Sobota, 19.09.2020, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląski KOD mówi NIE dla chaosu w szkole! Pikieta pod siedzibą elbląskiego PiS

19.12.2016, 18:45:02 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski KOD mówi NIE dla chaosu w szkole! Pikieta pod siedzibą elbląskiego PiS
Fot. Ryszard Biel

Około 20 elbląskich sympatyków Komitetu Obrony Demokracji i Nowoczesnej pikietowało dziś (19 grudnia) na placu Słowiańskim przeciwko reformie edukacji i sposobie sprawowania rządów w kraju przez Prawo i Sprawiedliwość. Protestujący z trzymanymi w rękach tabliczkami z hasłami przemaszerowali spod siedziby elbląskiego PiS-u pod biuro poselskie Jerzego Wilka. Cała akcja była spokojna. Obyło się nawet bez okrzyków.

Pikietę w obronie praw demokracji zorganizował w naszym mieście Komitet Obrony Demokracji Grupa Elbląg. Do protestu włączyli się także przedstawiciele Nowoczesnej. Podobne pikiety odbywają się w poniedziałek także w innych polskich miastach. Jednym z głównym powodów protestu był sposób wprowadzania reformy oświaty do polskich szkół. Przypomnijmy, że 14 grudnia sejm przyjął nowe Prawo Oświatowe, które zakłada powrót do tego, co już znamy sprzed siedemnastu lat, czyli systemu edukacji bez etapu gimnazjalnego. Zgodnie z nową ustawą w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będą podlegać promocji do klasy VII. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów – nie będzie już prowadzona rekrutacja do tych szkół.

Nie mamy nic przeciwko zmianom w edukacji, ale nie w taki sposób jak to ma miejsce obecnie. To co wyprawia pani minister Zalewska nie da się opisać. To jest chaos. Nie ma żadnych konsultacji, reforma robiona jest na szybkiego i głosowana po nocy. Do czego to zmierza?

- pyta Tadeusz Kawa, członek Zarządu elbląskiej grupy KOD.

Członkowie KOD w czasie pikiety rozdawali przechodniom ulotki z informacją o następstwach wprowadzenia reformy oświaty. Zdaniem protestujących, w wyniku zmian nauka odbywać się będzie w tłoku, a w 2019 r. nastąpi kumulacja roczników i zabraknie miejsc w liceach i technikach. Program przedmiotów ścisłych zostanie okrojony, a podstawy programowe są niechlujne i pełne błędów. W efekcie zmarnowany zostanie dorobek gimnazjów, a wdrożenie zmian pochłonie miliardy złotych.

Działacze KOD w swoim proteście nawiązali także do ostatnich wydarzeń w Sejmie i zapowiedzi ograniczenia mediom dostępu do Sejmu.

Nasze społeczeństwo jest uśpione, a gdy jeszcze zabroni się mediom dostępu do Sejmu, to skąd mamy czerpać wiedzę co tam się dzieje? Jeżeli tak będzie, wówczas przekaz będzie tylko jeden – taki jaki chce nam przedstawić rząd. A więc przekaz przekłamany. W minioną niedzielę spontanicznie wybraliśmy się z Elbląga do Warszawy w 14 osób z różnych środowisk. Byliśmy pod Sejmem przez 4 godziny od północy do 4 w nocy. Jechaliśmy tam w obie strony 8 godzin, tylko po to, aby potrzymać tą symboliczną świeczkę i wesprzeć tych ludzi, którzy tam stoją. Cieszy to, że opozycja w takich chwilach potrafi się zjednoczyć

– zauważa Tadeusz Kawa z elbląskiej grupy KOD.

Poniedziałkowa pikieta w Elblągu ograniczyła się jedynie do akcji ulotkowej i przemarszu zorganizowanej grupy około 20 osób, z placu Słowiańskiego pod biuro posła PiS Jerzego Wilka. Protestujący nieśli ze sobą tabliczki z hasłami o treści m.in. „NIE dla chaosu w szkole”.

- Chodzi o to, by protestować w sposób przemyślany, kulturalny nieagresywny. Robimy to pokojowo, bo nie chcemy rozlewu krwi – zaznacza Tadeusz Kawa.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%12.5 %87.5


Galeria / Pikieta KOD ( zdjęć 12 )
Dodano: 2016-12-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ :)
  Poniedziałek, 19.12

  A gdzie ci niby najbardziej zainteresowani- nauczyciele gimnazjów?

 2. 2
  --14
  ~ BigBalbina
  Poniedziałek, 19.12

  W PRACY MARUDO, W PRACY!!!

 3. 3
  --15
  ~ nie tłukom
  Poniedziałek, 19.12

  Dla pisu ciemny lud to idealny lud.Mozna nim sterować.

 4. 4
  +31
  ~ Matteoo
  Poniedziałek, 19.12

  Powiem tak: PiS to nie jest moja bajka, ale jak patrzę na niektórych nauczycieli to krew mnie zalewa. Myślę, że powrót do systemu 8+4(5) da więcej oddechu naszym dzieciom. Poruszana kwestia, że z gimnazjum jest lepiej jest nic nie warta, kiedyś nas uczono w systemie 8+ i moim zdaniem dostawalismy lepszą wiedzę ogólną, dodatkowo gimnazjalista nie jest na tyle duzy aby przebywać w gronie licealistów. Obecna szkoła potrzebuje diametralnej edukacji, zmian podejścia do ucznia, i ucznia do szkoły, jak można do matury dopuszczać dyslektyków i innych leni z papierem o "ułomności". Za moich czasów te wszystkie schorzenia nazywano lenistwem! Dziś niestety spora część nauczycieli wymaga wygnania bo po prostu nie potrafią uczyć, nie mają dodatkowo autorytetu u ucznia!

 5. 5
  +19
  ~ hehehe
  Poniedziałek, 19.12

  Pokaż mi nauczyciela o 15 w pracy :))))))) Chyba że w wieczorowce

 6. 6
  +22
  ~ Polak.
  Poniedziałek, 19.12

  dzień bez Komitetu Obrony Darmozjadów dniem straconym - niedługo bedą tutaj relacje, jak to jeden z zaKODowanych POmiotów najadł się bigosu (komoruskiego) i zaczął ***zieć, a inny w związku z tym zaczął protestować, że jest zanieczyszczone środowisko... - hehe i to są "wolne media", które jakoś "zapominały" o relacjach z dużo większych manifestacji za POprzedniego rządu

 7. 7
  +16
  ~ Śmieszne ludziki z KOD-u
  Poniedziałek, 19.12

  Biuro Posła Wilka jest na ul. Czerwonego Krzyża. Jak robicie pikietę to wypada przedtem sprawdzić adres.

 8. 8
  +19
  ~ observer
  Poniedziałek, 19.12

  Bul Komoruski wezwał naród i poszły tłumy.

 9. 9
  +24
  ~ Polak.
  Poniedziałek, 19.12

  hehe i ta "rzetelność" ;P - około 20 KODziarzy ;P było ich tak wielu, że nawet się nie doliczyli i musieli napisać "około" - nie wiem co redakcja miała z matmy ale najwyraźniej są właśnie PO tych gimnazjach, bo na zdjęciach widać, że było ich niecałe 10 osób a nie około 20 ;P - dlatego właśnie gimnazja trzeba znieść aby takich analfabetów nie było...

 10. 10
  +19
  ~ dekoder
  Poniedziałek, 19.12

  W biedronce do jednej kasy stało więcej ludzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.