Poniedziałek, 3.10.2022, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Nowy wojewoda zmieni decyzję dot. dyspozytorni medycznej?

19.02.2016, 15:30:58 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy wojewoda zmieni decyzję dot. dyspozytorni medycznej?

Zlikwidowana w 2012 r. dyspozytornia ratownictwa medycznego nie wróci już raczej do Elbląga. Nowy wojewoda Artur Chojecki z PiS podczas swojej czwartkowej wizyty w naszym mieście, odniósł się do tego pomysłu bardzo asekuracyjnie. Nie składał obietnic, choć nie mówił także nie. Z jego wypowiedzi wywnioskować można jednak, że szanse są na to nikłe.

Przypomnijmy, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, działa obecnie tylko jedno Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w Olsztynie. Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sierpniu 2012 roku ówczesny wojewoda Marian Podziewski zlikwidował dyspozytornię w Elblągu. Równolegle z elbląską dyspozytornią zamknięto także 22 inne, które działały w miastach powiatowych na terenie Warmii i Mazur.

Z taką decyzją elblążanom trudno się było pogodzić. Sprawa do dziś budzi niezadowolenie wśród mieszkańców, a funkcjonowanie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wywołuje wiele wątpliwości. Zdarzały się sytuacje, gdzie należało długo czekać na odebranie telefonu alarmowego. Karetki były wysyłane pod złe adresy, a co za tym idzie, czas po jakim pacjenci otrzymywali pomoc wydłużał się.

Starania o przywrócenie dyspozytorni od samego początku podejmowali m.in. elbląscy parlamentarzyści i samorządowcy, na czele z ówczesnym prezydentem Elbląga Jerzym Wilkiem. Do tej pory wojewoda pozostawał jednak nieugięty. Po zmianie władz wojewódzkich, była nadzieja, że pochodzący z Elbląga nowy wojewoda zmieni decyzję poprzednika. Tak jednak raczej się nie stanie.

Nie chciałbym składać jakiś obietnic, które nie będą mogły mieć pokrycia w rzeczywistości. Polityka w tym obszarze jest taka, aby w województwie funkcjonowało jedno Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Do tego rząd będzie zmierzał. Moje stanowisko jest jednak takie, że wszelkie zmiany muszą mieć uzasadnienie merytoryczne

- powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Elblągu wojewoda Artur Chojecki.

Wojewoda Chojecki zaznaczył, że istniejące w Olsztynie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje obecnie bez zarzutu.

Jeżeli w obecnym kształcie CPR będzie się sprawdzać, a tak, poza kłopotami na samym początku jego funkcjonowania, do tej pory jest, to nie będzie potrzeby jego zmian. Jeśli jednak pojawią się merytoryczne przesłanki ku temu, to w porozumieniu z rządem będziemy podejmować działania związane z jego usprawnieniem poprzez dywersyfikowanie lub rozdzielanie CPR-u

- przyznał Artur Chojecki.

Wojewoda warmińsko-mazurski choć nie chce niczego obiecywać w tym temacie, zostawia sobie jednak furtkę.

Na dzisiaj byłoby z mojej strony nadużyciem, gdybym powiedział, że takie działania będę podejmował. Nie jestem na to ani zdecydowany, ani przygotowany. Podchodzimy do tego jednak dynamicznie i jeśli pojawią się przesłanki, to będziemy takie stanowisko rozważać

- zaznaczył  wojewoda Chojecki.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ Voley
  Piątek, 19.02

  PO z PSL przez długich OSIEM LAT RZĄDÓW ruinowało Elbląg jak sie dało na korzysc olsztyna.A teraz PIS ma wszystko odkręcac.

 2. 2
  +18
  ~ Kapitan Żbik
  Piątek, 19.02

  Nie zmieni, to już jest volksolsztynianin.

 3. 3
  +21
  ~ hunterr1
  Piątek, 19.02

  Proste , to jest wojewoda z Olsztyna , to nie będzie dbał o inters Elbląga . Po co nam dyspozytornia , jak przyjechał zobaczyć co można przenieść - ukraść w majestacie prawa z naszego szpitala Olsztyńskiego. No to po co w Elblągu wogóle ratownictwo medyczne ,Olsztyn da radę , no i ZUS będzie się cieszył - pacjent zmarł w drodze do szpitala .

 4. 4
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 19.02

  Jeśli to prawda i uda się przywrócić do Elbląga dyspozytornie to padnę ze śmiechu bo nieudacznicy z PO mając Prezydenta, Premiera nie zrobili nic i wyszli na błaznów? Co dziś powie posłanka nieudolnie markująca działania i ten nowy senator z PO?!

 5. 5
  +14
  ~ anty-zenada
  Piątek, 19.02

  Wojewoda z PIS i z Elbląga a w komentarzach jakieś durne aluzje do PO. Czekamy na te działania PIS dla Elblaga. Tyle było różnych obietnic PISowskich przed wyborami Wilka i przed wyborami Dudy i przed wyborami Szydło. Tyle Kaczyński naobiecywał dla miasta. A pisać teraz jakieś bzdury o PO to żałosne. Na dzień dzisiejszy w mieście nie ma jeszcze niczego za co można by dziękować Dudzie czy Szydło a tym bardziej Kaczyńskiemu czy Wilkowi.

 6. 6
  +16
  ~ wuj onkel
  Piątek, 19.02

  na razie same obietnice ze strony nowych władz z PiS ., a konkretów brak . My gorszy sort czekamy na artykuł bez znaku zapytania , a informujący o rzeczywistych dzialaniach dla naszego miasta ludzi " dobrej zmiany"

 7. 7
  +10
  ~ dosyć obietnic-czyny
  Sobota, 20.02

  Czas na wypad z tych bagien bo nic się nie zmienia tylko cdn .TYLE obiecano a teraz wykręty.OJ POLECICIE Z hukiem skończcie z bajkami.

 8. 8
  +14
  ~ otóż
  Sobota, 20.02

  Elblążanin powinien dbać o swoje miasto a nie o okupanta olsztyn.

 9. 9
  +5
  ~ zatorzanka
  Sobota, 20.02

  Nie chodzi o działanie bez zarzutu ale o odległość,znajomosć ulic i okolic,Elblag to duze miasto.Juz mielismy jednego urzędnika z Elblaga w urzędzie wojewódzkim , był nim Nowaczyk który nic nie zrobił dla Elblaga , zniszczył nam basen teraz mamy nastepnego który bedzie niszczył ,zamiast budować.Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.Jak nie daj Bóg doczekamy sie tragedii /śmierci/to pogotowie dostanie mocno ,razem z wojewodą.

 10. 10
  +10
  ~ kazio
  Sobota, 20.02

  Frajerów szukają na wybory, później się z nich śmieją

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1087620258331