebnym kierunku i nikogo nowego nie musi zatrudniać. To smutne, że nauczyciele, którzy musieli sobie radzić z dziećmi w najtrudniejszym okresie rozwoju zostaną bez pracy. Były trzy możliwości. Wybrano wygaszanie, choć pani minister już nieco inaczej się wypowiada.

 7. 7
  +6
  pampi - ZAWADA
  Piątek, 27.01

  Obejrzałem sobie, w pewnej telewizji transmisję z obrad . Panie Wojciechu Rudnicki wiceprzewodniczący Rady Miejskiej , przewodniczący SLD.... Czy naprawdę... nie umie Pan nie wiele więcej powiedzieć, niż to co obecni na sali już powiedzieli lub co nie jest jakby podsumowaniem danego tematu ? A które to ... powinien robić przewodniczący RM . I te chwalenie Prezydenta miasta , do którego działań zawsze coś się tam niekoniecznie dobrego znajdzie . ( Co jest oczywiste w każdej działalności każdego organu władzy ) , nie było... zbyt przesadne ?? A może to wynik tego , że wice. jest z SLD ??? Jak dla mnie, wyborcy Pański wybór z Okręgu I do RM, to nie był koniecznie szczęśliwy . Ale.... to moje zdanie . Nie wspomnę o braku realizacji pańskich obietnic przedwyborczych .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.